Start Arrow Budowa domuArrow Technologia szkieletu stalowego

Technologia szkieletu stalowego

Technologia budowy domu w lekkim szkielecie stalowym jest jeszcze mało rozpowszechniona w Polsce, ale powstaje coraz więcej firm proponujących to nowoczesne rozwiązanie. Główną zaletą tej technologii jest szybki czas montażu i wzniesienia budynku.

Na naszym rynku działa niewiele firm, zajmujących się projektowaniem, produkcją i montażem domów o szkielecie stalowym. Wypracowały one jednak opatentowane technologie. Jednak w każdym przypadku podstawą konstrukcji są lekkie, ale wytrzymałe kształtowniki stalowe, zastępujące elementy z drewna stosowane w budownictwie drewnianym.

new_house

Technologia Sunday system

Krótki czas realizacji budowy w technologii SUNDAY system możliwy jest dzięki prefabrykacji. Stalowe kształtowniki łączone są przy użyciu wkrętów samowiercących w panele ścienne i dźwigary dachowe. Wszystkie te prace wykonywane są w zakładzie produkcyjnym na podstawie dokładnych projektów konstrukcyjnych. Na placu budowy pozostaje skręcenie dostarczonych i odpowiednio oznakowanych elementów na przygotowanym wcześniej fundamencie. W przypadku znacznej odległości placu budowy od zakładu produkcyjnego, kształtowniki stalowe są dostarczane luzem i łączone na miejscu w panele i dźwigary dachowe.

Konstrukcja ścian zewnętrznych

Panel ścienny składa się ze słupków dołem osadzonych w profilu pełniącym rolę podwaliny, od góry zamkniętych podobnym profilem – oczepem, na którym spoczywają dźwigary dachowe. Konstrukcja stalowa oparta jest na module 60 cm, tzn. w takiej odległości od siebie rozmieszczone są słupki w panelach i dźwigary dachowe. Usztywnienie paneli sciana_stalowauzyskuje się za pomocą profili poziomych mocowanych do słupków. Konstrukcja uzyskuje pełną sztywność po poszyciu płytą. Ocieplenie ścian zewnętrznych stanowi wełna szklana układana w grubości konstrukcji między słupkami. Na płycie, która poszywa szkielet od zewnątrz, mocowany jest styropian.

 1. Na przygotowanym wcześniej fundamencie ustawia się prefabrykowany element ściany i łączy się go z innymi elementami.
 2. Następnie od strony zewnętrznej nakleja się taśmę oddzielającą, a następnie przykręca się płytę Cetris.
 3. Wnętrze ściany wypełniane jest wełną mineralną.
 4. Ściana dodatkowo ocieplana jest styropianem.
 5. Od wewnątrz montowana jest paroizolacja i płyta gipsowo-kartonowa.
 6. Ściana z zewnątrz może być wykończona dowolnym tynkiem elewacyjnym.

Parter domu jednorodzinnego

Dom parterowy o nieskomplikowanej bryle może posiadać dowolną aranżację wnętrza – ściany wewnętrzne wykonywane są z kształtowników stalowych ogólnie dostępnych na rynku. Ściany te należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta zastosowanego systemu. Oczywiście ważne jest wytłumienie akustyczne ścian działowych warstwą wełny mineralnej.

szkielet_stal

fot. AmTech

Poddasze i dach

Więźbę dachową w budynkach parterowych stanowią dźwigary kratowe w rozstawie 60cm. Poddasze użytkowe wymaga zastosowania układu krokwiowo-jętkowego, gdzie krokwie połączone są z belkami stropowymi. W domu z dachem krokwiowo-jętkowym wszystkie ściany wewnętrzne na poddaszu to wyłącznie niezależne od konstrukcji ścianki działowe.

Ocieplenie poddasza stanowi wełna mineralna grubości 20 cm. Ważne jest wykonanie przestrzeni wentylowanej między warstwą ocieplenia a poszyciem dachu. Ponieważ grubość samej konstrukcji jest o kilka centymetrów mniejsza niż grubość wełny, do krokwi standardowo mocowane są od strony wnętrza poprzeczne profile, do których przykręca się płyty gipsowo kartonowe stanowiące wykończenie ścian i sufitów poddasza. W budynku parterowym cała przestrzeń między dźwigarami dachu jest przestrzenią wentylowaną . Dlatego w obu przypadkach ważne jest zapewnienie do niej dostępu powietrza na długości okapów . Rozwiązują to np. kratki wentylacyjne umieszczane w podbiciach okapów oraz wentylacja kalenicowa liniowa lub wywietrzniki połaciowe usytuowane w rejonie kalenicy.

szkielet_stal2

fot. AmTech

Dach w stanie surowym jest poszyty płytą wiórową. Następna warstwa to papa, na której układa się pokrycie – najczęściej dachówki bitumiczne. Można również zastosować pokrycie blachą lub blachodachówką na łatach. Rozwiązania powyższe są indywidualnie analizowane w zależności od rozpiętości, przyjętego układu dachu, kątów pochylenia połaci, stref klimatycznych itp.

AmTECH Sp. z o.o.

Autor: AmTech

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu