Start Arrow Budowa domuArrow Termoizolacja metodą ETICS. Sprawdź, ile można zaoszczędzić ocieplając ściany zewnętrzne

Termoizolacja metodą ETICS. Sprawdź, ile można zaoszczędzić ocieplając ściany zewnętrzne

Energooszczędność jest obecna już w niemal każdej dziedzinie naszego życia. Wybierając żarówki czy odkurzacz o mniejszej mocy, przyczyniamy się do ograniczenia pobieranej energii, a co za tym idzie do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Podobnie jest w przypadku budynków – dzięki efektywnym ociepleniom, opłaty za ogrzewanie również zostają zredukowane.

źródło: ATLAS

źródło: ATLAS

.

Według danych Eurostat, aż 67% wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych jest przeznaczane właśnie na ogrzewanie budynków.  Realne oszczędności w tym zakresie wymagają dbałości o każdy z elementów systemu obiegu ciepła: instalację grzewczą, wentylację, stolarkę otworową czy izolację dachu. Najistotniejsza jest jednak skuteczna izolacja ścian, które są źródłem największych strat temperatury, szacowanych  na 30-40% całkowitych utrat energii. Wnioskiem, jaki wynika z dokładnej analizy powyższych aspektów, jest to, że tylko izolacja cieplna ścian ETICS gwarantować może zmniejszenie energochłonności zarówno nowego, jak i poddawanego termomodernizacji obiektu. ETICS istotnie przyczynia się nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego zimą, ale stanowi również barierę zabezpieczającą przed przegrzewaniem przegród latem. Zmniejsza tym samym wydatki związane z chłodzeniem.

ETICS = obniżenie kosztów

Koszt poprawnie wykonanej izolacji, redukującej opłaty za ogrzewanie i chłodzenie obiektu, może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną kwotę ma przede wszystkim wielkość budynku i rodzaj instalacji grzewczej. Warto podkreślić jednak, że niejednokrotnie wartość tej inwestycji zwraca się w czasie krótszym niż 5 lat! Efektywność ETICS, łatwość montażu, szerokie spectrum dostępnych materiałów i stosunkowo niewielki koszt sprawiają, że jest to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian.

system ocieplen metoda etics (2) system ocieplen metoda etics (3)

ETICS = ciepło, komfort i trwałość

Zadaniem zewnętrznej warstwy termoizolacji jest nie tylko ochrona budynku przed panującą na zewnątrz temperaturą, ale również zatrzymywanie ciepła w przegrodzie. Jego przepływ odbywa się bowiem w kierunku obszarów o niższej temperaturze – zimą ciepło ucieka, latem napływa do obiektów. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych, „ucieczka” zostaje zatrzymana, a energia cieplna zmagazynowana w warstwie izolacji. Znacząco podnosi to komfort życia, a dzięki  utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ocieplenie ścian zewnętrznych ETICS chroni również przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Minimalizuje korozję przegród, zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni, a także dzięki specjalnym dodatkom hydrofobizującym gwarantuje, że elewacja jest czysta i estetyczna przez długie lata.

źródło: ATLAS

źródło: ATLAS

ETICS = efektywność, prostota i bezpieczeństwo

Łatwość wykonania systemu sprawia, że jego montaż możliwy jest niemal na każdym budynku. Lekkość i prosta obróbka nie powodują również konieczności uwzględniania go w obliczeniach konstrukcyjnych.

ETICS = ochrona zdrowia (i środowiska)

źródło: ATLAS

źródło: ATLAS

Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki systemom ociepleń ETICS, przekłada się na ograniczenie zużycia energii. To z kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarniach, w szczególności CO2. Popularne w Polsce węgiel kamienny i brunatny, wykorzystując proces spalania, są głównym źródłem uzyskiwania energii. Odpowiadają jednocześnie za największą emisję szkodliwego CO2 i znacząco wpływają na pogorszenie jakości powietrza – popularny smog. Niewystarczająca izolacja budynku, skutkuje również większym zużyciem opału. Niejednokrotnie  zmusza tym samym do szukania oszczędności poprzez zakup tańszych, gorszej jakości materiałów. Działania podnoszące termoizolacyjność, wraz z tymi mającymi na celu modernizację systemu ogrzewania (wymiana kotła czy zakup wysokiej klasy paliw), przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i redukcji zjawiska powstawania smogu.

Systemy ocieplenia ETICS znacznie zmieniają nasze otoczenie. Szeroka paleta kolorów, bogactwo faktur i rozwiązań daje niemal nieograniczone możliwości w kreowaniu elewacji. Wypierając popularne niegdyś „baranki”, urozmaica okolice, budując różnorodność  ulic i osiedli. Zapewniając swobodę tworzenia i łączenia różnych technik dekoracyjnych, ETICS jest dziś podstawowym narzędziem projektantów i wykonawców, którzy dzięki niemu mogą z powodzeniem spełniać oczekiwania inwestorów w zakresie efektywnych kosztowo i jakościowo elewacji.

Zobacz, z jakich elementów składa się złożony system ociepleń ścian zewnętrznych

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 31, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black