Start Arrow Budowa domuArrow Termomodernizacja – jak ocieplać stare drewniane domy?

Termomodernizacja – jak ocieplać stare drewniane domy?

Pytanie z forum:
Mam stary dom drewniany, który chciałbym ocieplić od zewnątrz. Jak to  zrobić? Jakich materiałów użyć? Chciałbym na koniec położyć tynk  elewacyjny.

Na pytanie czytelnika odpowiada Grzegorz Tomaszewski,
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń


Dom o szkielecie drewnianym jest po prostu szczególnym przypadkiem podłoża, na którym wykonuje się standardowe ocieplenia z użyciem np. płyt EPS.

Jedyną różnicą jest zabezpieczenia zewnętrznej powierzchni drewnianej czy drewnopochodnej  wodoszczelną powłoką, którą wykonuje się przed przystąpieniem do ocieplania według następującego schematu:

a) zatopienie na stykach drewnopochodnych płyt poszycia (np. płyt OSB) pasków siatki zabezpieczającej w specjalnym preparacie  zabezpieczającym,

b) miejscowe zaszpachlowania z użyciem widocznych na powierzchni poszycia miejsc po łącznikach mechanicznych (wokół łbów kołków, wkrętów, itp.),

c) aplikacja  na całej powierzchni (za pomocą wałka, pędzla lub natrysku) powłoki wodoszczelnej na poszycie drewniane (konieczne są 2 warstwy).

Zabieg ten służy wyeliminowaniu wszelkich zagrożeń związanych np. z penetracją pary wodnej (lub skropleń) z zewnątrz budynku w głąb wrażliwej na wilgoć ściany drewnianej.

Po wyschnięciu tej powłoki przystępuje się do standardowej aplikacji systemu ociepleniowego, czyli przyklejania płyt termoizolacyjny przy zastosowaniu (ważne!) kleju do podłoży drewnopochodnych, zatapiania siatki, aplikacji tynków, ewentualnie malowania.

Jeśli ściany są z bali drewnianych, to mechanicznie należy przymocować do nich poszycie z płyt OSB, po czym postępować jak opisano powyżej.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 3, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu