Start Arrow Budowa domuArrow Szczelne okna w ciepłym domu

Szczelne okna w ciepłym domu

Przez nieszczelne lub złej jakości okna ucieka w domu jednorodzinnym od 15 do 25% energii. Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym może to być nawet 45%. Dobre okna, to obok ocieplania ścian jeden z najważniejszych czynników decydujących o energooszczędności budynku.

By ciepło nie uciekało przez okna

Jeśli w trakcie prac termomodernizacyjnych pominiemy wymianę starych, wyeksploatowanych i zniszczonych okien, albo kupimy produkty z najniższej półki cenowej, może się okazać, że odczuwalna poprawa komfortu cieplnego będzie niewystarczająca. Pomimo znaczących dla domowego budżetu wydatków, które ponieśliśmy na remont.

Dobrej klasy okna lepiej więc kupić od razu (jest to przecież koszt jednorazowy), a później systematycznie oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Pozostaje tylko pytanie, jak poznać czy dane okno jest rzeczywiście energooszczędne?

Którędy ucieka ciepło?

Którędy ucieka ciepło?

Sprawdzaj Uw

Informuje o tym specjalny współczynnik Uw, podawany przez producentów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce najbardziej rygorystyczne są wymagania w IV i V strefie klimatycznej gdzie wszystkie okna poza połaciowymi i piwnicznymi powinny się charakteryzować parametrem Uw nie wyższym niż 1,7 W/m2K – wyjaśnia Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA – Produkty energooszczędne (np. okna TYTANOWEtermo), które nietrudno znaleźć w sklepach to z kolei takie gdzie Uw wynosi poniżej 1,3 W/m2K. Najlepszą izolację cieplną gwarantują natomiast okna przeznaczone do budownictwa pasywnego, w przypadku których Uw wynosi poniżej 0,8 W/m2K.

O energooszczędności każdego okna decyduje w głównej mierze szyba, ale także rama mogąca stanowić nawet 40% jego powierzchni, oraz uszczelnienie i rodzaj zastosowanych wzmocnień w ramie. Końcowe właściwości zależą więc od bardzo wielu czynników. Dlatego w sklepie pytajmy o współczynnik Uw określający izolacyjność cieplną całego, a więc gotowego produktu, a nie poszczególnych jego elementów.

Wydawać by się mogło, że w trosce o domowy komfort okno powinno być też zawsze maksymalnie szczelne. Oczywiście tak, jeśli w naszym domu jest zainstalowana np. klimatyzacja. W przypadku tradycyjnych kratek i typowej dla polskiego budownictwa wentylacji grawitacyjnej, niekoniecznie.

Wentylacja grawitacyjna wymaga od nas rozwiązań, które zapewniłyby swobodną wymianę i cyrkulację powietrza i to nawet kosztem niewielkich strat ciepła – zaznacza Głuszcz – Dlatego okna – zwłaszcza PVC, które generalnie są bardzo szczelne – najlepiej wyposażyć w specjalne nawiewniki, regulujące napływ powietrza z zewnątrz budynku.

Ile okna, a ile ściany?

Fundamentalną rolę w drodze do energooszczędności odgrywa nie tylko jakość okien, ale także ich powierzchnia. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa precyzyjnie jedynie powierzchnię minimalną okien. W pomieszczeniach takich jak np. sypialnia, kuchnia, czy pokój dzienny musi ona wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi, natomiast w korytarzach, łazience i innych pomieszczeniach pomocniczych minimum 1/12. Dokument nie precyzuje co prawda powierzchni maksymalnej, ale biorąc pod uwagę potrzebę oszczędzania energii, można przyjąć, że standardowo nie powinna ona przekraczać 1/6 powierzchni podłogi.

Większa powierzchnia okien to generalnie większe straty energii – dodaje Głuszcz. – Ale jednocześnie dobry projekt budynku, w połączeniu z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i technologii umożliwia przeszklenie nawet bardzo dużych powierzchni i to bez odczuwalnego wpływu na komfort cieplny. W taką stronę podąża współczesna architektura, czego namacalnym dowodem są duże, przeszklone ściany spotykane coraz częściej nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w wielu domach prywatnych.

Którędy ucieka ciepło:

Budynki jednorodzinne Budynki wielorodzinne
Okna 15 – 25% 30 – 45%
Ściany 10 – 30% 10 – 30%
Dach 10 – 20% 10 – 20%
Wentylacja 10 – 30%
Piwnica/podłoże 3 – 6% 2 – 5%

oprac. MS więcej niż OKNA

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-03-12 11:26:45

niezły artykuł mam zamiar ocieplić kropkowanym styropianem ściany, ale nie pomyślałem, że przy tej okazji warto zmienić na okna, % przenikania ciepła są przerażające,jak by podliczyć, ile przez tyle lat można było oszczędzić, gdyby człowiek wcześniej o tym pomyślał i aż włos się jeży na głowie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant