Start Arrow Wiadomości Arrow Szklane budowle: Kryształowy Pałac na Słowacji

Szklane budowle: Kryształowy Pałac na Słowacji

Crystal Palace w słowackiej Żylinie to nowoczesne centrum handlowe wkomponowane w zabytkową zabudowę starego miasta. Dzięki najnowszym technologiom stosowanym przez firmę WIŚNIOWSKI,  dołączył on do grona szklanych obiektów, które upodobała sobie współczesna architektura.

(Crystal Palace to pięć poziomów naziemnych i dwa podziemne. Całość obejmuje powierzchnię około 6000 m2 zajętych przez sklepy, kawiarnie, biura, a także apartamenty z tarasami, których widok rozciąga się na starówkę. fot. firma Wiśniowski)

Firma WIŚNIOWSKI, która podjęła się realizacji projektu wykorzystała nowoczesne systemy profilowe, dające nieograniczone możliwości konstrukcyjne.

Centrum ma prawie 3500 m2 przeszkleń. Szkło zostało wykorzystane m.in. w całej elewacji i przy dachu, który stanowią tzw. świetliki dachowe.

Na elewacji użyto dwa odcienie szkła refleksyjnego – srebrny i zielony. Zaś przy świetlikach wykorzystano szkło bezbarwne. Wszystkie zespolenia posiadają najlepsze parametry szczelności, izolacji akustycznej i cieplnej. Budowla dzięki temu nie przynosi strat eksploatacyjnych – wyjaśnia Michał Woźniak z firmy Wiśniowski. – Szkło posiada także wysokie parametry wytrzymałościowe, co pozwoliło na uzyskanie bezpiecznej budowli – dodaje.

Każda kondygnacja składa się z przenikających się brył, które odbijając się w kolejnej tworzy ostatecznie harmonijną całość.

Fasada, która pełni również funkcje balustrady pozwoliła nam zachować jednolitość formy, a przez to spełnić oczekiwania projektantów oraz inwestora. Ostatecznie stylizowana forma kryształu, którą oddaje ten obiekt prezentuje się imponująco – komentuje Michał Woźniak z firmy Wiśniowski.

Nowoczesna forma Crystal Palace sąsiaduje z historyczną zabudową Żyliny, co może wydawać się bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem. Jednak w efekcie nowoczesny obiekt centrum harmonijnie wpisuje się w kontekst starego miasta, stanowiąc tu swoistą „perełkę” architektoniczną.

Autor: Materiały prasowe


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 26, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: byliny wieloletnie