Start Arrow Budowa domuArrow Systemy odwodnienia dachu

Systemy odwodnienia dachu

Producenci rynien proponują kompletne systemy odwodnienia dachu. Taki system, złożony z poszczególnych elementów można samodzielnie wykonać.

W skład systemu odwodnienia dachu wchodzą między innymi: rynny, rury spustowe, kształtki narożne, siatki ochronne, rewizje oraz uchwyty do mocowania rynien – rynajzy – i rur spustowych – obejmy.   Rynny mogą mieć różny przekrój: półokrągły, półeliptyczny, trapezowy, skrzynkowy (kwadratowy albo prostokątny) lub imitujący gzyms. Rynny o przekroju półokrągłym są najpopularniejsze, pasują do każdego dachu. Rynny z wywiniętymi krawędziami są bardzo odporne na obciążenia mechaniczne. Półeliptyczne mają dużą przepustowość, nadają się więc szczególnie na dachy o dużych powierzchniach. Kształty rur spustowych dopasowane są do kształtu rynny i mają przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny.

rynny

Rynny z PVC pokrywane są akrylem, tlenkiem tytanu lub stabilizowane promieniami ultrafioletowymi. Takie działanie zwiększa odporność PVC na warunki atmosferyczne – działanie promieni słonecznych, zanieczyszczone powietrze, kwaśne deszcze. Tworzywo, z którego wykonane jest orynnowanie, najczęściej barwione jest w masie, dzięki czemu miejsce zarysowania nie zmienia koloru. Rynny łączone są na złączki i zapinki z gumową uszczelką, zatrzaski z uszczelką lub są sklejane na stałe.

Blacha aluminiowa jest zabezpieczana antykorozyjnie i lakierowana lub malowana na kilka kolorów. Rynny z tego materiału kupuje się jako gotowe i łączy się nitami oraz uszczelnia klejem do aluminium, specjalną pastą lub silikonem.

Rynny miedziane wykonuje się z blachy miedzianej niczym niepokrytej lub pokrytej cynkiem albo akrylem. Jeśli decydujemy się na rynny miedziane, musimy pamiętać, że dach nie może być pokryty ani blachą aluminiową, ani stalową. Woda spływająca po takim dachu woda może spowodować korozję rynien miedzianych. Ponadto niczym niezabezpieczona blacha miedziana wystawiona na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych utlenia się. Powstająca w ten sposób warstwa tlenku miedzi, zwana patyną, zmienia barwę powierzchni.

Rynny wykonane z blachy stalowej są ocynkowane i pokryte plastycznym tworzywem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, korozję oraz płowienie. Produkowane są w wielu kolorach, pozwala to na dobór rynien do koloru elewacji domu czy dachu. Montaż rynien cynkowych ułatwia specjalna zatrzaskowa konstrukcja haków rynnowych i ściennych.

Rynny cynkowo-tytanowe są błyszczące i maja kolor srebrzystoszary. Łączy się je poprzez obustronne lutowanie, w przypadku zalecenia producenta należy dodatkowo uszczelnić pastą.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty