Start Arrow InstalacjeArrow Termomodernizacja zagraża wentylacji?

Termomodernizacja zagraża wentylacji?

W sierpniu ociepliłem na zewnątrz swój domek jednorodzinny i wymieniłem okna – dom wybudowano na początku lat 90-tych. Rzeczywiście zauważam znaczną poprawę – ciepło nie ucieka, a i rachunki się zmniejszyły. Jednak niepokoi mnie fakt, że wentylacja w domu nie działa prawidłowo. Czy może mieć to coś wspólnego z przeprowadzoną termomodernizacją?

Odpowiada ekspert firmy Darco Sp. z o.o.:

Teoretycznie największe problemy z wentylacją pomieszczeń powinny występować w lecie. Wtedy to gradient temperatury jest odwrotny (na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz budynku) i ciąg kominowy powinien być wsteczny. Tak zresztą jest faktycznie, ale problem jest niezauważalny ze względu na bardzo popularną w Polsce wentylację poprzez uchylanie okien. Taka „odwrócona” wentylacja zgodna z prawami fizyki działa całkiem skutecznie. Problem pojawia się jesienią, gdy zaczynają się pierwsze chłody i uszczelnienie mieszkania poprzez zamknięcie okien. Włącznie urządzeń grzewczych jeszcze bardziej pogarsza sytuację zmniejszając gwałtownie ilość dostępnego do wentylacji powietrza. Problem zbyt dużej szczelności mieszkań przekłada się bezpośrednio na problemy z wentylacją, im większa szczelność tym większe problemy.

Termomodernizacja budynku jako „produkt uboczny” powoduje znaczny wzrost szczelności budynku, uniemożliwiający infiltrację świeżego powietrza z zewnątrz, a także uniemożliwia odprowadzenie wytworzonej w budynku pary wodnej na zewnątrz. Z reguły stanowi ona też początek problemów z wentylacją budynku jako, że zostaje zachwiany bilans przepływu powietrza przez budynek. Świeże powietrze potrzebne jest nie tylko do poprawnej wentylacji, ale także do spalania gazu w urządzeniach grzewczych i drewna w kominku.

(Szczelne okna utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza)

(Szczelne okna utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza)

Brak znajomości zmian w wentylacji po termomodernizacji skutkuje zawsze problemami po jej zakończeniu i koniecznością modernizacji systemu wentylacji. Zachwianie bilansu powietrza wentylacyjnego zawsze występuje po stronie ilości powietrza doprowadzonego do budynku, a jego zwiększenie umożliwiają nawietrzaki montowane w odpowiednich miejscach budynku.

W budownictwie mieszkaniowym nawietrzaki powinno się montować w pomieszczeniach nie posiadających otworów wentylacji wywiewnej, najczęściej w pokojach gościnnych. Urządzenie to powinno być zamocowane nad oknem na wysokości umożliwiającej bezproblemową regulację, a jednocześnie minimalizującej efekt „zawiewania” chłodnym powietrzem (by nawiewane powietrze w sposób naturalny mieszało się z ciepłym powietrzem w mieszkaniu).

Celem nadrzędnym jest znalezienie kompromisu między oszczędnościami wynikającymi z termorenowacji budynku i ograniczeniem zużycia energii do ogrzewania a poprawną wentylacją, a co za tym idzie komfortem i zdrowiem mieszkańców.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 5pł.

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Poduszka chmurka awanturka Zippo

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje

Obejrzyj zdjęcia domowników