Start Arrow Budowa domuArrowWznoszenie ścian i stropówArrow Technologia budowy – ściana jednowarstwowa

Technologia budowy – ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa składa się tylko z jednej warstwy materiału budowlanego. Materiał taki musi zatem pełnić zarówno funkcję konstrukcyjną, jak i termoizolacyjną. Warunki te spełniają:

– bloczki z betonu komórkowego,

– pustaki z ceramiki poryzowanej,

– pustaki z keramzytobetonu, jednorodne lub z wkładkami styropianowymi.

Ściana jednowarstwowa musi mieć grubość 36–44 cm, by była wystarczająco ciepła. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca takie jak wieńce i ich obudowa czy nadproża – potrzebują one dodatkowych dociepleń, chyba że wykona się je z prefabrykowanych elementów systemowych. Nadproża prefabrykowane znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę. Nie wymagają podparcia montażowego oraz wykonywania żadnych dodatkowych czynności, tak jak to jest w przypadku belek żelbetonowych.

  • Bloczki

Bloczki z betonu komórkowego muruje się na cienkowarstwową klejową zaprawę murarską – powinna mieć ona grubość 1-3 mm. Natomiast ściany z ciepłej ceramiki – na grube spoiny z zaprawy ciepłochronnej o grubości 10– 15 mm.

Większość bloczków ma powierzchnię czołową wyprofilowaną na pióra oraz wypusty. Zatem podczas murowania ścian nie ma potrzeby wypełniania spoin pionowych, ponieważ bloczki idealnie do siebie przylegają i nie tworzą się między nimi szczeliny. Wymiary bloczków są ergonomiczne, to znaczy, że jeden murarz może je bezproblemu podnosić i ustawiać. Dodatkową zaletą bloczkow są uchwyty montażowe, dzięki którym łatwo je przenosić.

0uchwyty.jpg

fot. SOLBET Dzięki uchwytom bloczki SOLBET przenosi się i ustawia bez problemu.

0spoina.jpg

fot.SOLBET W bloczkach profilowanych SOLBET nie wypełnia się spoin pionowych.

  • Pustaki

Pustaki szczelinowe z tak zwanej „ciepłej ceramiki” mają takie właściwości mechaniczne jak tradycyjne cegły, a jednocześnie lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną. Są jednak bardziej kruche i nasiąkliwe. Najważniejsze zalety murowania ścian z tych pustaków to skrócenie czasu realizacji inwestycji oraz zmniejszenie kosztów robocizny. Wznoszenie ścian z tych pustaków wymaga jednak stosowania elementów wykonywanych bardzo dokładnie. Duże znaczenie ma również rodzaj użytej zaprawy oraz grubość spoin. Źle wykonywane spoiny stają się mostkami termicznymi. Dlatego zaleca sie stosować specjalne gotowe zaprawy z kulkami styropianu o zbliżonej izolacyjności cieplnej do pustaków.

005.jpg

fot. Wienerberger – pustaki Porotherm

Ściany jednowarstwowe wykańcza się tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi, a nawet – w przypadku gładkich powierzchni – także tynkami pocieniowymi.

Według specjalistów firmy Solbet murowanie ściany jednowarstwowej oznacza oszczędności w trakcie budowy. Nie sposób nie docenić też łatwości budowania. Należy jedynie zadbać o przestrzeganie zaleceń i konieczności wykonania poczególnych czynności, a ściana będzie wykonana prawidłowo i zachowa parametry cieplne.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Kinkiet Dio flex wtyczka do GX53 bulb. chrom me...

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Kinkiet ANIKA

  • Lampa wisząca Leopard

  • Plafon Harmony Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wznoszenie ścian i stropów

Obejrzyj zdjęcia domowników