Szukając alternatywy dla popularnych płytek ceramicznych, natrafiliśmy na tynk wapienny, którego niezwykłe aranżacje mogą być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak kuchnie czy łazienki. Tadelakt, bo o nim mowa, to tynk nawiązujący do rzemiosła marokańskiego. Sprawdźmy jak go nakładać i jakie efekty może przynieść jego zastosowanie.
Tadelakt to szlachetny tynk wapienny, wywodzący się z Maroka, gdzie od dawna stosowany jest do dekoracyjnego wykańczania ścian. Słowo tadelakt pochodzi od czasownika dellek (z arab. „gładzić, polerować”). Jego struktura, właśnie po wypolerowaniu, przypomina kamień o aksamitnym połysku, daje więc oryginalne i niezwykle efektowne powierzchnie.
Tynk wewnętrzny taderakt jest wodoodporny, śmiało możemy go więc stosować w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgoci, czyli aranżując kuchnie lub łazienki. Może być nawet stosowany w miejscach bezpośrednio narażonych na kontakt z wodą – np. w kabinach prysznicowych.
Nieograniczone możliwości dekoracyjne
Taderakt stosuje się na ścianach wewnętrznych, a uzyskiwane kompozycje zależą przede wszystkim od naszej wyobraźni oraz narzędzi i technik użytych do modelowania tynku. Możemy uzyskać podstawowy efekt połyskliwego kamienia lub dekoracyjne przebarwienia przy użyciu szablonów dekoratorskich.
Warto wspomnieć, że taderakt można nakładać również na meble czy armaturę łazienkową: wanny czy umywalki, dowolnie kształtując ich powierzchnię.

(Tynkiem można kształtować powierzchnię wyposażenia łazienki. fot. Kreidezeit, dystrybutor: Dom z Natury)
Na jakie powierzchnie można stosować taderakt?
Taderakt można stosować na tynki wapienne i tynki cementowo-wapienne. Ściany z betonu czy cegły silikatowej, jak i inne podłoża nośne (prócz drewnianych) powinny być wcześniej odpowiednio przygotowane (np. poprzez położenie warstwy tynku wapiennego).
Podłoże, na które nakłada się tadelakt, powinno być porowate, chropowate, suche i czyste. Należy usunąć wszystkie powłoki starych okładzin, uzupełnić ubytki, a słabo związane podłoże koniecznie zagruntować.
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAK NAKŁADAĆ TYNK?
Dodaj komentarz