Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Tapetowanie krok po kroku

Tapetowanie krok po kroku

Tapety wracają do naszych domów i mieszkań. Ich bogactwo wzorów, kolorów i wysoka jakość materiałów sprawiają, że stają się doskonałą dekoracją ścian wewnętrznych, zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrzach.

Przestają być już również środkiem na zatuszowanie mankamentów ścian: nierówności czy rys. Równie często tapetujemy remontowane mieszkanie, jak i urządzany zupełnie nowy dom jednorodzinny.

(Tapetowanie krok po kroku)

Wybór tapety, podobnie jak kolor farby, powinniśmy uzależnić od wielkości przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Tapeta może bowiem w sposób istotny wpłynąć na optyczny odbiór wnętrza, może go powiększyć lub nadać inny kształt. Dlatego do małych pomieszczeń należy raczej wybierać jasne kolory z drobnymi wzorami czy fakturą. Duże pomieszczanie dają większe pole do popisu, ale tu również należy uważać na to, co powiesimy na ścianie. Na przykład wysokie mieszkanie zostanie nienaturalnie wydłużone przez wzorzyste tapety w pionowe pasy, a długi i wąski pokój bardzo łatwo jest poszerzyć tapetą w poziome pasy umieszczoną na jednej z krótszych ścian.

Zresztą pokrycie tapetą jednej ściany to najczęściej wykorzystywany sposób w aranżacji wnętrz. Dzięki temu możemy uwydatnić charakterystyczny element wyposażenia, bądź w części pokoju wydzielić osobny kąt.

Zanim jednak wnętrza nabiorą niepowtarzalnego charakteru, musimy dokładnie przygotować się do prac remontowych, a potem przeprowadzić je z należytą starannością.

O tym, na co należy zwrócić uwagę planując tapetowanie i jak wykonać je prawidłowo, opowiada ekspert z firmy wykończeniowej Reno Styl – Artystyczne Wykończenia:

Podstawą do rozpoczęcia tapetowania, jest obliczenie liczby rolet tapet, jaka będzie nam potrzebna. Obliczenia wykonuje się w następujący sposób:

1. Należy zmierzyć długość ścian w pomieszczeniu:
długość ściany+szerokość pomieszczenia * 2 = całkowita długość ścian

2. Do otrzymania ilości pasów tapety musimy podzielić otrzymany wynik przez szerokość rolki tapety:
całkowita długość ścian/szerokość rolki = ilość potrzebnych pasów tapety

3. Do wysokości pomieszczenia dodajemy ok. 6 cm jako naddatek:
wysokość pomieszczenia+6 cm

4. Teraz, znając długość rolki obliczymy, ile pasów tapety wyjdzie nam z jednej rolki. Jeśli długość rolki tapety wynosi 10 metrów, a wysokość pomieszczenia 2,5 metra, z jednej rolki wyjdą nam cztery pasy tapety.

5. Wcześniej obliczyliśmy ilość potrzebnych pasów tapety na całe pomieszczenie – dzielimy tą liczbę przez 4. Więc, jeśli z wcześniejszych obliczeń wyszło nam, że na całe pomieszczenie potrzebujemy 20 pasów tapety, a wiemy, że z jednej rolki otrzymamy 4 pasy:
20 pasów tapety/4 pasy tapety z rolki = 5 rolek tapety

Należy pamiętać o rolce zapasowej, potrzebnej w razie poprawek lub wpadce przy klejeniu. Często jest tak, że nawet te same tapety nieznacznie różnią się od siebie odcieniem, dlatego ważne jest sprawdzenie wszystkich rolek pod kątem numeru serii – musi on być identyczny.

Przygotowanie podłoża do tapetowania

Powierzchnia, na którą kłaść będziemy tapety, musi być sucha, czysta, odkurzona i gładka. Należy zeskrobać starą farbę lub tapety. Gładkie podłoże, po ewentualnym zeszlifowaniu nierówności, należy umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim. Jeśli ściany są zbyt chłonne, co występuje najczęściej w przypadkach ścian gipsowych czy wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych lub paneli gipsowych, należy zastosować środek gruntujący – ideą jest nasycenie podłoża środkiem gruntującym tak, aby podłoże nie miało już tendencji do zbytniego wchłaniania wilgoci.

Jeśli ściany są mokre lub temperatura w pomieszczeniu nie przekracza 5 st. C, odradzamy tapetowanie – klej słabo wtedy mocuje tapetę na ścianie, istnieje też ryzyko powstania pleśni.

Jaki klej do tapet?

Obecnie na rynku dostępnych jest sporo dobrej klasy klei uniwersalnych do tapet. Każdy producent tapet może zaproponować konkretny produkt z dostępnych na rynku. Jest też spory wybór klejów specjalistycznych.

Klejenie tapet

Należy stosować się do instrukcji podanych na opakowaniu tapety. Podstawowe sposoby klejenia tapet są dwa:

  • smarowanie tapety klejem i nałożenie na ścianę (ten sposób klejenia stosuje się dla pęczniejących, rozszerzających się tapet winylowych),
  • drugi sposób – dla tapet o podłożu nietykalnym – nakłada się je na posmarowaną klejem ścianę.

Podstawowe kroki przy klejeniu tapet winylowych:

1. Przyciąć tapetę do wymaganej długości

2. Posmarować tapetę klejem

3. Złożyć posmarowanymi stronami do środka i zostawić na około 10 minut tak, aby nasiąkła klejem. Należy zwrócić uwagę na to, aby na zgięciu nie powstał kant.

4. Nałożyć tapetę na ścianę.

5. Usunąć pęcherzyki powietrza spod tapety szmatką lub gąbką.

6. Wyrównać górę i dół tapety.

Tapety o podłożu nietykalnym nakłada się na posmarowaną klejem ścianę. Klej na ścianę można nanosić pędzlem lub innym narzędziem. Tego typu tapety nie wchłaniają kleju, dlatego nie pęcznieją ani nie kurczą się.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Tapetowanie rozpoczynamy od otworów okiennych, drzwi, lub rogu pomieszczenia.

Przydadzą się nożyczki, które łatwo dają sobie radę przy cięciu mokrych, nasiąkniętych klejem tapet oraz ostre nożyki do przycinania położonych już na ścianę tapet. Stalowe szyny i wałki posłużą do dociskania tapet na ścianie, pędzlem naniesiemy klej na tapetę lub ścianę (w zależności od rodzaju tapety), wiadro będzie potrzebne do rozrobienia kleju. We wcześniejszych fazach tapetowania, kiedy przygotowujemy podłoże, przydadzą się różnej wielkości szpachelki, śrubokręty do odkręcania kontaktów i gniazdek oraz solidny taboret, chociaż bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie drabina.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

władek Odpowiedz 2017-07-08 09:28:05

Kijowo, jak ktoś chce tłumaczyć coś za pomocą matematyki, której nie rozumie: "długość ściany+szerokość pomieszczenia * 2 = całkowita długość ścian", tzn. że mnożymy szerokość pomieszczenia 2 razy i dodajemy do tego jedną długość ścian. Zakładam, że autorowi chodzi 2 razy długość pokoju i 2 razy szerokość pokoju, czyli "(długość ściany + szerokość pomieszczenia) * 2", aby jednak zachować logikę, proponuję zapis: "(długość pomieszczenia + szerokość pomieszczenia) * 2". Tu jednak widać wynik zadziała tylko w przypadku pomieszczeń idealnie prostokątnych, których praktycznie nie ma. Fakt jest taki, że zaproponowany naddatek tapety powinien te różnice pokryć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie