Start Arrow Budowa domuArrowDachy i system rynnowyArrow Systemy rynnowe

Systemy rynnowe

System rynnowy powinien zapewnić właściwy, całkowity odbiór wody z dachu budynku. Parametry systemu rynnowego powinny być dobrane w odpowiedni sposób. Zależą one przede wszystkim od strefy opadowej, w jakiej znajduje się budynek oraz wymiarów i kąta nachylenia dachu.

prefa_ogolny.jpgWybierając rynnę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nawet podczas intensywnych opadów woda deszczowa odbierana była sprawnie i nie przelewała się przez krawędź rynny, a także, żeby śnieg osuwający się z dachu nie spowodował jej uszkodzenia. Dlatego też materiał, z którego wykonane są elementy systemu rynnowego, musi mieć odpowiednią wytrzymałość. Systemy rynnowe produkowane są z różnych materiałów, różniących się między sobą właściwościami, a co za tym idzie również skutecznością, trwałością i sposobem eksploatacji.

Podstawowy system składa się z:

  • rynny
  • denka rynnowego (zaślepki)
  • złączki rynny
  • sztucera
  • haka rynnowego (rynajzy)
  • kolanka
  • rury spustowej
  • rur–haka
  • wylewki

Wszystkie elementy systemu powinny być szczelne i dokładnie do siebie dopasowane, aby zapewnić właściwe spływanie wody opadowej. Warto także pamiętać, że wszystkie elementy składające się na system odprowadzania wody powinny pochodzić od jednego producenta.

Materiał

Rynny i rury spustowe wykonuje się z metali i ich stopów (stal nierdzewna powlekana cyną; stal ocynkowana; aluminium, miedź, stop tytanu z cynkiem) oraz z tworzyw sztucznych (PVC – U).

Rynny aluminiowe – są lekkie, a jednocześnie wiatroodporne (wytrzymują nawet wiatr huraganowy). Są odporne na korozję (pokrywają się naturalną warstwą ochronną), działanie promieni UV oraz różnice temperatur. Ścianki rynien mogą być stosunkowo cienkie i są gładkie, co sprzyja samooczyszczaniu i trwałości. Zasadniczą wadą jest podatność na korozję kontaktową – rynny nie mogą być łączone z metalami ani betonem.

Rynny miedziane – są trwałe, odporne na temperatury, promienie UV i korozję (na rurze wytwarza się warstwa patyny  chroniącej przed dalszą korozją). Rynny miedziane należą do najtrwalszych (do 300 lat). Nie mogą być łączone z aluminium ani ze stalą ze względu na korozję kontaktową. Zasadniczą wadą jest wysoka cena miedzi, przez co wymaga ona dużych nakładów, a także może paść łupem złodziei.

cynk_rynna.jpg

Rynny tytanowo–cynkowe – są podobne do rur miedzianych. Mniejsza jest podatność na korozję (dzięki dodatkowi tytanu – wystarczy ok. 1%), oprócz tego naturalna ochrona antykorozyjna (patyna) powstaje w pierwszym roku użytkowania. Ścianki rur mogą być stosunkowo cienkie. Trwałość stopu szacuje się nawet na 120 lat. Zasadniczą wadą jest mała liczba fachowców wykonujących tego typu rynny.

Rynny z PVC–U – są najtańsze spośród dostępnych rynien. Dzięki zabezpieczeniom są odporne na zmiany temperatury i na wpływ promieni UV. Wykazują dużą odporność na korozję atmosferyczną, kontaktową i wewnętrzną. Zasadniczymi wadami są: stosunkowo mała trwałość (30 – 50 lat) oraz znaczna rozszerzalność temperaturowa, co wymaga kompensacji (równoważenia) odkształceń cieplnych.

Kształt przekroju

prefa_polokr.jpgPółokrągłe – są one najczęściej stosowane. Mają one średnicę 10, 15, 18 i 20 cm. Pasują do wszystkich rodzajów dachów, a przy tym są bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Podstawową ich zaletą jest to, że zamarzająca woda (która przez to zwiększa swoją objętość) nie powoduje ich zniszczeń, a najwyżej nieznacznie odkształca.

Półeliptyczne – mają dużą przepustowość, więc montuje się je głównie na dużych dachach.

prefa_prostokat.jpgProstokątne, trapezowe lub w kształcie gzymsu – są rzadziej spotykane. Mają średnicę 10 lub 15 cm. Ze względu na niewielką wysokość, przeznaczone są raczej na małe dachy. Odkształcają się bez szkód, gdy zamarznie w nich woda.

Montaż

Przy wyborze systemu rynnowego warto także zwrócić uwagę na łatwość jego montażu – w ten sposób zmniejszymy ryzyko błędów ujawniających się podczas eksploatacji. Prawidłowo wykonane rynny metalowe charakteryzują się sporą wytrzymałością na obciążenia, jednak ich montaż jest znacznie trudniejszy niż w przypadku rynien z PCV. Połączenia często muszą być lutowane, przez co cała operacja wymaga precyzji i zwiększa się ryzyko popełnienia błędu.

fot. Prefa Polska, Rheinzink

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty