Start Arrow InstalacjeArrow Szukając oszczędności – izolacja rur

Szukając oszczędności – izolacja rur

Jest wiele sposobów ograniczania strat energii. Janusz Więcław z firmy Twój Instalator przypomina, że jednym z nich jest izolowanie przewodów instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Korzyści

Izolacja rur ulokowanych na zewnątrz zapobiega zamarzaniu transportowanych substancji, wody lub ścieków. Izolowane powinny być także rury instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, gdyż zapobiega to wychładzaniu wody, czyli niepożądanym stratom energii. Pozwala na uzyskanie od 60 do 85% dodatkowego ciepła.
Ilość zaoszczędzonej energii zależy od wielu czynników. Są to m.in.: grubość izolacji, zastosowany materiał izolacyjny, średnica rur, temperatura powietrza w pomieszczeniu.

Dodatkowe korzyści wynikające z izolowania rur to: ochrona przed korozją, wyciszenie pracy instalacji, ochrona przed gromadzeniem się skroplonej pary wodnej na ściankach rurociągów.

(Brak izolacji przy rurach przebiegających pod tynkiem może doprowadzić do sporych zniszczeń.)

Popularne materiały izolujące

Najczęściej stosowanym materiałem izolującym dla instalacji grzewczych i wodnych jest pianka polietylenowa. Izolacje z pianki polietylenowej wyróżniają się trwałością, odpornością na niskie i wysokie temperatury (warunek konieczny przy izolowaniu instalacji c.o. lub c.w.u.) oraz łatwością montażu.

Kolejnym, doskonałym materiałem jest pianka poliuretanowa, lecz nie nadaje się ona do izolowania rur na zewnątrz budynków (wchłania wilgoć i charakteryzuje się znaczna sztywnością).

Do izolacji rur narażonych na działania bardzo wysokich temperatur świetnie nadaje się wełna szklana lub mineralna (stosowana często w instalacjach przemysłowych). Wykorzystuje się także izolacje z kauczuku lub styropianu, jednak nie jest to popularne rozwiązanie w zastosowaniach domowych.

O czym należy pamiętać?

Brak izolacji przy rurach przebiegających pod tynkiem może doprowadzić do sporych zniszczeń. Materiał, z którego wykonane są rury, kurczy się i rozszerza w zależności od temperatury. Brak elastycznej warstwy izolacyjnej może doprowadzić do odpadania fliz i pękania ścian.

Izolowanie rur przekłada się zatem nie tylko na większe bezpieczeństwo użytkowania, ale także komfort (stłumienie odgłosów pracy) oraz estetykę.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje