Start Arrow Budowa domuArrow Szyby energooszczędne – jak wybrać?

Szyby energooszczędne – jak wybrać?

Dobór odpowiednich szyb w olbrzymim stopniu wpływa na izolację ciepła. Odpowiednich, czyli jakich? Należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Najważniejszym parametrem określającym izolację termiczną jest współczynnik przenikania ciepła Ug. Powinien być możliwie jak najniższy – oznacza to wówczas, że straty energii są małe. Dla najpopularniejszego obecnie typu szyb, czyli szyb zespolonych, współczynnik Ug ma wartość 1,0 W/m2K. Jeśli natomiast zależy nam przede wszystkim na energooszczędności, powinniśmy wybrać wkład trzyszybowy o współczynniku rzędu 0,5 – 0,6 W/m2K.

 

(Obecnie normą na rynku są tzw. szyby zespolone składające się z kilku tafli szkła. fot. MS więcej niż Okna)

Redukcja strat ciepła – jak to osiągnąć?

Między szybami składowymi w szybie zespolonej umieszczony jest gaz szlachetny. Zazwyczaj stosuje się do tego celu argon, ze względu na jego stosunkowo niską cenę. Jeśli ceny okien są dużo wyższe, może to oznaczać, że do produkcji zastosowano ksenon lub krypton.

Zdaniem eksperta – Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji w MS więcej niż okna:
W oknach energooszczędnych z pakietem składającym się z trzech tafli szkła szyby zewnętrzne pokryte są specjalną powłoką, która zapewnia optymalny komfort cieplny w domu niezależnie od pory roku. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że zimą ciepło w postaci promieniowania podczerwonego z urządzeń grzewczych, a także to wytwarzane przez samych domowników (każda osoba generują ilość ciepła równą 100W grzejnikowi) odbija się od okna i wraca do wnętrza. Z kolei latem powłoka blokuje dopływ nadmiaru ciepła z zewnątrz, dzięki czemu mieszkanie nie nagrzewa się tak intensywnie.

Ramka dystansowa i jej znaczenie

Element umieszczony pomiędzy taflami szkła nosi nazwę tzw. ramki dystansowej. Pozwala on na stworzenie między taflami szkła przestrzeni, którą wypełnia się gazem.

(W nowoczesnych wkładach szybowych istotną rolę pełni tzw. ramka dystansowa. fot. MS więcej niż Okna)

Zdaniem eksperta – Artur Głuszcz, MS więcej niż okna:
Najlepszą izolacyjność można osiągnąć przy szerokościach ramek 14 – 16 mm. Grubość takiego zespolenia z trzema szybami to 40 – 44mm, a współczynnik przenikania ciepła wynosi tylko 0,5 W/m2K, co zdecydowanie podnosi termikę całego okna. Okno jednoskrzydłowe o rozmiarze 1500x 1500mm wyposażone w standardowy pakiet dwuszybowy posiada Uw równe 1,25 W/m2K. To samo okno, ale z pakietem trzech szyb, osiąga Uw na poziomie 0,90 W/m2K. Różnica jest więc znacząca.

Często zdarza się, że stosowana jest węższa ramka, na przykład o szerokości 12 mm. Dlaczego jest to rozwiązanie tak popularne, mimo jego niskiej izolacyjności? Dzięki temu można bowiem osiągnąć szerokość szyby rzędu 36 mm.

Ciepło i sucho

Aby ramka dobrze wypełniała swoją rolę, powinna być wykonana z odpowiedniego materiału, będącego izolatorem ciepła. Aluminium nie jest najlepszym rozwiązaniem. Gdy na zewnątrz zapanuje mróz, na krawędziach szyby zaopatrzonej w ramkę aluminiową dochodzi do tzw. roszenia. Dzieje się tak na skutek skraplania pary wodnej.

(Ciepła ramka ogranicza do minimum zjawisko roszenia na krawędzi szyby. fot. MS więcej niż Okna)

Wybierzmy zatem ramkę, której właściwości termoizolacyjne są lepsze. Potocznie określa się je mianem ciepłych ramek. Okna, w których je zastosowano można rozpoznać po niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła U. Zazwyczaj jest on niższy o co najmniej 0,1 W/m2K od współczynnika w oknie o tych samych parametrach, gdzie ramka wykonana jest z aluminium.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645