Start Arrow InstalacjeArrow Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla to cichy zabójca

Tlenek węgla, czyli tzw. czad to gaz, który jest bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy i bardzo trujący. Nie bez powodu nazywany jest więc „cichym zabójcą”. W jaki sposób powstaje, jak działa i jakie są jego objawy? Sprawdź i bądź czujny!

Do głównych źródeł tlenku węgla zaliczamy: transport drogowy (spaliny z silników pojazdów mechanicznych), spalanie odpadów komunalnych i rolniczych oraz wadliwa instalacja grzewcza i wentylacyjna. 

Jak działa tlenek węgla?

Tlenek węgla ma zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną, a przez to stanowi zagrożenie dla wszystkich organizmów, które wykorzystują hemoglobinę do transportu tlenu do tkanek. Powoduje niedotlenienie tkanek. Głównym narządem atakowanym w ostrych zatruciach tlenkiem węgla jest mózg

Wystąpienie charakterystycznych objawów uzależnione jest od stężenia CO w otoczeniu, ciśnienia atmosferycznego, objętości krwi, zdolności do dyfuzji w płucach, rodzaju wykonywanej pracy i jej obciążenia fizycznego (współczynnik wentylacji płuc), a także cech indywidualnych każdego organizmu.

Dzieci, a w szczególności noworodki i niemowlęta, zatruwają się częściej niż osoby dorosłe. Mają one bowiem znaczącą ilość hemoglobiny płodowej, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla niż zwykła hemoglobina. Ciężej zatruwają się również dorośli pracujący z dużym wysiłkiem, a nieświadomi narażenia. 

Objawy zatrucia tlenkiem węgla:

Do najczęstszych objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczamy: ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, utratę przytomności (a po dwóch godzinach od utraty przytomności – zgon).

Jak pomóc?

Aby skutecznie udzielić pomocy należy:

  • wynieść zatrutego z miejsca narażenia z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa,
  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza,
  • wezwać pogotowie ratunkowe,
  • jak najszybciej podać tlen,
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie metodą usta – usta, aparatem AMBU oraz masaż serca.

W szpitalu możliwe jest także przeprowadzenie badań laboratoryjnych dla określenie ciężkości zatrucia. Leczenie szpitalne jest konieczne w każdym przypadku zatrucia tlenkiem węgla, zapobiega ono bowiem ewentualnym powikłaniom.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 5, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Niebezpieczny czad - jak prawidłowo korzystać z gazowych podgrzewaczy wody? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-11-13 15:06:12

[...] domach jednorodzinnych. Niewłaściwe działanie czy użytkowanie „piecyków gazowych” grozi zatruciem tlenkiem węgla (czadem) lub nawet [...]

Awaria instalacji gazowej - jak się przed nią ustrzec? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-08-09 13:40:01

[...] ilość tlenu będzie zbyt mała, wówczas występuje tzw. spalanie częściowe, które wytwarza tlenek węgla, czyli popularny czad. Emisja tego gazu może doprowadzić do zatrucia, czy nawet zagrożenia [...]

Łazienki trudne do urządzenia | Projekty domów, projekty domów jednorodzinnych Odpowiedz 2012-01-17 08:50:15

[...] które będą funkcjonalne, nowoczesne i estetyczne.Pamiętajmy, żeby nasz dom był bezpieczny i tlenek węgla nie zagrażał naszemu zdrowi i [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black