Start Arrow Budowa domuArrowDachy i system rynnowyArrow Taras na dachu

Taras na dachu

W krajach skandynawskich do dzisiaj pozostały jeszcze chałupy, liczące sobie po kilkaset lat, pokryte roślinnością w celach zwiększenia izolacji termicznej. A pierwsze znane „zielone dachy” to słynne Wiszące Ogrody Semiramidy. Dzisiaj ogrody na dachach czy tak zwane – dach odwrócone są świetną okazją, żeby przynajmniej część zabudowanej powierzchni oddać z powrotem naturze i jednocześnie wykorzystać na cele użytkowe.

W klasycznym układzie dachu pierwszą warstwę stanowi blacha, dachówka, lub papa. Pod nią znajduje się folia wstępnego krycia lub deskowanie. Kolejnym elementem jest izolacja cieplna oraz paroizolacja. Taki układ nie pozwala jednak na użycie ciężkich przedmiotów bądź wielu roślin, które spowodowałyby uszkodzenia pokrycia i zalewanie budynku.

taras_na_dachu

Co jednak zrobić, kiedy chcemy wykorzystać taką powierzchnię? Rozwiązaniem jest zastosowanie dachu odwróconego. W jego przypadku następuje zamiana warstw – uszczelniająca znajduje się pod warstwą ocieplającą. Konstrukcje dachów odwróconych możemy podzielić na dwa rodzaje, w zależności od końcowego przeznaczenia: dachy zielone oraz dachy o konstrukcji odwróconej przeznaczone na parkingi, ogrody i miejsca wypoczynkowe. Wielu zwolenników mają zwłaszcza tarasy na dachach w otoczeniu bujnej zieleni. Dobrze zaprojektowany i umiejętnie wykonany dach odwrócony to prawdziwa ozdoba naszego domu, a jednocześnie świetne miejsca na odpoczynek.

Dodatkowa powierzchnia

Któż by nie chciał mieć ogrodu za drzwiami balkonowymi czy bezpiecznego placu zabaw dla dzieci, gdzie nie jeżdżą żadne samochody? Stworzona, nowa przestrzeń daje wiele możliwości adaptacji. Najczęściej nasz wybór pada na wspomniane – dachy zielone. Ludzie starają się chociaż w minimalny sposób oddać naturze przywłaszczoną sobie powierzchnię, a ponadto w otoczeniu zieleni miło spędzać czas. Zanim rozpoczniemy realizację takiego dachu należy się zastanowić nad jego układem. W przypadku przykrycia izolacji wodoszczelnej warstwą ziemi możemy stworzyć teren zielony – od samego tylko trawnika aż do wysokich roślin ozdobnych. Często stosowanym rozwiązaniem jest również wykonanie tarasu, którego otoczenie będą stanowić rośliny w donicach, dekoracyjne lampki czy też komplet mebli ogrodowych, przy których upłynie nam miło niejeden letni wieczór.

Same zalety

Zalet zagospodarowania dachu na stropach budynków jest wiele: świetna izolacja termiczna, opóźnienie spływu wody deszczowej, zwiększenie trwałości dachu (mniejsze różnice temperatur). „Zielony dach” lub dach odwrócony latem nie nagrzewa się do temperatury wyższej niż 25 st. C, a temperatura w zimie nie spada poniżej zera. Eksperci uważają, że obecnie nie ma lepszego zabezpieczenia dachu, jeśli chodzi o żywotność pokrycia bitumicznego. Koszty eksploatacji takiego dachu zmniejszają się więc, ponieważ oszczędza się na remontach i naprawach.

taras_na_dachu3fot. Plastivan

Ogrody na dachach zatrzymują także znaczną ilość wody opadowej, która jest potem częściowo odprowadzana, ale z pewnym opóźnieniem, co jest korzystnym zjawiskiem. Warto też dodać, że już nawet niska roślinność poprawia mikroklimat i walory estetyczne. Specyfika dachów odwróconych stawia przed projektantem i wykonawcą wysokie wymagania dlatego warto zaufać specjalistom.

Wśród roślinności

Przyczyna, przez którą ogrody na dachach są u nas jeszcze rzadko spotykane, są koszty związane z ich zakładaniem. Bardzo ważna jest precyzja wykonania wszystkich warstw podłoża, ponieważ niemożliwe jest późniejsze wprowadzenie poprawek. Uszczelnienia i zabezpieczenia przeciwko przerastaniu korzeni podnoszą znacznie koszty inwestycji. Metr kwadratowy pod uprawę intensywną z warstwą wegetacyjną i drenażową kosztuje ok. 250 proc., a pod uprawę ekstensywną ok. 200 proc. więcej niż tradycyjne pokrycie dachu.

Doliczyć należy również koszty roślinności i jej pielęgnacji. Innym, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest wspomniane, stawianie roślin w donicach. Na pozostałej powierzchni kładziemy deski tarasowe. Układ wtedy wygląda następująco: deska tarasowa, legar, żwir, membrana, izolacja, strop. Do wykonania naszego tarasu może użyć wielu produktów. Stosuje się płyty betonowe i kamienne, płytki ceramiczne, drewno oraz deski z kompozytów drewnianych. Zwłaszcza ten ostatni, ze względu na swoją budowę jest pożądanym rozwiązaniem.

Dlaczego kompozyt?

Taras z kompozytu drewnianego posiada wiele niepodważalnych walorów. System desek tarasowych można stosować praktycznie na każdym płaskim dachu. Na warstwę papy rozsypany jest żwir o odpowiedniej frakcji i grubości. Na tak przygotowane podłoże można zainstalować deski tarasowe na legarach. Takie deski kompozytowe wyglądają i pachną jak drewno. Nie wymagają konserwacji i nie nagrzewają się do wysokich temperatur tak jak w przypadku papy, płyty betonowej czy kamienia. System taki nie wymaga również specjalnych elementów montażowych, a na dodatek objęty jest 25 letnią gwarancją.

taras_na_dachu2fot. Plastivan

Obliczyć wszystkie ciężary

Ciężar systemu desek tarasowych to około 20 kg na m. kw. dla części tarasowej i komunikacyjnej. W przypadku tradycyjnych wykończeń w postaci na przykład płyt betonowych lub kostki brukowej to 140 kg na m. kw. Poszczególni wykonawcy „zielonych dachów” wypracowali własne systemy, do budowy których zalecają konkretne materiały. Stosowanie się do ich zaleceń gwarantuje, że przez długie lata dach będzie pełnił swoje funkcje bez potrzeby jakichkolwiek napraw.


Autor: Plastivan

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

DachyTarasowe.Eu Odpowiedz 2017-09-25 14:50:33

Dachy Tarasowe to firma zajmujaca sie budowa Szklanych Oaz, Oaze ze szkla czy Ogrodow zimowych: dachytarasowe.eu/ogrody-zimowe-glowna/oaza-ze-szkla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: dachy i system rynnowy