Start Arrow OgródArrow Szałwia lekarska. Uprawa szałwii w ogrodzie ziołowym

Szałwia lekarska. Uprawa szałwii w ogrodzie ziołowym

Szałwia lekarska to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Jej znakomite właściwości sprawiają, że uprawa szałwii jest powszechna w ogródkach ziołowych. Stanowi także ich niewątpliwą ozdobę dzięki efektownym fioletowoniebieskim kwiatom. Jak więc uprawiać szałwię w przydomowym ogrodzie? Oto kilka wskazówek…

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to roślina wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego, gdzie najczęściej dziko porasta wzgórza. Uprawa szałwii jest jednak popularna w wielu rejonach świata. Charakteryzują ją bowiem wyjątkowe właściwości lecznicze – zresztą jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa salvus czyli… zdrowie.

Szałwia jako przyprawa kuchenna

Szałwia uprawiana jest często jako roślina przyprawowa. Ma działanie ściągające, dlatego stosuje się ją do tłustych mięs, ryb, a także potraw z kapusty, fasoli i grochu. W kuchni wykorzystuje się liście szałwii zerwane przed kwitnieniem, zarówno świeże, jak i suszone, choć trzeba pamiętać, że te tracą smak i zapach po 3 latach. Szałwię charakteryzuje dość gorzkawy smak, dlatego jako przyprawę należy stosować ją oszczędnie.

Lecznicze właściwości szałwii

Szałwia uprawiana jest jednak przede wszystkim z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Szałwia lekarska jest źródeł kwasów organicznych, karotenów, garbników oraz witamin A, C, B i minerałów. Wykazuje właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze czy grzybobójcze. Napar z szałwii stosuje się jako płukankę do ust przy leczeniu owrzodzeń, aft czy pleśniawek, krwawiących dziąseł oraz do płukania gardła przy różnego rodzaju infekcjach. Wspomaga również leczenie upławów przy zakażeniach układu moczowo-płciowego.

Napar z szałwii można także stosować do okładów. Przemywanie ciała gazą, nasączoną szałwią, zmniejsza nadmierną potliwość u osób z nadczynnością tarczycy. Szałwia może być również stosowana do przemywania drobnych ran, skaleczeń czy łagodzenia objawów wysypki.

Ziołowy ogródek: uprawa szałwii w ogrodzie

Szałwia w ogrodzie osiąga wysokość 50-70 cm. Rozrasta się szeroko, system korzeniowy bardzo silnie się rozgałęzia, wymaga więc sporo miejsca. Można ją jednak sadzić z innymi przyprawami,(np. z bazylią).

Szałwia to roślina, która stanie się ozdobą naszych ogródków. Jest wiecznie zielona, a jej fioleto-niebieskie kwiaty są miododajne. Dekoracyjne są również liście szałwii, zielono-srebrne, aksamitne w dotyku o podłużnym, lekko owalnym kształcie. Szałwia kwitnie od maja do czerwca, zdobiąc skalniaki, zbocza czy wzniesienia terenu w ogrodzie, gdzie najczęściej jest uprawiana.

Szałwia wymaga ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Najlepiej rośnie na żyznej, przepuszczalnej glebie, z domieszką piasku. Podłoże powinno być też bogate w wapń. Nasiona sieje się wczesną wiosną na rozsadniku, a po ich ukorzenieniu roślinkę przesadza się w lipcu do gruntu. 

Uprawa szałwii w ogrodzie wymaga corocznego przycinania wiosną, by roślina wydała nowe kępy liści. Niemniej, po 3-5 latach szałwia drewnieje i wtedy należy wymienić ją na nową.

Liście szałwii zbiera się przed kwitnieniem w maju (w pierwszym roku roślina może zakwitnąć dopiero w sierpniu). Mniejsze zbiory możliwe są i w późniejszym terminie, po przekwitnięciu. Łodygi z liśćmi związuje się w snopki i wiesza do góry nogami w przewiewnym, zacienionym miejscu. Po ususzeniu liście należy oderwać od łodygi i zamknąć je w szczelnym pojemniku.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 23, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród