Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Taras: o krok od domu

Taras: o krok od domu

Jest ciepły, słoneczny poranek. Wstajemy z łóżka, wsuwamy na stopy kapcie, otwieramy drzwi balkonowe i … jesteśmy na bajkowym tarasie, otoczonym zielenią, pachnącym zasianymi nieopodal ziołami.

Zobacz także:

Siadamy na wygodnym fotelu, zamykamy na chwilę oczy, by lepiej wsłuchać się w świergot ptaków, a następnie sięgamy po filiżankę świeżo zaparzonej kawy, którą przed chwilą podsunął nam rozanielony błogim porankiem, mąż.

na tarasieTaras jest jeszcze domem, ale i już ogrodem. Dlatego możemy swobodnie wypić tam poranną kawę, ale także przyjąć gości na podwieczorek, czy też popracować, mając niedługą drogę do domowej biblioteczki czy stojącej w gabinecie drukarki.

W domu jednorodzinnym taras spełnia mnóstwo naszych oczekiwań, ale to, czy będzie wielofunkcyjny zależy od jego usytuowania na działce, wielkości i tego, jak go zaplanowaliśmy.

Zobacz także:

Idealny taras powinniśmy zlokalizować daleko od ulicy, czyli raczej na tyłach domu. Biorąc pod uwagę fakt, że dość często przesiadywać będziemy na nim tuż po lub tuż przed snem, warto zadbać o odpowiednie zasłonięcie go przed wzrokiem sąsiadów. Ważne jest, by siedząc na tarasie rzucały nam się w oczy najbardziej imponujące zakątki ogrodu: ciekawe kompozycje, szlachetnej wielkości krzew, tajemnicza, wijąca się ścieżka; odbierze nam raczej przyjemność przesiadywania na tarasie sąsiedztwo nawet najkorzystniej zadaszonego śmietnika czy kompostownika. Nie powinno nam zależeć również na tym, by nasz błogi odpoczynek przerywany był odgłosami silnika, kiedy domownik wraca z pracy – unikajmy więc miejsc nad garażem.

na tarasie 2Umiejscowienie tarasu względem stron świata jest uzależnione od naszych preferencji, czyli od tego, czy lubimy się opalać czy też nie.

Dla wielu z nas idealnym rozwiązaniem może być odnalezienie złotego środka, czyli w tym przypadku umiejscowienie tarasu od wschodu. Do południa będziemy mieć na nim słońce, a upalne popołudnia spędzimy w przyjemnym cieniu bez zadaszenia.

Możemy również umiejscowić taras od strony południowej i zachodniej – da nam to słońce przez cały dzień. Ale na to są sposoby: zadaszenie lub zasadzenie rzucających cień roślin. Strona północna pozwoli nam się schronić przed upałem, ale nie zapominajmy, że z tej części domu–ogrodu możemy korzystać przez cały rok. Złota polska jesień skrząca się w słońcu tysiącem barw może nie być tak zachwycająca na zacienionym całkowicie tarasie, do którego dostęp ma jedynie rozproszone światło nie podnoszące odczuwalnej temperatury.

na tarasie 3Na tym etapie możemy też podjąć decyzję o zadaszeniu tarasu. I tak, jak dach jest niezbędny przy nasłonecznionej powierzchni, to może nie dopuszczać światła do wnętrza domu. Idealne rozwiązanie to posiadanie pokoju z wyjściem na taras i oknami wychodzącymi na trzy strony świata, bo nawet gdy dach zacieni część okien, przez pozostałe będą mogły docierać do wnętrza promienie słoneczne. Dobrym pomysłem jest zadaszenie tarasu w postaci zsuwanej markizy.

Widzimy, że wszystkie warunki, jakie powinien spełniać taras, powinny być zaplanowane dużo przed budową. Jeżeli chcemy, by dobrze się on komponował z kubaturą budynku oraz estetyką wykończenia domu, projekt tarasu wykonajmy razem z projektem całego domu. Tylko wtedy będziemy mieć możliwość wybrania umiejscowienia, zdecydowania o zadaszeniu bądź nie, biorąc pod uwagę powyższe czynniki, a także dobranie odpowiednich materiałów, z których taras będzie wykonany.

O czym powinniśmy pamiętać wybierając materiał?

Taras ziemny, który doskonale łączy dom z ogrodem, jest położony bezpośrednio na gruncie i nie „wystaje” zbyt wysoko ponad poziom ogrodu. Przed wykonaniem tarasu, trzeba też zabezpieczyć ścianę domu, do której będzie przylegał taras. Konieczna jest tutaj położona izolacja przeciwwilgociowa na całej powierzchni przylegania tarasu do ściany.

Taras musi być on wykonany stabilnie z trwałych materiałów. W zależności od nich wyróżniamy:

Taras betonowy lub taras kamienny – z utwierdzonym podłożem:

  • Może być wyłożony żwirem, kostką betonową lub kamienną, czy też płytami kamiennymi. Wykop (usuwamy ok. 20–30 cm gleby) utworzony pod taras wypełnia się 10 cm warstwą piasku (mechanicznie zagęszczonego). Następnie umieszczamy kolejną 10 cm warstwę, zwaną podbudową, tworzoną z piasku zmieszanego na sucho z cementem.
  • Powinniśmy pamiętać, by brzegi podbudowy umocnić np. pustakami czy kamieniami (trwałymi, ale dekoracyjnymi). Dzięki temu nie tylko uzyskamy pewność, że nasz taras się „nie rozjedzie”, ale również będziemy mogli stworzyć wyjątkowy kształt obramowania, który może idealnie wtopić się w cały charakter ogrodu.
  • Kolejny krok to już położenie nawierzchni naszego tarasu. Możemy zdecydować się na płytki betonowe (gres, klinkier, terakota) lub kamienne (granit, piaskowiec, sjenit). Pamiętajmy, że budowa tarasu z płytek daje nam szereg możliwości: wybieramy bowiem z mnóstwa dostępnych faktur, kolorów i kształtów płytek. Oprócz walorów estetycznych płytki powinny być: mrozoodporne (nasiąkliwość poniżej 3%), nieścieralne (betonowe płytki są pod tym względem trwalsze niż kamienne), nieśliskie (możemy wybrać powierzchnię płytki chropowatą).
  • Betonową lub kamienną posadzkę możemy wyłożyć również drewnianymi panelami lub zdecydować się na całkowicie.

Taras drewniany

  • Do budowy tarasu drewnianego wykorzystuje się deski tarasowe ułożonych na legarach, leżących na podłożu ze żwiru, bądź też na fundamencie punktowym.
  • Drewno na taras musi być odporne na zmienne warunki atmosferyczne (wilgoć, temperatura, nasłonecznienie). Najczęściej stosujemy drewno sosnowe i świerkowe oraz znacznie trwalsze – dębowe.
  • Bez względu na to, które drewno wybierzemy, musimy je impregnować, by taras służył nam przez lata. Preparaty impregnacyjne powinny więc chronić przed ogniem, owadami (korniki), grzybami czy glonami, a także wilgotnością i pleśnią. Wybierając materiał warto wiedzieć, że gatunki egzotyczne, które są w sposób naturalny zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych dzięki zawartym w nim garbnikom i olejkom, nie trzeba impregnować. Do tych gatunków zaliczamy: badi, bangkirai, cumaru, ipe, teak.
Zobacz także:

Taras jest szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych. W zależności od rodzaju tarasu, na jaki się zdecydujemy, może być konieczne wykonanie odpowiedniego odprowadzenia wody, czyli odwodnienie tarasu i izolacji przeciwwilgociowej. Woda, która może pojawić się na tarasach powinna być odprowadzona poza ich obręb za pomocą odpowiedniego spadku – spadek na powierzchni tarasu – lub poprzez system kanalików.

Zobacz także porady krok po kroku:

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników