Start Arrow Finanse i prawoArrow Szczekający pies w bloku. Jak sobie radzić z pupilem sąsiada?

Szczekający pies w bloku. Jak sobie radzić z pupilem sąsiada?

Pies w bloku to widok dosyć powszechny. Jednak posiadanie pupila w mieszkaniu ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy nie tylko są zdania, że pies najlepiej czuje się w domu z ogródkiem, ale często także zwracają uwagę na uciążliwości, jakie towarzyszą posiadaniu psa przez sąsiada. Jak sobie zatem z nimi radzić? Zacząć od rozmowy!

Rozmowa z właścicielem czworonoga to pierwszy krok, aby osiągnąć porozumienie.

Rozmowa z właścicielem czworonoga to pierwszy krok, aby osiągnąć porozumienie.

Najczęstsza uciążliwość związana z posiadaniem czworonoga w bloku to hałas. Jeśli zdarza się sporadycznie, to zazwyczaj większość mieszkańców go akceptuje. Problem pojawia się, gdy pies szczeka przez kilka godzin np. gdy właściciele są w pracy, albo wyszli do znajomych. Szczególnie uciążliwe jest to wieczorami czy w weekendy, kiedy mieszkańcy chcą odpocząć. Jak sobie radzić z taką sytuacją? Przede wszystkim zacząć od rozmowy!

Mariusz Łubiński z firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem i administrowaniem nieruchomościami:
Rozmowa z właścicielem czworonoga to pierwszy krok, aby osiągnąć porozumienie. Czasami właściciel nie wie nawet, że jego pupil jest uciążliwy dla sąsiadów, gdy zostaje w domu sam. Taka rozmowa może zdecydowanie poprawić sytuację.

Czasami jednak rozmowa może nie wystarczyć. Wtedy koniecznie będzie podjęcie bardziej radykalnych kroków. W pierwszej kolejności warto zgłosić problem zarządcy czy administratorowi nieruchomości, aby podjął stosowne działania.

Mariusz Łubiński z firmy Admus:
Administrator przede wszystkim upomni właściciela psa, że jego pupil jest uciążliwy dla pozostałych mieszkańców. Może powołać się np. na regulamin porządku domowego, dlatego warto, aby wspólnota w takim regulaminie zawarła informację dotyczącą problemu hałasujących zwierząt. Administrator może także skierować pismo do właściciela psa, w którym uzasadni sprawę, powoła się na konkretne punkty z regulaminu, a także opisze problem czy przywoła świadków.

Może się jednak zdarzy, że pomimo interwencji administracji, problem nadal pozostanie nierozwiązany. Wtedy wspólnocie pozostaje podjęcie bardziej radykalnych kroków.

Na początek zgłoszenie sprawy policji lub straży miejskiej, która może potraktować sprawę jako wykroczenie np. z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń. Gdy jednak żadne z powyższych rozwiązań nie przyniesie efektów, na podstawie artykułu 16 ustawy o własności lokali, który stanowi, że jeśli właściciel lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu, wspólnota może zażądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

Mariusz Łubiński z firmy Admus:
To jednak działanie ostateczne. Warto najpierw spróbować innych rozwiązań, a dopiero gdy wszystkie zawiodą, podjąć radykalne kroki.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo