Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Systemy podstawowe – porównanie

Systemy podstawowe – porównanie

W pierwszej części artykułu opisujemy najprostsze systemy Inteligentnego Domu (w tym przypadku to określenie mocno na wyrost) “konkurencyjne” właściwie tylko dla instalacji tradycyjnej, posiadające podstawowe możliwości sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. Te systemy to LUXOR, HOETRONIC, X10, CARDIO (będący rozwinięciem systemu X10).

W kolejnej części opiszemy bardziej zawansowane systemy IHC, IDRA, DUPLINE i LCN, a w części trzeciej systemy Inteligentnego Domu posiadające już prawie wszystkie znane dziś możliwości – LUTRON, LONWORKS, CRESTRON i EIB (nowa nazwa to Konnex – KNX – w Polsce rozpowszechniona jeszcze nazwa EIB).

Sposoby instalacji i konfiguracji

Wszystkie systemy sterowania wymagają nietypowej instalacji elektrycznej, zatem ich montaż możliwy jest tylko w nowobudowanych/remontowanych domach/mieszkaniach (wyjątkiem jest X-10, którego urządzenia komunikują się przez istniejącą sieć elektryczną – wymagają jednak obecności przewodu neutralnego, którego nie ma w puszkach z tradycyjnymi wyłącznikami – konieczne jest zatem przekucie od każdego wyłącznika do puszki pod sufitem by doprowadzić z niej ten przewód). Jedynym znanym autorowi systemem, który umożliwia komunikację po całkowicie standardowej instalacji elektrycznej (nie wymaga nawet przewodu neutralnego) jest RadioBus EIB, o którym napiszemy w trzeciej części niniejszego artykułu.

Urządzenia opisanych dziś systemów konfigurujemy za pomocą pokręteł obecnych na ich obudowach. Może to zrobić nasz elektroinstalator, ale możemy spróbować też sami np. zmienić funkcję wyłącznika sterującego lampą, jeśli chcemy, by od teraz opuszczał on roletę. W opisywanych dziś systemach nie ma możliwości ich konfiguracji/programowania przez komputer, ale nie ma też takiej potrzeby, z powodu prostoty urządzeń i niewielkiej liczby funkcji.

Możliwości prostych systemów

Sterowanie oświetleniem oraz regulacja jego mocy

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie odpowiednie do nastroju i okazji jest bardzo ważnym źródłem satysfakcji w naszym domu. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia ona żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią, a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach). Ściemniacze w prostych systemach Inteligentnego Domu umożliwiają regulację jasności lamp żarowych (żarówki zwykłe i halogenowe) o mocy do 300-500W.

Czujniki ruchu obecne w każdym systemie (z wyjątkiem Hometronic) umożliwiają automatyczne załączanie oświetlenia w zależności od obecności domowników, np. automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu, gdy wracając z zakupów mamy zajęte ręce, dzięki czemu nie potkniemy się w ciemnym pomieszczeniu i nie musimy szukać włącznika światła.

sceny.jpgSceny świetlne

W pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych można zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych. Innego oświetlenia potrzebujemy przy romantycznej kolacji, innego, gdy odwiedzą nas znajomi, jeszcze innego, gdy czytamy lub oglądamy telewizję. Scena oświetleniowa to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą.

Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój” z np. romantycznego na ogólny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. W skład każdej sceny mogą wchodzić także rolety, ogrzewanie i inne urządzenia, co znacznie zwiększa możliwości szybkiej zmiany nastroju. Sceny świetlne przydają się także, gdy np. dziecko boi się przejść wieczorem z salonu do swego pokoju na piętrze (lub z pokoju do kuchni na parterze) może nacisnąć jeden przycisk i zapalą się lampy na całej jego drodze (korytarz, schody, pokój).

Sterowanie ogrzewaniem

Dzięki zastosowaniu systemów Inteligentnego Domu optymalnie eksploatujemy instalację grzewczą, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami).

Sterowanie roletami, zasłonami, żaluzjami

Sterowanie centralne i z dowolnego miejsca oraz możliwość zaprogramowania automatycznych zdarzeń, zapewniają domownikom podwyższony komfort i bezpieczeństwo. Nawet proste systemy Inteligentnego Domu umożliwiają automatyczne zamknięcie wszystkich rolet antywłamaniowych gdy domownicy wychodzą z domu, lub o określonej godzinie (np. wieczorem, by nie podglądały nas osoby postronne z zewnątrz domu).

Ograniczenia prostych systemów

Sterowanie oświetleniem

Podstawowe ograniczenie opisywanych dziś systemów to wielkość instalacji – kilkadziesiąt kanałów/obwodów np. lamp oznacza możliwość zastosowania w niewielkich mieszkaniach/domach. Dodatkowym ograniczeniem jest maksymalna moc obwodów ściemnianych – 300-500W (zatem pojedyncze oprawy, lub grupy halogenków), w dodatku tylko żarowych (żarówki zwykłe i halogenowe) – proste Systemy nie potrafią regulować mocy świetlówek (jarzeniówek), czy tak efektownych i modnych ostatnio diód LED.

Zauważany jest także brak automatycznej regulacji oświetlenia (przydatnej podczas tak częstych w Polsce pochmurnych dni, gdy raz jest jasno, raz ciemno i oświetlenie powinno dostosowywać swoją moc, by nie było nam ciemno, gdy czytamy, ani by lampy nie paliły się bez potrzeby, gdy znowu wyszło Słońce zza chmur). Brak precyzyjnych czujników ruchu (nazywanych czujkami obecności) przydatnych w pomieszczeniach, gdzie się nie ruszamy (toalety, biuro) powoduje miganie światła, gdy przez kilka minut pozostaniemy bez ruchu.

Sterowanie ogrzewaniem

Proste Systemy nie potrafią sterować dwoma źródłami ogrzewania np. grzejnik+podłogowe lub grzejnik +klimatyzator (wyjątek Hometronic), ani sterować ogrzewaniem nadmuchowym (HVAC) spotykanym coraz częściej w polskich domach – nie ma mowy zatem o kontrolowanym dogrzewaniu pomieszczeń przez kanały z ciepłym powietrzem z kominka. Brak funkcji logicznych nie pozwala także np. włączyć podgrzewania schodów wejściowych, gdy jest mróz i pada śnieg, by przeciwdziałać ich oblodzeniu i poślizgnięciu domowników.

Sterowanie roletami, zasłonami, żaluzjami

Podstawowym ograniczeniem jest brak możliwości regulacji lamelek żaluzji lub opuszczania rolet np. na skutek mocnego nasłonecznienia (wyjątek. Hometronic).

Wyłączniki, przyciski i elementy sterujące

W opisywanych dziś systemach nie znajdziemy przycisków wieloklawiszowych znanych z systemów zaawansowanych. Jesteśmy zmuszeni korzystać ze standardowych wyłączników, jeśli zatem mamy w salonie kilka lamp (zwłaszcza z regulacją mocy), rolet, sterujemy ogrzewaniem i mamy ochotę zastosować kilka scen świetlnych – musimy zarezerwować sporą powierzchnię ściany na baterię kilkunastu wyłączników.

Dodatkowo nie mają one pól opisowych – ich funkcje zatem musimy pamiętać lub przykleić sobie karteczkę z opisem. Wprawdzie Hometronic i Cardio mają jednostki centralne zawierające więcej funkcji, ale to jednostkowe urządzenie – w pozostałych pomieszczeniach musimy korzystać z tradycyjnych wyłączników.

Wygodną funkcją systemów Inteligentnego Domu jest możliwość sterowania np. oświetleniem, czy roletami z pilota radiowego, lub na podczerwień. Niestety – proste Systemy również tego nie potrafią (wyjątek X10 i Cardio, ale tylko piloty radiowe)

Sterowanie centralne i zdalne

Sterowanie kilkoma pomieszczeniami lub np. kontrola całego mieszkania/domu na ekranie panela LCD również nie będzie możliwa – proste systemy nie mają bowiem żadnych paneli LCD, czy ekranów dotykowych ułatwiających sterowanie wieloma funkcjami i np. wizualizację. Takiej wizualizacji nie możemy także zrealizować przez TV, czy Internet, więc wyjeżdżając na urlop nie możemy sprawdzić, co dzieje (działo się) w naszym domu (wyjątek Hometronic).

Nie będziemy też mieli możliwości integracji ze sprzętem Audio/Video, by np. jednym naciśnięciem klawisza zgasić wszystkie lampy, opuścić rolety, włączyć telewizor i uruchomić odtwarzanie filmu DVD.

firmenzutritt.jpgBezpieczeństwo

Opisywane dziś systemy są produkowane przez pojedyncze firmy – brak kilku producentów tworzących komponenty do systemu oznacza ryzyko, że za np. kilka lat nie naprawimy zepsutego urządzenia lub nie znajdziemy na rynku nowości, działających z naszym systemem. Brak możliwości zdalnej aktualizacji systemu – (gdyż „programowanie” odbywa się przez przełączanie pokręteł) wymusza każdorazowy przyjazd elektryka w razie najdrobniejszej usterki lub gdy sami chcemy coś zmienić (oczywiście – możemy próbować regulacji tymi pokrętłami, gdy nasz instalator wykonał dobrą dokumentację i opisał, które pokrętło jak ustawił).

Z tego samego powodu nie ma możliwości wykonania backup-u (kopii zapasowej) konfiguracji systemu, by w razie awarii (majstrowania przy pokrętłach) szybko wgrać poprzednią, dobrą konfigurację Systemu naprawiając problem.

zbitka.gif

Ciekawostka – symulacja obecności domowników

Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu, jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł „nagrywa” działania domowników w okresie poprzedzającym urlop (w zakresie włączania lamp, rolet, muzyki itp.), a następnie „odtwarza” je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia. Można wybrać, które elementy mają brać udział w symulacji, tak, aby nie zużywać niepotrzebnej energii np. na włączanie ekspresu do kawy.

Ile kosztują systemy Inteligentnego Domu?

Firma SMARTech przeprowadziła analizę wartości kupowanych przez polskich inwestorów urządzeń i usług związanych z systemami Inteligentnego Domu. Wartość Systemu wyznacza powierzchnia domu i poziom wymagań Inwestora (kwoty netto bez VAT 7% dla domów):

 • 200-250zł/m2 – wariant podstawowy (sterowanie oświetleniem)
 • 250-350zł/m2 – wariant typowy (sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem/roletami)
 • 350-500zł/m2 – wariant komfortowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami/klimatyzacją)
 • ponad 500zł/m2 – wariant luksusowy (sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem klimatyzacją, roletami +dodatki)

Podane kwoty obejmują koszt kompletnej instalacji (projekt, okablowanie, rozdzielnice, urządzenia systemowe, gniazdka, uruchomienie systemu) bez urządzeń wykonawczych (lampy, grzejniki, rolety itp.). Podawane często znaczne różnice w cenach między różnymi systemami w praktyce sięgają tylko kilkunastu procent, gdyż w skład każdego systemu musi wejść okablowanie (często droższe od urządzeń), gniazdka elektryczne, itd, więc sama różnica cen urządzeń systemowych nie ma zasadniczego wpływu na całość kosztów instalacji.

Podane przy każdym systemie ceny (brutto zawierające 7% podatek VAT obowiązujący dla instalacji elektrycznych w mieszkaniach/domach) zostały obliczone dla przykładowego domu o powierzchni 200m2 i obejmują sterowanie 40 obwodami oświetlenia (w tym 4 ściemniane), 16 roletami i 8 niezależnymi strefami ogrzewania, oraz usługi projektu, ułożenia instalacji, montażu urządzeń i konfiguracji systemu. Jeśli jakiś system nie umożliwia sterowania ogrzewaniem, w jego cenę wliczono termostaty elektroniczne z programatorem.

Systemy podstawowe

 • instalacja tradycyjna – 43 583 zł
 • Cardio – 65 249 zł
 • Hometronic – 72 311 zł
 • Luxor – 58 131 zł
 • X10 – 56 582

Systemy klasy średniej

 • Dupline – 66 907 zł
 • IDRA – 63 949 zł
 • IHC – 59 362 zł
 • LCN – 67 462 zł
 • Xcomfort – 62 455 zł

Systemy zaawansowane

 • Lutron – 84 341 zł
 • Lonworks – 68 361 zł
 • Crestron – 81 376 zł
 • KNX/EIB – 69 833 zł

Więcej wiedzy o Inteligentnych Domach możesz otrzymać zapisując się na bezpłatny poradnik.

Mariusz Szepietowski
założyciel firmy SMARTech
od ponad 10 lat wykonującej systemy
Inteligentnego Domu i Budynku

Autor: SMARTech Sp. z o.o.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

WojciechK Odpowiedz 2010-08-27 08:16:37

Wszystko pięknie, tylko przedstawione jednostronnie. Nie jest prawdą to co napisał autor: "Wszystkie systemy sterowania wymagają nietypowej instalacji elektrycznej, zatem ich montaż możliwy jest tylko w nowobudowanych/remontowanych domach/mieszkaniach"! Na rynku są obecnie dostępne inne systemy nie wymagające prowadzenia kabli magistralnych. Są oparte na bezprzewodowym, radiowym sterowaniu - jak choćby system Xcomfort firmy Eaton/Moeller. Zapewniają uzyskanie takiej samej funkcjonalności jak zaawansowane systemy KNX. Ponadto taki system jest znacznie tańszy od technologii KNX, bo nie wymaga prowadzenia dodatkowych kabli magistralnych. Jest idealny do zastosowania wszędzie tam, gdzie są już gotowe tradycyjne instalacje elektryczne. Nie wymaga dodatkowego kucia ścian. Elementy wykonawcze do radiowego sterowania mogą być zainstalowane w istniejących puszkach lub bezpośrednio w urządzeniach (np. w obudowach lamp).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty