Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Taras ogrodowy – trendy

Taras ogrodowy – trendy

Taras ogrodowy jest miejscem spotkań, zabawy i odpoczynku. Komponując się z otoczeniem znacząco wpływa na jego klimat. Przed nadchodzącym latem warto przyjrzeć się tarasowym trendom, w zakresie materiałów wykorzystywanych do ich budowy. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kostki brukowe oraz płyty tarasowe z betonu.

Jakie produkty warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Piękny taras z betonu

Do stworzenia wymarzonego tarasu mamy do wyboru ogromną ofertę kolorów, rodzajów powierzchni i kształtów kostek brukowych oraz płyt tarasowych z betonu. Produkty te są proste w układaniu. Można je łączyć w niepowtarzalne i różnorodne wzory, mieszać kształty a także komponować z kamieniem naturalnym. Cechują je prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne i niezwykła wytrzymałość. Zalety te przesądzają o ich ogromnej popularności oraz coraz częstszym wykorzystywaniu do budowy tarasów, jako alternatywy dla płytek ceramicznych – mówi Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Na bardzo dużą popularność tarasów wykonanych z kostki brukowej oraz płyt wpływa także nowy trend aranżacyjny, przejawiający się w stosowaniu naturalnych materiałów. Produkty te doskonale komponują się z elementami drewnianymi, kamiennymi i wykonanymi z cegły – dodaje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Jaki rodzaj kostki brukowej oraz płyt betonowych warto zastosować przy domu i w ogrodzie, w zależności od stylu budynku?

Styl nowoczesny

Domy nowoczesne, o surowej, ascetycznej bryle, prostych kształtach, z elementami stali i szkła, utrzymane w chłodnych barwach wymagają połączenia z prostymi w formie tarasami. Dobrym wyborem jest zastosowanie na nich płukanej kostki brukowej, szczególnie z dodatkiem naturalnych kruszyw. Kostki o płukanej powierzchni, które dzięki zastosowanym materiałom charakteryzują się wyjątkową trwałością i antypoślizgowością, powstają w wyniku wymycia drobin betonu w procesie produkcji. Zabieg ten prowadzi do wyeksponowania szlachetnego kruszywa, które w świetle słonecznym skrzy się subtelnie, nadając kostce charakterystyczną fakturę i wygląd.

Oprócz kostek brukowych ogromną popularnością w aranżacji tarasów przy domach w stylu nowoczesnym cieszą się betonowe, płukane płyty tarasowe. Dzięki bogatej palecie kolorów, płukanych powierzchniach o różnorodnej fakturze, dużej wytrzymałości oraz klasycznym formatom 40 x 40 cm umożliwiają projektowanie eleganckich i trwałych powierzchni, które idealnie komponują się z każdym domem lub ogrodem w nowoczesnym stylu.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Domy rustykalne, staropolskie oraz w stylu śródziemnomorskim

W przypadku obiektów o charakterze rustykalnym lub w stylu śródziemnomorskim z elementami drewna, w delikatnych pastelach, świetnie wyglądają kostki o powierzchni obijanej. Uzyskuje się je poprzez specjalną obróbkę, nazywaną także „postarzaniem”. Dzięki temu procesowi kostki nabierają „antycznego” wyglądu, imitującego starą nawierzchnię kamienną o nieregularnych krawędziach. Produkty tego rodzaju stosować można z powodzeniem, oprócz tarasów, również na ścieżkach ogrodowych.

Ciekawym rozwiązaniem estetycznym, w zakresie aranżacji tarasów przy domach zaprojektowanych w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim jest również wykorzystanie produktów imitujących naturalną strukturę oraz kształt kamienia. Powstała w ten sposób replika odzwierciedla najlepsze cechy naturalnego kamienia i – w przeciwieństwie do oryginału – jest tańsza i łatwiejsza do układania.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

A może w stylu swobodnym?

Planując budowę tarasu z kostki oraz płyt warto zwrócić uwagę na ofertę artykułów, które mogą być stosowane i łączone ze wszystkimi produktami, używanymi do tworzenia tarasów przy budynkach klasycznych oraz nowoczesnych. W sprzedaży dostępna jest bardzo popularna kostka brukowa imitująca powierzchnię z naturalnego kamienia granitowego. Produkt ten, dzięki małym rozmiarom kamieni oraz kilku różnym formatom pozwala na ułożenie krętych i wijących się ścieżek, łuków oraz zaokrągleń. Uzyskane wzory mogą być pełne fantazji i dają możliwość kreatywnego podejścia do projektowanych powierzchni.

(fot. Semmelrock)

(fot. Semmelrock)

Taras kompleksowy

– Analizując ofertę produktów przeznaczonych do wykorzystania przy kompozycji tarasów ogrodowych warto zwrócić uwagę na kompleksowość oferty oraz elementy dodatkowe. Niektórzy producenci oferują bardzo praktyczne dla projektantów, wykonawców a przede wszystkim dla klientów rozwiązania systemowe, pozwalające na całościową zabudowę tarasu oraz jego otoczenia. W skład oferty wchodzą nawierzchnie, schodki, obrzeża, oraz murki. Mając na uwadze ogromny wybór produktów takie rozwiązanie znacząco ułatwia i przyspiesza skomponowanie tarasu – komentuje Jacek Ziółkowski, właściciel firmy Vega Brukarstwo, specjalizującej się projektowaniu i wykonywaniu nawierzchni brukowych oraz małej architektury.

Tarasy wykonane z kostki brukowej oraz z płyt doskonale wyglądają, gdy ich jednorodność zostaje przełamana dodatkiem innego materiału. Ciekawe efekty można osiągnąć, wypełniając przestrzeń pomiędzy płytami żwirem, drobnymi kamieniami, czy też elementami z naturalnego granitu. Interesującym pomysłem na urozmaicenie aranżacji tarasów i przestrzeni w ogrodzie jest również stosowanie niestandardowych w wyglądzie produktów.

Można je wykorzystać, jako samodzielny materiał do wykonania tarasu ogrodowego lub ścieżek do niego prowadzących, a także jako krawędzie rabat kwiatowych czy też przy ścieżkach ogrodowych – mówi Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock.

Na co zwrócić uwagę, projektując taras?

Projektując i wykonując taras marzeń warto wyróżnić go od pozostałych nawierzchni w ogrodzie. Cel ten można osiągnąć np. poprzez zróżnicowanie poziomu terenu – lekkie podniesienie tarasu, w stosunku do otoczenia. Interesujące efekty osiągniemy również poprzez zastosowanie odmiennych wzorów ułożenia kostek oraz płyt, a także poprzez zastosowanie zróżnicowanej kolorystyki nawierzchni.

Stosując tego typu zabiegi warto pamiętać o umiarze. Zestawianie maksymalnie dwóch lub trzech materiałów oraz barw jest rozwiązaniem optymalnym. Zabieg ten pozwala na wyraźne – zarówno optyczne, jak i praktyczne – oddzielenie miejsc przeznaczonych do odpoczynku od szlaków komunikacyjnych. Warto pamiętać o zasadzie, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być jej elementy wzoru oraz same kostki. Intensywne barwy kostki oraz płyt (wyrazista żółć, czerwień, niebieski, pomarańczowy) nie komponują się dobrze z zielenią ogrodu. Nie pasują również do większości materiałów budowlanych, np. klinkieru oraz dachówek.

Autor: www.semmelrock.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty