Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Szpachlowanie świeżych tynków

Szpachlowanie świeżych tynków

W moim nowym mieszkaniu rozpoczynam prace wykończeniowe. Mam pytanie o wskazówki, jak najlepiej szpachlować świeże tynki, niedawno położone?

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert Śnieżki, producenta farb do wnętrz:

Świeże tynki można szpachlować i malować dopiero po upływie około miesiąca od ich położenia – jest to czas niezbędny, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim do końca wszystkie reakcje chemiczne. Często ciągle pokutuje pogląd, że taki świeży tynk należy wybiałkować, czyli pomalować wapnem.

Robi się to, w ogólnym przekonaniu, aby pokryć ścianę „zdrowym” podkładem – wapnem. Wapno jest silnie alkaliczną substancją – dobrze dezynfekuje podłoże i rzeczywiście dodatkowo chroni ścianę np. przed późniejszym rozwojem pleśni i grzybów itp. Jest to jednak zabieg zupełnie niepotrzebny – w tynku cementowo-wapiennym jest wystarczająca ilość wapna i nie ma potrzeby jeszcze takiej ściany białkować. Samo wapno zmieszane z wodą nie „trzyma” się dobrze ściany – można to łatwo sprawdzić pocierając taką wybiałkowaną ścianę otwartą dłonią – dłoń pozostaje biała.

Dopiero po dłuższym okresie czasu (kilka miesięcy do nawet roku) takie wapno zwiąże się trwale ze ścianą – jest to tzw. proces karbonizacji.

Jak wcześniej wspomniano nie ma potrzeby białkowania tynków cementowo-wapiennych. Przed malowaniem ściany należy ją wyrównać szpachlówką. Zalety szpachlowania przedstawiono na fotografii. Widać tutaj wyraźnie różnicę w ostatecznym efekcie. Do szpachlowania można użyć szpachlówek: Acryl Putz Start lub Acryl Putz Finisz.

swieze tynki

Przed przystąpieniem do szpachlowania należy ocenić stan podłoża tzn: stopień chropowatości, ilość i wielkość ubytków. Stopień chropowatości określi nam ile warstw będzie trzeba nałożyć do momentu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Jeżeli ściana jest nowa i w miarę gładka należy użyć gotowej szpachlówki Acryl Putz Finisz – należy ją nakładać jednorazowymi 1-2 milimetrowymi warstwami 1-2 razy. Następnie przeszlifować i malować. Jeżeli w ścianie są większe nierówności należy użyć sypkiej szpachlówki Acryl Putz Start – można ją nakładać jednorazowymi warstwami nawet do 3cm. Szpachlówka start nadaje się świetnie nawet do takich czynności jak mocowanie przewodów elektrycznych, puszek na kontakty, czy narożniki metalowe.

Często pojawia się pytanie o konieczność impregnowania świeżego tynku lub poprzedniej powłoki przed szpachlowaniem. W zasadzie nie ma potrzeby impregnowania świeżego tynku. Jednak zapimpregnowanie zmniejsza chłonność podłoża, wiąże luźne ziarna piasku i dzięki temu szpachlowanie będzie łatwiejsze, a całość bardziej trwała. Bezwzględnie konieczne jest impregnowanie tynków gipsowych przed ostatecznym szpachlowaniem ich Acryl Putz’em Finisz – ponieważ gips jest silnie chłonnym materiałem i bardzo szybko odciąga wodę z warstwy szpachli, która w ten sposób nie może prawidłowo i powoli wyschnąć.

sniezka

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

jeremy Odpowiedz 2019-01-31 19:44:26

Używałem tego Acryl Putz Start - bardzo fajny produkt i przede wszystkim łatwo dostępny. Finisze też ponoć mają dobre.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny