Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Symbolika barw

Symbolika barw

Symbolika koloru

W publikacjach dotyczących symboliki barw można znaleźć rozmaite znaczenia i opisy dotyczące jednego koloru, np. biel może oznaczać radość i wesołość lub śmierć i smutek. Nie podchodźmy do tego jednak podejrzliwie, ta różnorodność nie oznacza „przypadkowych strzałów” autora danego wywodu, bowiem w rozmaitych kulturach barwy miały niekiedy przeciwne znaczenia.

W chrześcijaństwie symbolika barw wiąże się z Rokiem Kościelnym, w buddyzmie z obrazem świata, a u przedkolumbijskich Majów ze stronami świata: wschód – czerwień, zachód – czerń, północ – biel, południe – żółcień. Według „Słownika Symboli” Władysława Kopalińskiego wczesne chrześcijaństwo dodało do istniejących symboli nowe wykładnie: biel – czystość, dziewiczość, anielskość, purpura – męczeństwo (krew i ogień),karmazyn – miłość, błękit – sklepienie niebieskie. Maści koni czterech jeźdźców Apokalipsy, biała, czerwona, wrona i płowa, reprezentują nieszczęścia wojny: Zabór, Mord, Głód i Śmierć. Późniejsze chrześcijaństwo łączyło również kolor biały z Ojcem, błękit z Synem, a czerwień z Duchem Świętym; zieleń wyrażała nadzieję, biel – wiarę i czystość, czerń – skruchę i pokutę, czerwień – miłość i miłosierdzie.

Psychologia koloru

dreamstimesmall_2232501_2.jpgRozejrzyjmy się po naszym domu. Jakie barwy w nim dominują? Jakie kolory chcielibyśmy zlikwidować, a jakie położyć nowe? Co mówi o nas kolor…

Biały – jest pełnym odbiciem, przyciąga uwagę. Jest czysta i bezkompromisowa. Jednak koncepcja sterylnośc może być pozytywna lub negatywna. Wizualnie biel zwiększa przestrzeń, a w działaniu z innymi kolorami bardzo uwydatnia ich kolorystykę.

Czerwony – zdaje się być bliżej niż naprawdę jest, dlatego przyciąga naszą uwagę. Działa pobudzająco, oddziałuje fizycznie, a nawet podnosi ciśnienie krwi. Daje poczucie odwagi, siły, ciepla i eksctacji. Jednocześnie jednak moze być postrzegany jako wymagający i agresywny.

Niebieski – to kolor umysłu, kojący, rozjaśniający i uspokajający myśli. Wzmaga koncentrację i pozwala na jasną komunikację. Może być jednak odbierany jako zimny, bez emocji i nieprzyjazny, a przy słabym świetle może wywołać poczucie wyobcowania. Nawiązując do koloru nieba, daje poczucie przestrzeni, optycznie powiększa pomieszczenia.

Żółty – to kolor stymulujący. Właściwy jego odcień poprawia nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości. Jest kolorem pewności siebie i optymizmu, kojarzy się z ciepłem i wakacjami na plaży. Jednak jego nadmierna intensywność budzi niepokój, stany depresyjne.

Czarny – stwarzy bariery ochronne i chroni osobowość. W sensie pozytywnym wyraża pełną jasność, wyrafinowanie i bezkompromisowe zalety. Nadaje pomieszczeniom charakter powagi i rozwagi. Może jednak przerać, kojarząc się z ciemnością, brakiem światła, mrocznymi zjawiskami.

Zielony – to kolor kojący, spokojny, odprężający. Daje poczucie harmonii i równowagi, ale zbyt długie przebywanie w zielonych pomieszczeniach może wzbudzać zwątpienie, nudę, osłabienie.

Brązowy – to kolor ziemi i natury, dodaje otuchy, wspiera. Ma w sobie wiele powagi, jest jednak cieplejszy od czerni i bardziej miękki. Może jednak pozbawiać poczucia humoru i dawać poczucie ociężałości.

Obserwowanie siebie i natury daje mnóstwo inspiracji do aranżacji koloru w naszym domu. Otoczenie, w którym czujemy się najlepiej, możemy przenieść do naszych pomieszczeń. Do tego zapach – np. leśne kadzidełka w zielonym pokoju przeniosą nas na łono natury po męczącym dniu w pracy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: sufity i ściany wewnętrzne