Start Arrow InstalacjeArrow Szukasz oszczędności? Poznaj zasady wyboru i montażu grzejników

Szukasz oszczędności? Poznaj zasady wyboru i montażu grzejników

Upały za oknem sprawiają, że ogrzewanie domu to ostatnia rzecz, o jakiej chce się myśleć. Jeżeli jednak jesteśmy w trakcie budowy domu lub chcemy poprawić komfort cieplny w naszych istniejących domach i mieszkaniach, lato to dobry czas na podjęcie decyzji o kupnie nowego grzejnika.

Jaki grzejnik będzie właściwy dla naszego domu czy mieszkania? Co to jest moc cieplna? Gdzie zamontować grzejnik, by pracował najwydajniej?

Odpowiedni dobór grzejnika – oblicz moc cieplną

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grzejników. Różnią się kolorami, kształtami, wielkościami… Estetyka, choć ważna dla przyjemnej aranżacji wnętrz, nie może być jednak kluczowym kryterium wyboru urządzenia. Zakup grzejnika należy poprzedzić obliczeniem prawidłowej mocy cieplnej, dzięki której grzejnik pokryje straty ciepła we wnętrzu i zapewni odpowiednią, komfortową temperaturę w sezonie grzewczym.

Moc grzewcza jest wielkością podawaną w Watach [W]. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc grzewcza była wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Moc grzewczą oblicza się często metodą szacunkową na podstawie powierzchni lub kubatury pomieszczeń. Wielkości te są mnożone przez przyjętą wartość potrzebną do ogrzania 1 m2 lub 2m3. Upraszczając, możemy przyjąć, że zapotrzebowanie na ciepło:

– w domach starych, bez izolacji cieplnej wynosi 120-200 W/m2
– w domach z normalną izolacją – 60- 80 W/m2
– w domach bardzo dobrze zaizolowanych – 30-50 W/m2

Przybliżoną moc cieplną możemy obliczyć według wzoru:

moc cieplna = kubatura [m2] x zapotrzebowanie na ciepło [W/m2]

Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to jedynie szacunkowe wyliczenie, które nie daje nam żadnej gwarancji na to, że pomieszczenie zostanie prawidłowo ogrzane.

Zdaniem eksperta z serwisu ekooszczedni.pl, aby mieć pewność, co do właściwej mocy grzewczej, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej parametrów: – Metoda ta nie uwzględnia bowiem wpływu liczby przegród zewnętrznych (im większa ich liczba, tym większe straty), wpływu sąsiedztwa nieogrzewanych pomieszczeń, takich jak garaże lub piwnice, ilości i rodzaju okien. Dlatego dobierając grzejniki przy pomocy tej metody warto zwiększyć ich moc o około 10-15% dla pomieszczeń z więcej niż dwiema przegrodami zewnętrznymi – radzi ekspert ekooszczedni.pl.

Określając straty ciepła w domu, należy także wziąć pod uwagę:
– temperaturę zewnętrzną i strefę klimatyczną
– usytuowanie budynku względem stron świata
– współczynnik przenikania ciepła ścian, stropu i podłogi
– szczelność okien
– przeznaczenie pomieszczenia do ogrzewania

Niezwykle istotnym jest również parametr czynnika grzewczego. W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 C lub 70/55/20 C.

Jeżeli wymieniamy stare grzejniki żeliwne w blokach i podane przez spółdzielnie parametry są inne, musimy skorzystać ze współczynników korygujących, umożliwiających właściwe przeliczenie mocy grzejnika.

Współczynnik korygujący najczęściej jest publikowany na stronach internetowych oraz w materiałach producentów. Jego wartość jest ściśle związana z rodzajem grzejnika,  dlatego ważne jest sprawdzenie do jakich modeli możemy go zastosować – wyjaśnia Robert Skomorowski, ekspert firmy PURMO.

Warto również wiedzieć, że jeśli nie mamy podanej informacji  o parametrze czynnika grzewczego, wymieniany grzejnik żeliwny spełniał nasze oczekiwania i prawidłowo ogrzewał pomieszczenie, moc nowego grzejnika możemy obliczyć prostą metodą. – Jedno żeberko grzejnika żeliwnego o wysokości 60 cm ma moc cieplną 130 W – podpowiada ekspert z serwisu ekooszczedni.pl – Łatwo zatem możemy obliczyć moc takiego grzejnika i dobrać na tej podstawie nowy.

Planując wymianę grzejników na nowe, przede wszystkim trzeba uzyskać zgodę zarządcy budynku na przeprowadzenie takiej operacji. Ze spółdzielni czy wspólnoty dowiemy się również najczęściej o mocy cieplnej. Właściciele domów jednorodzinnych natomiast powinni bardzo dokładnie przemyśleć moc cieplną, bowiem wielkość zamówionej mocy cieplnej jest jednym z elementów umowy sprzedaży ciepła.

Zamówiona moc cieplna jest to ustalona przez odbiorcę największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która zgodnie z określonymi w odrębnych przepisach warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla danego obiektu. W przypadku przekroczenia zamówionej mocy cieplnej, bez uzgodnienia z przedsiębiorstwem energetycznym lub niezgodnie z warunkami umowy, przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie wielkości mocy wynikającej z tego przekroczenia może obciążyć nas opłatą za zamówioną moc cieplną oraz opłatą stałą za usługę przesyłową.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

M89 Odpowiedz 2014-10-24 12:34:04

Kubatura jest w m^3, tu chodzi bardziej o powierzchnię użytkową domu/mieszkania [m^2]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje