Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Tarasy modułowe z betonowych elementów krok po kroku

Tarasy modułowe z betonowych elementów krok po kroku

System modułowy to doskonały sposób na budowę wymarzonego tarasu zaledwie w kilka dni. Taras modułowy ma wiele praktycznych zalet, m.in. nie wymaga wylewki betonowej ani szczelin dylatacyjnych i doskonale sprawdza się na terenach o grząskim podłożu. Można go wykonać przy pomocy projektanta lub samodzielnie – poniżej znajduje się kilka eksperckich wskazówek, jak należy montować taras „na sucho” z betonowych elementów L-ka.

L-ka

L-ka

W przypadku tarasów układanych „na sucho” nie jest konieczna dylatacja, czyli szczelina utworzona specjalnie do regulowania obciążeń w powierzchni, ponieważ taras jest konstrukcją „elastyczną”. Obciążenie tarasu zmniejsza się poprzez zastosowanie podsypki cementowo-piaskowej. Na wykończenie można zastosować palisady, obrzeża lub cegły, dzięki czemu ciężar tarasu zostaje rozłożony na poszczególne elementy konstrukcyjne, a nie na unieruchomioną bryłę domu.

Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar Sp. z o.o.:
W pierwszej kolejności wytyczamy teren tarasu zgodnie z projektem i na wcześniej przygotowanym podłożu. Następnie ustawiamy L-ki na sucho, stosując na wewnętrznych ścianach membranę lub łącząc je klejem do betonu. Wyznaczoną za pomocą betonowych modułów przestrzeń do połowy wysokości konstrukcji  wypełniamy kruszywem o dużej frakcji, na którą wysypujemy podsypkę piaskowo-cementową. To ona stanowi końcowe podłoże do płyt tarasowych. Po wykonaniu tej czynności pozostaje nam tylko ułożenie podłogi z płyt tarasowych lub kostki brukowej. Pamiętajmy, że na wykończenie tarasu modułowego możemy zastosować elementy dekoracyjne np. w postaci gotowych donic i palisad.

taras modulowy lka

Betonowe elementy L-ka

Taras układany w ten sposób ma jeszcze kilka praktycznych zalet. Ważna jest przepuszczalność powierzchni, dzięki której wody opadowe mogą swobodnie przenikać do gruntu, a nie tylko tak, jak sugerują wyprofilowane spadki oraz możliwości regulacji ich wysokości. W każdej chwili i z dużą łatwością można rozmontować taras i np. powiększyć lub zmniejszyć bez konieczności wylewania betonowej podbudowy. Niezaprzeczalnym walorem tarasu modułowego budowanego „na sucho” jest czas wykonania. Zaaranżowanie tarasu „na mokro” może potrwać nawet do miesiąca, natomiast metodą „na sucho” wykonamy go w ciągu dwóch dni i o wiele mniejszym kosztem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 19, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród