Start Arrow Wiadomości Arrow Sypialnia alergika – co zrobić, żeby czuć się w niej dobrze?

Sypialnia alergika – co zrobić, żeby czuć się w niej dobrze?

Polska jest jednym z czołowych krajów, których mieszkańcy skarżą się na objawy alergiczne. Działanie czynników wywołujących złe samopoczucie u szczególnie wrażliwych osób nasila się wiosną, kiedy rośliny zaczynają pylić. Jednak nie tylko pyłki roślin wywołują reakcje uczuleniowe.

Katar i kichanie mogą pojawić się również w środowisku, w którym występuje kurz i roztocza. Osoby uczulone na te związki nie są jednak skazane na borykanie się z nimi przez cały czas. Ważne, żeby przynajmniej w domu mogły odpocząć od dokuczliwych symptomów choroby. Wygląd mieszkania, a zwłaszcza sypialni, w której przebywamy najczęściej, ma duże znaczenie, jeśli odpoczywa w niej alergik. Jak powinna być urządzona?

Łóżko Visby Livia

Łóżko Visby Livia

Postawmy na farby ekologiczne

Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy podczas urządzania każdego pokoju, jest dobór farb, którymi pokryjemy ściany. Nie chodzi tu jedynie o kolor, ale również o rodzaj emulsji. Alergicy powinni zwrócić szczególną uwagę na oznaczenie produktów. Najbardziej odpowiednie będą dla nich te, posiadające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Farby ekologiczne, wolne od rozpuszczalników i szkodliwych dla uczulonych osób związków mogą również być oznaczone certyfikatem Błękitny Anioł lub polskim znakiem E. Ważne jest, aby ściany w sypialni alergika były gładkie. Zagłębienia sprzyjają gromadzeniu się w nich niechcianego kurzu.

Alergia jednego z mieszkańców urządzanej sypialni to sygnał do rezygnacji z pokrywania ścian boazerią lub tapetami. Tak przygotowane dla roztoczy środowisko niekorzystnie wpłynie na samopoczucie uczulonego. Tapety przyciągają i pochłaniają kurz, sprzyjając rozwojowi wilgoci i pleśni.

Sekret tkwi w doborze wyposażenia

Mając do wyboru meble wykonane z różnego rodzaju materiałów, powinniśmy znać cechy każdego z nich, żeby dokonać odpowiedniego wyboru. Największym powodzeniem od dawna cieszą się te wykonane z litego drewna, nie tylko dzięki ich wytrzymałości, ale także właściwościom zdrowotnym.

– Osobom wrażliwym na kurz i roztocza polecamy wybór mebli sosnowych. Drewno sosny cechuje się elektrostatycznością, czyli nie powoduje unoszenia kurzu, który łatwo osadza się na szafkach, komodach i biurkach. Żeby zmniejszyć ilość kurzu na meblach, powinniśmy zrezygnować z otwartych półek na rzecz szafek i szuflad lub przeszklonych regałów – radzi Mariola Kacprzak, przedstawiciel marki Visby, producenta mebli do sypialni.

Łóżko sosnowe Visby Angeli

Łóżko sosnowe Visby Angeli

Cierpiący na alergię potrzebują dobrych warunków do odpoczynku. Aby choroba nie przeszkadzała im podczas snu, ich łóżko powinno być wykonane z drewna, którego sposób obróbki nie uwzględniałby użycia chemikaliów. Te mogą bowiem podrażnić zarówno skórę, jak i drogi oddechowe uczulonego. Wolne od szkodliwych związków jest na przykład łóżko sosnowe Angeli marki Visby. Dobrym sposobem uniknięcia nasilania objawów alergii będzie też postawienie w sypialni łóżka tapicerowanego, łatwego w czyszczeniu.

Aby łóżko było kompletne, potrzebuje materaca. Poza takimi czynnikami, jak twardość i wypełnienie, które uwzględnia każdy kupujący, uczuleni muszą wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano materac. W takim przypadku producenci mebli i wyposażenia do sypialni zalecają materace lateksowe, na przykład te dostępne na www.visby.pl. Ich zaletą jest odporność na grzyby i bakterie, które w takim materacu nie będą się rozwijały. Dzięki zabezpieczeniu materaca pokrowcem, ochronimy go przed kurzem, a po zabrudzeniu ochraniacz łatwo wypierzemy w pralce.

Im mniej, tym lepiej

Gdy sypialnia jest już pomalowana i wyposażona, każda pani domu zabiera się za jej upiększanie i dekorowanie różnorakimi drobiazgami. To błąd. Jeśli chcemy zapobiec nawarstwianiu się zanieczyszczeń, musimy zmniejszyć powierzchnię ich osadzania się do minimum. Dekoracyjne figurki i ramki ze zdjęciami powinniśmy zamknąć za szybami regałów, a na zewnątrz zostawić tylko niezbędne przedmioty. Rozwojowi roztoczy służą również tkaniny, dlatego z podłóg powinny zniknąć dywany, z okien należy usunąć firany i zasłony, a z łóżek obicia, których nie moglibyśmy zdjąć i wyprać w pralce. Jednym słowem, alergicy muszą polubić minimalizm i w jego myśl aranżować swoje mieszkania lub domy.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak niewiele trzeba, żeby zniwelować dokuczliwe objawy alergii. Zanim sięgniemy po lekarstwa i silne specyfiki, zajmijmy się naszym najbliższym otoczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu, aby przynajmniej w nim czuć się dobrze, mimo naszych dolegliwości.

Dodane przez: Visby

Visby
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 21, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników