Start Arrow OgródArrow Szlumbergera – zachwycający kaktus bożonarodzeniowy

Szlumbergera – zachwycający kaktus bożonarodzeniowy

Szlumbergera, grudnik, zygokaktus, kaktus bożonarodzeniowy – tymi nazwami określa się piękną roślinę doniczkową, która kwitnie zimą i w najcięższym dla roślin okresie, zachwyca tropikalnymi kwiatami.

Kiedy w naszych mieszkaniach wiosną i latem kwiecą się doniczki, szlumbergera wydaje się być uśpiona, by między listopadem a styczniem zakwitnąć i obsypać się feerią barw. Kwiaty mogą być białe, kremowe, łososiowe, krwistoczerwone i fioletowe, a liście gładkie i owalne bądź z ząbkowanym brzegiem.  Ilość pąków zdobiących roślinę zależy przede wszystkim od rozmiaru okazu. Mniejsze szlumbergery posiadają ok. 25 kwiatów, a bardziej dorodne mogą ich mieć nawet sto.

(fot. Biuro Kwiatowe Holandia)

Podłoże

Najlepszym podłożem dla zygokaktusa jest substrat próchniczy z odrobiną ziemi i piasku, gdyż ta roślina doniczkowa przywędrowała do nas z tropikalnych lasów Brazylii, gdzie rósła przede wszystkim w zagłębieniach między konarami drzew.

Stanowisko

Grudnik lubi zimę, więc i w miejscu, gdzie ustawimy doniczkę nie powinno być zbyt wysokiej temperatury, a jeśli chcemy przyspieszyć pojawienie się nowych pąków – ustawmy kwiat wręcz w zimnym pomieszczeniu.

W okresie kwitnienia szlumbergera wymaga temperatury ok. 10-14°C i odpowiedniego nasłonecznienia. Takie warunki sprawią, że będzie kwitnąć nawet przez 8 tygodni. W okresie uśpienia szlumbergera zadowoli się temperaturą pokojową.

Pamiętajmy, by we wszystkich okresach pielęgnacji zapewnić roślinie odpowiednio jasne miejsce – lubi ona rozproszone światło.

(fot. archiwum)

Podlewanie

W okresie kwitnienia kaktus bożonarodzeniowy powinien być podlewany umiarkowanie, ale nie należy dopuścić do przesychania ziemi. W stanie spoczynku należy bardzo ograniczyć wodę do minimum, a latem dajemy przesuszyć się ziemi nawet przez miesiąc.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników