Start Arrow Budowa domuArrow Szyby 3-milimetrowe: mniej szkła – większy komfort

Szyby 3-milimetrowe: mniej szkła – większy komfort

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Lżejsze okno o równie dobrych, lub nawet lepszych parametrach użytkowych? Jasne. A także ciepłe, wytrzymałe i dające większe możliwości projektowo-konstrukcyjne. Poznaj fakty i rozpraw się z mitami dot. szyb 3-milimetrowych.

Łatwiej, więcej, jaśniej

Szyba 3-milimetrowa, cieńsza od standardowych 4-milietrowych, to duży postęp w konstrukcji okien. Jak wiadomo, szkło jest najcięższym elementem okna. 1 milimetr różnicy grubości to aż 2,5 kg różnicy wagi na każdym metrze kwadratowym pojedynczej szyby. Łatwo policzyć, że dzięki cieńszej szybie 2-metrowe okno z pakietem 3-szybowym będzie o 15 kg lżejsze. Drzwi balkonowe – jakieś 20 kg. To nie mało, kiedy zaczyna się letnia burza, wiatr dmie, a my musimy szybko pozamykać okna w całym domu. Sprawa jest szczególnie istotna zwłaszcza wtedy, gdy użytkownikiem okna jest osoba słabsza – starsza, niepełnosprawna lub dziecko.

Lżejsze skrzydło okienne to także dłuższy czas bezawaryjnego funkcjonowania okuć okna. To także większe możliwości konstrukcyjne: można budować większe okna, które łatwiej obsługiwać.

Szyba „trójka” to również walory estetyczne. Cieńsza szyba jest bardziej przezierna. Poza tym można ją stosować w systemach Winergetic (do których są dedykowane) i Platinum Evolution, nagrodzonych za design i energooszczędność godłem Teraz Polska.

(fot. OKNOPLAST)

Dwa mity

No dobrze, ale czy takie okno nie jest słabsze? Hartowanie czyni szybę 3-mm wystarczająco wytrzymałą do większości zastosowań domowych. Na takiej tafli, formatu 2,5 x 1,2 m, można nawet skakać. Oczywiście, zawsze 3 to mniej niż 4. Dlatego profesjonalny doradca sprawdzi, czy przy danej powierzchni szyby, będzie ona wystarczająco wytrzymała. Ograniczeniem mogą okazać się jedynie wyjątkowo duże przeszklenia, dla których także 4 mm grubości może okazać się zbyt mało.

Czy cieńsza szyba nie obniża parametrów izolacyjnych okna? Przeciwnie – może je podwyższyć. Pakiet szybowy składa się z szyb i przestrzeni wypełnionej argonem – obojętnym gazem o bardzo niskiej przenikalności cieplnej. Jeżeli porównamy pakiety o tej samej łącznej grubości, ten z cieńszymi szybami – a większą przestrzenią międzyszybową, będzie lepiej chronił ciepło.

Okno, które zarabia

Co więcej, zastosowanie nowych, „inteligentnych” pakietów szybowych Oknoplast (zarówno 3-, jak i 4-mm szybami) pozwala na to, by okna… zarabiały! Jak? Tajemnica tkwi w wykorzystaniu sił natury. Nowoczesne okna przepuszczają niewiele więcej ciepła, niż ściany domu. Mają jednak tę przewagę, że wpuszczają ciepło słońca do domu i pomagają je gromadzić. Tak więc bilans zysków i strat energii dla odpowiednio przygotowanego okna może być dodatni, i to w sposób znaczący: Przy dobrym nasłonecznieniu nawet 1 kW dodatkowej energii cieplnej rocznie może nam „wpaść” przez metr kwadratowy okna!
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych powłok, które przepuszczają więcej energii słonecznej niż standardowe pakiety szybowe.

Zaprojektowanie przeszkleń „zarabiających” wymaga jednak dużej wiedzy i staranności – łatwo byłoby „wylać dziecko z kąpielą”, doprowadzając latem do przegrzania mieszkania. Dlatego Oknoplast przygotował unikalne, autorskie narzędzie, umożliwiające dobór odpowiednich szyb i powłok do poszczególnych okien domu, w zależności od jego położenia geograficznego, powierzchni i szeregu innych danych. Narzędzie to nazywa się Oknoplast Glass Compass i jest dostępne dla Partnerów Handlowych producenta. Warto przeprowadzić symulację zysków i kosztów oraz zaplanować dobór odpowiednich pakietów szybowych, korzystając z profesjonalnego doradztwa.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645