Start Arrow OgródArrow Tanie podlewanie roślin ogrodowych. Deszczówka w przydomowych zbiornikach

Tanie podlewanie roślin ogrodowych. Deszczówka w przydomowych zbiornikach

Każdy właściciel gospodarstwa domowego dobrze wie, jak istotne jest oszczędzanie wody. Jednym ze sposobów na ograniczenie jej zużycia jest wykorzystywanie wody deszczowej. Deszczówka przyda się do podlewania roślin ogrodowych i innych prac porządkowych wokół domu.

Jak wykorzystać deszczówkę?

Oszczędności wynikające z wtórnego użycia wody deszczowej mogą być bardzo duże. Z powodzeniem może ona zastąpić czystą wodę w urządzeniach, które zużywają jej najwięcej. Oprócz podlewania roślin, sprawdzi się także przy:

  • sprzątaniu, np. przy myciu okien czy czyszczeniu nawierzchni
  • myciu samochodu  – nie powoduje występowania białych zacieków
  • spłukiwaniu toalety
  • praniu – używając wody deszczowej do prania zużywamy mniejszą ilość proszku, gdyż jest ona wodą miękką, czyli pozbawioną związków wapnia i magnezu. Jej właściwości sprawiają także, że użyte środki będą się lepiej pienić, a my unikniemy osadzania się kamienia na grzałce.

Odzyskiwanie deszczówki niesie ze sobą nie tylko korzyści ekonomiczne. To także łatwy sposób na odprowadzanie wody z powierzchni działki.

Woda deszczowa nie nadaje się oczywiście do picia, ani do kąpieli. Ponadto warto pamiętać, ze zawarte są w niej roztwory słabych kwasów, w tym kwasu węglowego. Wynika to ze składu atmosfery. Oznacza to, że ma ona właściwości korozyjne, czyli  w instalacji zbierającej wodę należy unikać materiałów podatnych na korozję, czyli miedzi i stali.

Odzyskiwanie deszczówki pozwala na spore oszczędności, fot. mat. pras. DOM.pl

Odzyskiwanie deszczówki pozwala na spore oszczędności, fot. mat. pras. DOM.pl

Jak zbierać deszczówkę?

Deszczówka sama w sobie jest bardzo czysta i nie zawiera bakterii, jednak spływając po dachu ulega zanieczyszczeniu. Najlepiej do ponownego użycia nadaje się woda z dachu pokrytego dachówką, lub blachodachówką. Pokrycia te pozwalają na ponowne użycie 90% wody. W przypadku dachów pokrytych roślinnością jest to około 30%. Unikajmy zbierania wody z dachów pokrytych masą bitumiczną lub płytami azbestowymi.

Deszczówkę możemy zbierać za pomocą najprostszych naczyń (garnki, miski, konewki). Aby zebrać większą ilość wody możemy tez wykonać prosty system złożony z beczki i specjalnej złączki na rynnę, którą kupimy w sklepie budowlanym. Po napełnieniu się beczki zamknie ona dopływ wody i pokieruje ja w dół po rynnie. Innym rozwiązaniem jest kupno specjalnego pojemnika na deszczówkę, który będzie zarazem służył jako ozdoba ogrodu.

Zbiornik na deszczówkę dekoracją ogrodu

Ogród jest wizytówką naszej posesji. Warto więc, by praktyczne urządzenia ogrodowe nie wpływały negatywnie na jego aranżację. Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę, komponujące się ze współczesną stylistyką najmodniejszych ogrodów, nie tylko wygodnie będziemy korzystać z pobranej wody, ale również cieszyć się atrakcyjną aranżacją przydomowej przestrzeni.

Efektowne zbiorniki na deszczówkę charakteryzuje nowoczesny design, modny, intensywny kolor oraz funkcjonalność i odporność, zapewniona przez wysokiej jakości materiał, z którego są wykonane. Wyposażone w specjalny filtr hamujący przedostanie się do wody zanieczyszczeń oraz wężyk do przelewania wody w mniejsze pojemniki, np. do konewki, zapewniają komfort korzystania z deszczówki.

Zbiornik na deszczówkę KETER INDIGO WATER BUTT (poj.200 L)

Zbiornik na deszczówkę KETER INDIGO WATER BUTT (poj.200 L)

Podlewanie roślin deszczówką

Podlewanie roślin odbywa się za pomocą układu złożonego z umieszczonej w zbiorniku pompy, oraz tradycyjnych węży ogrodowych. Zbiornik możemy także podłączyć do systemu automatycznego nawadniania ogrodu.

Alternatywę dla takiego rozwiązania stanowi zbieracz deszczówki. Jest to specjalny element rury spustowej z „wyjściem” na deszczówkę w postaci korytka przelewowego lub końcówki do umocowania węża przelewowego. Zbieracz wbudowujemy w istniejący już system orynnowania.  Urządzenie to pozwala na odzyskanie około 60% wody pochodzącej z opadów. Pozostały opad wędruje rurą spustową do jej wylotu. Zastosowanie zbieracza pozwala uniknąć przelania się wody w zbiorniku.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 7, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród