Start Arrow Wiadomości Arrow Taras na lata

Taras na lata

Przydomowy taras to wygodna przestrzeń do relaksu. Jednocześnie jest to miejsce stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, co stwarza ryzyko uszkodzenia warstwy hydroizolacji i powstawania przecieków, a w efekcie również poważniejszych uszkodzeń. Jak temu zapobiec? Przy zabezpieczeniu tarasu przed wilgocią dobrze sprawdzą się elastyczne wyroby na bazie butylu, dostępne w postaci wygodnych w użyciu taśm i sznurów.

Gdy pogoda za oknem dopisuje, wypoczynek na świeżym powietrzu to prawdziwa przyjemność. Zamknięci przez długi czas w swoich domach, doceniliśmy kontakt z przyrodą i możliwość  wyjścia z „czterech ścian”, stąd też rosnąca popularność posesji z ogrodami i działek rekreacyjnych. Wygodną strefę relaksu w przydomowej przestrzeni najlepiej urządzić na tarasie. Planując jego wykonanie lub przeprowadzając remont istniejącej konstrukcji, trzeba zadbać o hydroizolację. Wykorzystanie odpowiednich materiałów zgodnie ze sztuką budowlaną zapewni trwałość i estetykę budowli.

Jak zabezpieczyć taras przed wodą?

Przy panujących w Polsce, zmiennych warunkach atmosferycznych, taras jest narażony na opady deszczu, śniegu, działanie słońca oraz wysokie i niskie temperatury. Szczególnie niebezpieczna jest wilgoć, która sprzyja rozwojowi nieestetycznych grzybów oraz pleśni. Długotrwałe zawilgocenie może prowadzić do powstawania pęknięć, ubytków, zacieków i problemów z funkcjonalnością konstrukcji oraz jej uszkodzeniem. Zalegająca pod okładziną woda, w okresie jesienno-zimowym naprzemiennie zamarza i odmarza, powodując odspajanie się płytek od podłoża lub też wypaczanie desek tarasowych. Skuteczne zabezpieczenie zapewni dobrze zamontowana hydroizolacja, która powinna składać się przynajmniej z dwóch warstw.

Zanim jeszcze rozpoczniemy aplikację izolacji przeciwwodnej, należy zadbać o przygotowanie podłoża – musi być ono równe, czyste i pozbawione ubytków. Jeśli to konieczne, do jego wyrównania można wykorzystać masę naprawczą, a następnie całość zagruntować. Kolejny krok to zaplanowanie elementów blacharskich, takich jak narożniki i profile. Miejsca, gdzie łączą się one z tarasem bądź murem, to szczególnie wrażliwe na zawilgocenie punkty, które powinny być szczelnie zabezpieczone.

Dobrym rozwiązaniem jest użycie w tym celu elastycznych taśm i sznurów butylowych. – Wyroby na bazie butylu są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie plastyczne – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych – Do wyboru mamy różnego rodzaju taśmy, na których warstwa butylu pokryta jest, np. włókniną, aluminium lub folią polipropylenową, a także sznury butylowe wytłaczane w formie profilu o przekroju koła, można je więc bez problemu dopasować do uszczelnianego elementu. Wspólną cechą tych wyrobów jest też duża wytrzymałość, paroszczelność i dobre przyleganie do różnego rodzaju materiałów – dodaje ekspert.

Kompleksowa izolacja

Końcowym etapem prac jest wykonanie hydroizolacji. W zależności od specyfiki inwestycji, może to być papa, specjalna folia lub też masa uszczelniająca. Bardzo ważne jest, aby była ona ciągła i zachodziła aż na strefę cokołową ścian z odpowiednim zakładem, co zapobiegnie skraplaniu się wilgoci na murach i jej wnikaniu w ewentualne szczeliny. Żeby warstwa izolacyjna tworzyła spójną całość, a wszelkie połączenia były dokładnie zabezpieczone, można je uszczelnić taśmą butylową lub sznurem, co zapewni skuteczną ochronę przed przenikaniem wody.

Po montażu warstwy hydroizolacji zgodnie z zaleceniami producenta, ostatnim krokiem jest wykończenie tarasu z wykorzystaniem płytek ceramicznych, drewna lub kompozytu. W przypadku okładziny ceramicznej, pamiętajmy o użyciu właściwie dobranej, wysoko elastycznej zaprawy klejącej do spoin, co zapobiegnie ich kruszeniu, a tym samym spływaniu wody do spodniej warstwy konstrukcyjnej.

Nawet najlepsze płytki lub innego rodzaju okładzina nie ochronią tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Dlatego też jakość i sposób wykonania hydroizolacji ma istotne znaczenie dla trwałości konstrukcji oraz komfortu jej bezproblemowego użytkowania przez kilkanaście sezonów. Dobrze przeprowadzona inwestycja, z wykorzystaniem wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, to spokój na lata, a także oszczędność, gdyż unikniemy w ten sposób konieczności przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych remontów na skutek działania wody.

AIB

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 18, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: projekt domu