Start Arrow InstalacjeArrow Systemy solarne: efektywność kolektorów słonecznych w zimie

Systemy solarne: efektywność kolektorów słonecznych w zimie

Decyzję o zamontowaniu instalacji solarnej podejmujemy zwykle z myślą o upalnym lecie. Warto jednak wiedzieć, że pracują niezmiennie również w czasie mrozu – o ile tylko dociera do nich promieniowanie słoneczne.

Paliwem dla kolektorów jest promieniowanie słoneczne – a nie temperatura. Dlatego pracują one zawsze, gdy tylko docierają do nich promienie słońca – również zimą.

Często można zobaczyć podczas miesięcy zimowych kolektory słoneczne jako „ciemne punkty” na białym zaśnieżonym dachu, bo po opadach śnieg z kolektorów płaskich szybko się zsuwa, odkrywając powierzchnię kolektora co umożliwia pozyskanie energii z promieni słońca – to taka ciekawa funkcjonalność solarów płaskich w odróżnieniu do innych typów solarów.

Zdaniem eksperta – Łukasz Grzywacz Manager Produktu Systemy Solarne w firmie Monier BRAAS:
Płyn solarny to mieszanina specjalnie dobranych substancji o odpowiednich parametrach dla prawidłowej pracy systemu solarnego. Mrozoodporność płynu wynosi – 40 stopni Celsjusza, co daje pewną i bezpieczną pracę podczas zimowych miesięcy.

Zdaniem eksperta – Jacek Święty, SuperDEKARZ z firmy Iso-Bau:
Z myślą o zimie należy zadbać o właściwy montaż kolektora na dachu. Tylko wysokiej jakość materiały zagwarantują, że kolektor będzie odporny na działanie ciężaru śniegu i mrozu, a przejścia przewodów przez połać dachowa pozostaną szczelne.

Pierwsza zima to nie tylko egzamin z wydajności dla nowo zainstalowanych solarów, ale również możliwość sprawdzenia czy zostały zamontowane na dachu zgodnie ze sztuką dekarską.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

deprimo Odpowiedz 2013-01-28 15:58:37

Temat kolektorów jest mi ostatnio bardzo bliski, bo sam się zastanawiam nad montażem... Niebawem zacznę działać:) Zainteresowanych tematyką solarów (ale nie tylko) odsyłam na bloga poświęconego odnawialnym źródłom energii - odnawialnecieplo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje