Start Arrow Wiadomości Arrow Szlachetność patyny

Szlachetność patyny

Drewniane, ręcznie robione w rodzinnej manufakturze stelaże pod materace i futony. Poznajcie wyjątkową markę Wabi Sabi, która sprawi, że Wasza sypialnia nabierze wyjątkowego klimatu, hołdującemu japońskiej filozofii Wabi-sabi.

Materac na podłodze, materac na niskim podeście? Tak! W latach 70. I 80. niskie spanie było w Polsce przejawem buntu. Przeciwko tradycyjnej wersalce, babcinemu tapczanowi. Na materacu położonym bezpośrednio na podłodze spali młodzi ludzie, buntując się w ten sposób przeciwko sposobowi życia rodziców i artyści – dając wyraz swojej niezależności i po prostu dlatego, że ładnego łóżka w dobie kryzysu nie mogli znaleźć.

Dziś na materacach położonych bezpośrednio na podłodze lub ułożonych na niskich podestach śpią miłośnicy stylu minimalistycznego doceniający piękno przemijalności i starzenia się w zgodzie z naturą, zachwyceni niedoskonałościami, skoncentrowani na harmoni i audentyzmie tego, co skromne oraz proste. To amatorzy zdrowego stylu życia, czerpiący inspiracje z japońskiej estetyki i tradycji. Bo mało kto wie, że w kraju kwitnącej wiśni zwyczaj spania na materacach, czyli futonach sięga prawie dwóch tysięcy lat. Podobno spanie na nich to jedna z tajemnic długowieczności Japończyków. Jednak oni każdego ranka zwijają swoje materace i wkładają je do szafy. W Europie materacy nie chowamy. Dlatego oprócz aspektów zdrowotnych, zależy nam także na estetyce. Często kładziemy więc materace na niskich podestach – wymurowanych albo wykonanych z z europalet na przykład. Nie jest to jednak rozwiązanie godne zaprojektowanego w uważnością i pietyzmem wnętrza.

– Pierwszy stelaż pod futon zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy na własne potrzeby – mówi Renata Blaźniak-Kuczyńska. – Od lat spaliśmy na futonie bezpośrednio położonym na podłodze, aż w końcu dojrzeliśmy do zmian. Tak właśnie urodził się pomysł na naszą rodzinną manufakturę, by wykonywać stelaże dla tych, którzy cenią naturalność i urodę drewna – dodaje właścicielka marki Wabi-sabi. Każdy ze stelaży jest ręcznie wykonany. Drewno jest szlifowane tak długo, by osiągnęło jedwabistą gładkość.

– Nasze stelaże wykończone metodą Shou Sugi Ban z powodzeniem można stosować na tarasie lub w ogrodzie jako alternatywę dla tradycyjnych łóżek ogrodowych – przyznaje właścicielka Wabi-sabi. Są odporne na warunki pogodowe – wilgoć i słońce. Łóżko ogrodowe tego typu to idealne miejsce odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. Największy ze standardowych wymiarów stelaża ma 180×200 cm. Jest więc na tyle duży, że zmieści się na nim nie tylko rodzina, lecz także i niewielki pies!

Wymiary stelaży dostępnych w Wabi-sabi zaczynają się od 90×200, a kończą na wspomnianym wcześniej 180×200 cm. Lecz jeśli mamy życzenie (lub dużego psa), zawsze możemy złożyć zamówienie na stelaż w wymiarach spoza stałej oferty marki. Stelaże wysyłane są do klientów rozłożone, przygotowane do samodzielnego montażu. Otwory montażowe są już wstępnie nawiercone, a wkręty dołączone do zestawu.

Wabi Sabi Design

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 17, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty