Start Arrow InstalacjeArrow Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz, który jest bardzo trujący. Nazywany jest także „cichym zabójcą”. Zupełnie nie bez powodu. Sprawdź, w jaki sposób powstaje tlenek węgla i jakie są objawy jego zatrucia. Bądź czujny, szczególnie w sezonie grzewczym. 

Głównymi źródłami powstawania tlenku węgla są: spaliny z silników pojazdów mechanicznych, spalanie odpadów komunalnych i rolniczych oraz wadliwa instalacja grzewcza i wentylacyjna.

Jak działa tlenek węgla?

Tlenek węgla idealnie łączy się z hemoglobiną. Stanowi więc duże zagrożenie dla wszystkich organizmów, powodując niedotlenie tkanek. Głównym narządem atakowanym w ostrych zatruciach tlenkiem węgla jest mózg. 

Wystąpienie charakterystycznych objawów uzależnione jest od stężenia węgla w otoczeniu, ciśnienia atmosferycznego, objętości krwi, zdolności do dyfuzji w płucach, rodzaju wykonywanej pracy i jej obciążenia fizycznego (współczynnik wentylacji płuc), a także cech indywidualnych każdego organizmu.

Dzieci, a w szczególności noworodki i niemowlęta, zatruwają się częściej niż osoby dorosłe. Mają one bowiem znaczącą ilość hemoglobiny płodowej, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina. Ciężej zatruwają się również dorośli, pracujący z dużym wysiłkiem.

Objawy zatrucia

Do najczęstszych objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczamy: ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, utratę przytomności. Po dwóch godzinach od utraty przytomności, następuje zgon.

Jak udzielić pomocy?

Aby pomóc osobie, która zatruła się tlenkiem węgla, ważna jest szybkość reakcji. Należy jak najszybciej wynieść zatrutego z miejsca zatrucia i zapewnić mu dopływ świeżego powietrza. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli osoba zatruta nie oddycha, należy zastosować sztuczne oddychanie metodą usta – usta, aparatem AMBU oraz masaż serca.

W szpitalu możliwe jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych dla określenie ciężkości zatrucia. Co ważne, pobyt w szpitalu jest konieczny w każdym przypadku zatrucia tlenkiem węgla. Zapobiega on bowiem ewentualnym powikłaniom.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 5, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Niebezpieczny czad - jak prawidłowo korzystać z gazowych podgrzewaczy wody? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-13 15:06:12

[...] domach jednorodzinnych. Niewłaściwe działanie czy użytkowanie „piecyków gazowych” grozi zatruciem tlenkiem węgla (czadem) lub nawet [...]

Awaria instalacji gazowej - jak się przed nią ustrzec? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-09 13:40:01

[...] ilość tlenu będzie zbyt mała, wówczas występuje tzw. spalanie częściowe, które wytwarza tlenek węgla, czyli popularny czad. Emisja tego gazu może doprowadzić do zatrucia, czy nawet zagrożenia [...]

Łazienki trudne do urządzenia | Projekty domów, projekty domów jednorodzinnych Odpowiedz 2012-01-17 08:50:15

[...] które będą funkcjonalne, nowoczesne i estetyczne.Pamiętajmy, żeby nasz dom był bezpieczny i tlenek węgla nie zagrażał naszemu zdrowi i [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty