Start Arrow Budowa domuArrow Tanie pokrycia dachów: dachówki bitumiczne

Tanie pokrycia dachów: dachówki bitumiczne

Jednym z tańszych rozwiązań, jakie stosuje się na pokrycie dachów domów jednorodzinnych są dachówki bitumiczne. Koszt budowy dachu zależy jednak od kształtu dachówki bitumicznej, warstw, z których się składa, a także podkładu, jaki należy zastosować.

Dachówki bitumiczne to popularna alternatywa dla dachów ceramicznych czy blaszanych. Zbudowane są z kilku warstw: osnowy z włókna szklanego, bitumu, ulegającemu pod wpływem słońca tzw. samowulkanizacji oraz z kolorowej posypki mineralnej lub z granulatu ceramicznego, czasem z miedzi.

(Dachówki bitumiczne mogą pokryć najbardziej fantazyjne dachy. fot. Onduline)

Dachówki bitumiczne mają szereg zalet, wśród których najczęściej podkreśla się ich stosunkowo niską cenę, łatwość montażu i uniwersalność zastosowań. Są lekkie i cienkie – ich grubość nie przekracza 5 mm, łatwe w transporcie i odporne na uszkodzenia. Lekka konstrukcja sprawia, że nadają się na dach o niemalże każdym kącie nachylenia (z wyjątkiem dachów płaskich). Są elastyczne, więc mogą być układane również na dachach o skomplikowanym kształcie czy bryle. Nadają się do wykańczania takich trudnych elementów architektonicznych dachów, jak lukarny czy wole oczy.

Co istotne, dach pokryty bitumicznymi dachówkami można łatwo przebudować, umożliwiają łatwy montaż okien dachowych w już pokrytych dachach. Na uwagę zasługuje również fakt, że dachówki bitumiczne są ciche i nie odbijają kropel deszczu nawet podczas silnej ulewy, co jest szczególne istotne w przypadku pokrycia domów z użytkowym poddaszem.

Kolorowa posypka na dachówce bitumicznej

Posypka na dachówce bitumicznej nadaje pokryciu dekoracyjny wygląd. Stosowana jest w wielu kolorach, choć w Polsce wciąż najpopularniejsza jest czerwień, brąz czy odcienie szarości. Dostępne są również dachówki cieniowane, sprawiające wrażenie znacznie grubszych niż w rzeczywistości, imitujące nawet pokrycie ceramiczne czy betonowe. Efektownie wygląda również dach pokryty dachówkami typu melanż, dzięki którym pokrycie nie jest jednobarwne.

(Dachówki typu melanż pozwolą uniknąć kontrastowych - jaśniejszych i ciemniejszych - obszarów na dachu.)

W przypadku dachówek jednokolorowych warto pamiętać, by mieszać produkty z różnych partii, gdyż poszczególne dachówki mogą różnić się odcieniem.

O wysokiej jakości dachówki bitumicznej świadczy fakt, że posypka szczelnie zakrywa czarną masę. Wierzchnia warstwa ma bowiem nie tylko uatrakcyjnić wygląd dachówki, ale również zabezpieczyć masę asfaltową przed działaniami promieni słonecznych i nadmiernym przegrzewaniem się.

Kształty dachówek bitumicznych

Dachówki bitumiczne występują w wielu kształtach, co ma znaczenie zarówno dla estetyki dachu, jak i kosztów jego budowy. Najtańsze dachówki są sześciokątne, z uwagi na to, że wycina się je bez żadnych odpadów. Przycinanie dachówek do kształtu popularnej karpiówki czy “rybiej łuski” generuje już więcej odpadów, dlatego też są one droższe.

Klasyczne kształty dachówek podkreślą tradycyjny charakter budynku. Nowoczesną czy oryginalną architekturę efektownie podkreślą natomiast dachówki bitumiczne, które po montażu wyglądają jak nałożone jedna na drugą.

Montaż dachówek bitumicznych

Cechą charakterystyczną bitumu jest to, że ulga on pod wpływem słońca tzw. samowulkanizacji, przez co kolejne rzędy dachówek są sklejane i nie przedostaje się pod nie śnieg czy deszcz, a wiatr nie podwiewa ich do góry. Z uwagi na samowulkanizację montaż dachu bitumicznego powinno przeprowadzać się w dogodnych warunkach atmosferycznych, najlepiej w ciepłych miesiącach od maja do września. Proces ten można jednak przyspieszyć poprzez dogrzewanie np. palnikiem.

Dachówki bitumiczne układa się najczęściej na papie podkładowej na osnowie z włókien szklanych. W przeciwieństwie do np. dachówek ceramicznych, gonty bitumiczne z uwagi na swoją elastyczność układane są nie na łatach, ale na sztywnym poszyciu, zwykle wykonanym z płyt OSB o grubości 18 mm (przy rozstawie krokwi co 600 mm) lub o grubości 22 mm (przy rozstawie krokwi co 1000-1100 mm). Często wykonywane jest również pełne deskowanie o grubości 25 mm, z połączeniem desek na “pióro i wpust”, co zapobiega odkształceniom powstałym w wyniku ruchów więźby dachowej.

Dachówki bitumiczne montuje się na tzw. pełne klejenie, które zapewnia szczelność dachu nawet o małym kącie nachylenia. Należy również zwrócić uwagę na fragmenty dachówek wystawione na działanie czynników atmosferycznych – z uwagi na możliwość zerwania przez wiatr, powinny mieć dobrą warstwę samoprzylepną.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 5, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

marek Odpowiedz 2015-11-29 20:05:03

Ciekawy artykuł. Zastanawiamy się właśnie nad tym jakie pokrycie dachu wybrać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu