Start Arrow InstalacjeArrow System Alarmowy – wybieramy czujki dymu

System Alarmowy – wybieramy czujki dymu

Żeby uchronić naszą rodzinę i dobytek przed pożarem, konieczny jest odpowiedni system ostrzegawczy. Wbrew pozorom, nie musimy jednak inwestować w zaawansowane technologie, by czuć się bezpiecznym. Małe, proste i niezawodne urządzenia, jakim są czujki dymu to koszt 100 – 200 zł, który pozwoli nam spać spokojnie.

Przemysław Knura – specjalista z firmy D+H
podpowiada naszym Czytelnikom,
dlaczego należy zainwestować w czujki dymu
oraz gdzie je zainstalować.

Wbrew pozorom, podczas pożarów większość osób nie traci życia z powodu płomieni, lecz wydobywających się trujących gazów, dlatego tak ważne jest zamontowanie w naszym domu odpowiedniego systemu wykrywającego te niebezpieczne substancje.

Do najskuteczniejszych i najbardziej precyzyjnych urządzeń tego typu należą bez wątpienia autonomiczne czujki dymu.

Przy zakupie musimy pamiętać o tym, iż nie chronią one przed pożarem tylko informują o jego wystąpieniu. Są w stanie wykryć nawet minimalne ilości szkodliwych oparów, dzięki czemu mogą w porę ostrzec o zaistniałym zagrożeniu, co w znaczącym stopniu zwiększa nasze bezpieczeństwo. Im szybciej zawiadomią nas bowiem o pożarze, tym więcej mamy czasu na odpowiednie zareagowanie – ucieczkę lub próbę samodzielnego ugaszenia płomieni.

(Małe, proste i niezawodne urządzenia, jakim są czujki dymu to koszt 100 – 200 zł, który pozwoli nam spać spokojnie.)

Gdy tylko czujki wykryją dym, wydają z siebie głośny i przenikliwy dźwięk, dzięki czemu są w stanie wyrwać nas z głębokiego snu. To nieskomplikowane urządzenie daje nam zatem pewność, że pożar nie jest już w stanie nas zaskoczyć nawet w środku nocy.

Dodatkowo, sprzęt ten jest stosunkowo tani – zarówno jego zakup, jak i eksploatacja, dlatego może go nabyć praktycznie każdy.

Gdzie zainstalować czujki dymu?

Montaż czujki dymu jest wyjątkowo prosty, trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, dlatego nie ma potrzeby wzywania drogich fachowców.

(Czujki dymu są w stanie wykryć nawet minimalne ilości szkodliwych oparów, dzięki czemu mogą w porę ostrzec o zaistniałym zagrożeniu.)

Bardzo ważną kwestią jest natomiast prawidłowe rozmieszczenie czujek w domu. Jeśli nie stać nas na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju, co zapewnia nam maksymalne bezpieczeństwo, pamiętajmy o tym, aby zamieścić je przynajmniej po jednej na każdej kondygnacji budynku.

Najlepiej jeśli zainstalujemy je na korytarzu w okolicach sypialni lub pokoju dziennego.

Przy montażu upewnijmy się, czy dźwięk czujki jest słyszalny w całym domu.

Urządzenie należy zamontować pionowo na suficie, najlepiej w samym centrum pomieszczenia, co gwarantuje wykrycie dymu wydobywającego się z różnych stron.

Zwróćmy uwagę na to, aby nie montować ich w okolicy urządzeń grzewczych, takich jak kuchenki czy grzejniki, koło klimatyzatorów i wentylatorów oraz w łazienkach, gdzie para wodna może wywoływać fałszywe alarmy.

Po zainstalowaniu pamiętajmy, aby cyklicznie sprawdzać ich stan techniczny oraz baterie, które je zasilają, gdyż od tego czy działają poprawnie w dużej mierze zależy nasze zdrowie, a nawet życie.

Ciekawostka

Na koniec warto dodać, że w niektórych Państwach, m.in. w USA czy Wielkiej Brytanii posiadanie czujek dymu jest wymagane przez prawo, co ma znacząco wpłynęło na zwiększenie się bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a potwierdzeniem tego jest spadek liczby ofiar płomieni. Mimo, iż w Polsce nie ma takiego nakazu, warto jest wziąć przykład z obywateli tych krajów i zamontować te urządzenia w każdym budynku.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-10-15 10:03:45

[...] Jak wybrać czujki dymu? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje