Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Techniki dekorowania tynkami

Techniki dekorowania tynkami

Niesamowite możliwości aranżacyjne tynków dekoracyjnych, ich szeroka gama barw i jeszcze większa farb dekoracyjnych, którymi można je pokryć, sprawiają, że cieszą się one coraz większą popularnością. Szerokie uznanie zdobywają również dzięki właściwością zachowującym trwałość i odporność ścian, a także ze względu na możliwość mycia czy nawet szorowania udekorowanych nimi ścian.

fot. Tikkurila

(fot. Tikkurila)

Technik dekoracyjnych jest tyle, ile pomysłów na ich wykonanie. Używa się do tego przeróżnych akcesoriów malarskich, budowlanych, a także tego wszystkiego, co mamy akurat pod ręką. Dekorowanie domu staje się proste i przyjemne, angażować się może w nie cała rodzina.

Rodzinne dekorowanie

Przed przystąpieniem do prac przygotujmy odpowiednio podłoże. Ściana musi być mocna, sucha, oczyszczona z kurzu, brudu i tłuszczów. Myjemy ją wodą z detergentami i pozwalamy dokładnie  wyschnąć. Podłoża bardzo chłonne powinniśmy dodatkowo zagruntować farbą gruntującą – dzięki temu efekt naszej pracy będzie bardziej trwały, a tynk nie będzie odpadał.

fot. Cameleo

(fot. Cameleo)

Tynk dekoracyjny nanosimy na ścianę, tworząc powłokę o grubości np. 1-2 mm. Podczas nakładania tynku tworzymy na nim wybraną strukturę za pomocą pacy czy zębatej szpachli, wykonując żłobienia i przetarcia.
Innym sposobem jest nałożenie jednolitej powłoki, zdjęcie jej nadmiaru i dopiero po tym wykonanie wzorów na tynku. Możemy je uzyskać poprzez dociskanie przedmiotów, przecieranie, żłobienie, ruchy okrężne, pionowe czy poziome. Przy użyciu np. zwykłej ryżowej szczotki otrzymamy fakturę sztruksu, a „grządki” uzyskamy wykorzystując końcówkę ogrodowych grabek.

fot. Tikkurila

(fot. Tikkurila)

Na ścianach wewnętrznych możemy również położyć tynk przypominający elewację naszego domu, tj. baranek czy kornik. Nakłada się je pacą ze stali nierdzewnej (koniecznie! W przeciwnym razie mogą powstać zacieki rdzy, które są bardzo trudne do usunięcia), a fakturę nadaje się wałkiem z pianki komórkowej.

Zobacz także:

Pamiętajmy, że tworząc wzory na powłoce mogą powstać prześwity. Aby ich uniknąć zastosujmy podkład w kolorze tynku.

Tynki dodatkowo możemy pokryć farbą dekoracyjną lub bejcą. Na rynku dostępne są farby z drobinkami złota, z metalicznym połyskiem, perłowe – do wyboru, do koloru. Farby nakładamy po wyschnięciu tynku, a jej nadmiar możemy usunąć przecierając powierzchnię wilgotną celulozową gąbką.

fot. Tikkurila

(fot. Tikkurila)

Farby i bejce również nakładamy w dowolny sposób, za pomocą nie tylko wałków czy pędzli malarskich, ale również gąbek, ściereczek, przecierając powierzchnię na krzyż, pionowo czy poziomo, stemplując lub pryskając na nią. I tak na przykład przetarcie tynku farbą transparentną stworzy niepowtarzalny wzór do złudzenia przypominający wiekową ścianę z prowincji, a pomalowany tynk farbą perłową wydobędzie ze ściany charakter tylko za pomocą różnicy połysku. Tak delikatny efekt doskonale sprawdzi się w sypialni czy w bajkowym pokoju dziecięcym.
Na opakowaniach podane są wszystkie parametry użytych materiałów. Przestrzegajmy więc instrukcji producentów o tym, jak długo farba wysycha, na jakie podłoże się nadaje  czy w jaki sposób można o nią dbać. Jest to bardzo istotne, bowiem umożliwi to nam stworzenie niepowtarzalnych efektów dekoracyjnych, które będą trwałe i odporne.

Dla fachowców

Istnieją jednak techniki dekoracyjne, które z uwagi na trudności w nakładaniu, powinniśmy raczej zlecić fachowcom. Należy do nich niewątpliwie bardzo ostatnio popularny stiuk wenecki. To trójwarstwowe ekskluzywne pokrycie dekoracyjne nawiązuje do antycznej techniki tynkowania. Wymaga wieleetapowej pracy: od położenia gruntu po dokładną polerkę powierzchni, ale efekt wart jest poświęcenia. Występuje w wielu odmianach i kolorach jak też w odcieniu złota, srebra lub z dodatkiem naturalnego nakrapianego kamienia. Stiuk ma lustrzaną powierzchnię, stworzoną właśnie poprzez dokładną polerkę, która odbija światło. Zatem zastosowanie go w małych, wąskich pomieszczeniach czy na sufitach wizualnie powiększa wnętrze.

fot. Hartline

fot. Hartline

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny