Start Arrow Budowa domuArrow Szczelna izolacja ścian. Jak przyklejać płyty styropianowe do muru w metodzie ETICS?

Szczelna izolacja ścian. Jak przyklejać płyty styropianowe do muru w metodzie ETICS?

Jakie są zasady nakładania kleju na płyty styropianowe używane do ocieplenia budynku? Jaką warstwę kleju należy nałożyć? Czy rozprowadzić go na całej powierzchni płyty?

Metoda lekka mokra (metoda ETICS) ze styropianem jako materiałem izolacyjnym, to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych, wykonywana od wielu lat, zarówno przy izolowaniu nowopowstałych budynków, jak i modernizacji istniejących.

Metodą lekką mokrą można ocieplać lub docieplać wszystkie ściany z wyjątkiem tych wykonanych z drewna. Polega ona na na przymocowaniu płyt izolacyjnych (w omawianym przypadku styropianowych) do ścian budynku i wzmocnieniu ich powierzchni siatką z włókna szklanego. Całość pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym.

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów.

Metoda metoda ETICS ze styropianem jako materiałem izolacyjnym, to najbardziej popularna metoda ocieplania ścian zewnętrznych.

Jak przykleić styropian do muru?

Systemy na bazie płyt styropianowych to zazwyczaj systemy klejone. Nie trzeba wówczas stosować mechanicznych łączników, dzięki czemu znacząco obniża się koszty wykonania ocieplenia.

Podłoże pod płyty styropianowe musi być nośne, suche, równe i oczyszczone z brudu czy kurzu. Odspajające się fragmenty farby elewacyjnej, tynku czy luźne cząstki muru należy usunąć, ubytki naprawić, a całość zagruntować.

Przed przyklejeniem płyt styropianowych, należy wykonać próbę przyczepności – przyklejone fragmenty styropianu odrywa się po 3 dniach sprawdzając, czy do rozerwania doszło w warstwie styropianu, czy fragmenty oderwały się wraz z podłożem.

Mieszankę suchej zaprawy i wody należy wymieszać do uzyskania jednolitej, pozbawionej grudek konsystencji.

Klej nakłada się na płyty, nigdy na podłoże, i w taki sposób, by nie dostał się między boczne krawędzie sąsiednich płyt.

Najpopularniejszym i najlepszym sposobem rozprowadzania zaprawy na płycie, jest nanoszenie jej metodą „ramka+placki”:

 • na obrzeżach płyty nakłada się ramkę – pasy o szerokości 3-6 cm, oddalone od krawędzi płyty o ok. 3 cm.
 • na pozostałej powierzchni nakłada się „placki” o średnicy ok. 8-10 cm (przy standardowym wymiarze płyty 50×100 cm należy nałożyć ok. 10 punktów.
Prawidłowe rozmieszczenie zaprawy klejącej na płycie styropianowej. rys. DOM.pl

Prawidłowe rozmieszczenie zaprawy klejącej na płycie styropianowej. rys. DOM.pl

Prawidłowo nałożona zaprawa powinna pokrywać min. 40% powierzchni płyty, a grubość warstwy kleju nie powinna przekraczać 10 mm.

Po wstępnym stwardnieniu zaprawy (po ok. 2 dniach), płyty należy przeszlifować papierem ściernym i przymocować dodatkowo specjalnymi łącznikami mechanicznymi w liczbie minimum 4 szt./m2, a wzdłuż krawędzi budynku minimum 8 szt./m2.

Mocowanie płyt styropianowych – najczęstsze błędy wykonawcze

Nieprawidłowe mocowanie płyt styropianowych może prowadzić nie tylko do nieestetycznych uszkodzeń elewacji domu, ale przede wszystkim do powstawania mostków cieplnych, przez które dochodzi do strat ciepła, a co za tym idzie ryzyka powstawania pleśni wewnątrz domu i wysokich rachunków za jego ogrzewanie.

W czasie wykonywania izolacji domu warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, których niepoprawne wykonanie skutkować może powstawaniem mostków cieplnych. Do najczęstszych i najpoważniejszych błędów przy wykonywaniu izolacji zaliczamy:

 • Źle przygotowane podłoże pod płyty styropianowe

Podłoże pod płyty styropianowe musi być nośne, suche i czyste. Wszelkie zabrudzenia, jak kurz, pył czy wykwity zmniejszają przyczepność płyt, co może prowadzić do ich odklejenia. Ważne jest również, by podłoże było równe – nierówności należy zlikwidować murarską zaprawą wyrównującą, a większe – różnicując grubość styropianu.

 • Nieprawidłowe nakładanie zaprawy klejowej

Brak „ramki” z zaprawy klejącej powoduje, że przewieszony poza „placek” fragment płyty ugina się nawet pod małym naciskiem, co utrudnia poprawne ułożenie warstwy zbrojonej i osłabia skuteczność mocowania klejącego. Może to doprowadzić również do powstania pęknięć na styku płyt materiału termoizolacyjnego.

Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego kleju do styropianu. Najlepiej jest korzystać z systemów ociepleń, które oferują firmy. Źle dobrany klej może powodować odklejanie się płyt pod wpływem ciężaru kolejnych warstw elewacji.

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów.

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje, musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego system produktów.

 • Wypełnianie szczelin zaprawą klejącą

Niedopuszczalne jest również wypełnianie szczelin w płytach styropianowych zaprawą klejącą. W miejscach tych bowiem powstaną mostki termiczne, wywołane dużą przewodnością cieplną zaprawy. W miejscach tych wilgoć przenika intensywniej, przyspieszając korozję warstwy elewacyjnej i powodując wystąpienie smug i wykwitów na powierzchni elewacji.

Jeśli szczeliny są większe niż 2 mm należy je wypełnić styropianem na całej grubości warstwy termoizolacyjnej.

 • Nieprawidłowe osadzenie łączników

Zbyt głębokie osadzenie łącznika w ociepleniu prowadzi do uszkodzenia płyt styropianowych, w konsekwencji czego powstaje mostek cieplny. Natomiast zbyt płytkie osadzenia łącznika spowoduje wypukłość, która wpłynie na estetykę elewacji.

 • Prace ociepleniowe przy niesprzyjającej pogodzie

Ocieplenie należy wykonywać w temperaturze 5-25 stopni Celsjusza, przy bezdeszczowej pogodzie. Silny wiatr oraz mocne nasłonecznienie mają niekorzystny wpływ na układanie i schnięcie zaprawy. Za szybkie wysychanie kleju między ociepleniem a podłożem prowadzi do powstania zbyt słabych połączeń między warstwami.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 21, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu