Start Arrow OgródArrow Szeflera: uprawa i pielęgnacja

Szeflera: uprawa i pielęgnacja

Szeflera to bardzo dekoracyjna roślina, która pięknie zdobi nasze wnętrza. Zastanawiasz się, jak ją uprawiać i pielęgnować? Oto nasze wskazówki! Sprawdź i zainspiruj się!

Wygląd rośliny 

Szeflera w warunkach naturalnych ma formę wiecznie zielonego krzewu lub pnącza. Osiąga wysokość do 4 m. Hodowana w warunkach domowych, jest nieco niższa (około 2 m). Ozdobą tej rośliny są ciemnozielone bardzo błyszczące i dłoniaste liście, które składają się z 7-9 listków. W warunkach domowych szeflery bardzo rzadko kwitną. Ich kwiaty są zielonkawe. Nie wydzielają żadnego zapachu. Owoce zaś mają postać drobnych, kulistych, mięsistych jagód, barwy pomarańczowej, które z czasem stają się ciemnofioletowe.

Uprawa i pielęgnacja 

Stanowisko 

Roślinie należy zapewnić jasne stanowisko. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać jej bezpośrednio w słońcu. Co ważne, szeflera jest bardzo wrażliwa na niską temperaturę. Latem powinna ona wynosić około 15-20 stopni Celsjusza (lub więcej), zimą nie może spadać poniżej 10 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie liście rośliny zaczną opadać. 

Podłoże

Szeflera powinna mieć zapewnione podłoże, które jest mieszanką torfu i ziemi uniwersalnej. Odczyn gleby zaś powinien być obojętny. Należy pamiętać o zapewnieniu roślinie warstwy drenażu, która umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. 

Podlewanie 

Roślinę należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przelania rośliny. Wylewaj więc nadmiar wody z podstawki. Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Zimą podlewanie szeflery należy ograniczyć. 

Nawożenie 

Zaleca się nawozić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym co 2 tygodnie (w okresie letnim – od marca do sierpnia). 

Inne zabiegi pielęgnacyjne

Roślina nie wymaga przycinania. Młodym szeflerom warto przyciąć wierzchołki, aby pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pędów i zagęszczania się.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 18, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty