Sztukateria w salonie bądź w przedpokoju to coraz modniejszy trend. Ten niezwykle modny i wdzięczny element dekoracyjny ma sporą rzeszę swoich zwolenników. Jest nie tylko prosty w montażu, ale również pięknie prezentuje się na ścianie. Sprawdź wady i zalety sztukaterii i jeśli chcesz, wprowadź ją do swojego wnętrza…
Zalety sztukaterii i jej elementy
Montaż tej wyjątkowej dekoracji w efekcie ogranicza się do przytwierdzenia wybranych dekorów do ściany lub sufitu za pomocą kleju. Główne ich zalety to, to, że są lekkie i bezpieczne, niepalne i wodoodporne, twarde i elastyczne. Są także niezwykle odporne na wilgoć. Dodatkowym atutem sztukaterii jest fakt, że można malować je na dowolne kolory. Współcześnie najczęściej wykonane są z poliuretanu, jednak oryginalne sztukaterie wykonywało się jako gipsowe odlewy. Bardzo często też sztukateria wykonywana jest styropianu.
Do sztukaterii zaliczają się: listwy przypodłogowe, ścienne i przysufitowe, kolumny, półkolumny, pilastry, a także mniejsze elementy dekoracyjne, takie jak: rozety, zworniki, ramy, kinkiety. Te wszystkie elementy pozwalają wykończyć pomieszczenie od podłogi aż po sufit. Wnętrze zdobione sztukaterią jest dopełnione i sprawia wrażenie dokończonego.
Elementy sztukaterii znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu. Od klasycznych i stonowanych, do bardziej współczesnych glamour, vintage, aż po nowoczesne, subtelne aranżacje. Sztukateria jest elementem uniwersalnym – jej zastosowanie znajdziemy praktycznie wszędzie.
Wady sztukaterii
Najczęstszą wadą sztukaterii, wykonanej ze styropianu, jest to, że jej wykonanie może być niedokładne lub mało precyzyjne. Estetyka tego dekoracyjnego elementu zależy więc od jego jakości. Warto więc postawić na inny materiał, który gwarantuje elegancki i ponadczasowy wygląd.
Dodaj komentarz