Wybierając projekty domów warto wziąć pod uwagę sąsiednie nieruchomości i otaczający dom krajobraz i zdecydować się na rozwiązania tworzące harmonijną i spójną przestrzeń. Klasyczne elewacje domów jednorodzinnych nie zawsze dobrze prezentować się będą wśród nowoczesnej, wielkomiejskiej zabudowy. Współczesne elewacje mogą zaś negatywnie eksponować budynek spośród sielskiego krajobrazu łąk, pól i lasów…
Projekty domów z poddaszem użytkowym to wciąż najpopularniejsze domy jednorodzinne, budowane zarówno w mieście, jak i na wiejskich czy leśnych terenach. Funkcjonalny podział wnętrza, relatywnie niewielka powierzchnia zabudowy względem powierzchni mieszkalnej oraz klasyczny wygląd budynku, nawiązujący do tradycyjnej, rodzinnej zabudowy, a także efekty wizualne, jaki daje montaż okien na poddaszu to tylko niektóre zalety tego typu projektów.
Projekty domów w tradycyjnym stylu
Projekty domów z poddaszem użytkowym, jak np. projekt domu DN Karmelita CE (DOM PC1-15), najczęściej opracowane są w stylu dworkowym. Nawiązując do zabudowy szlacheckiej, kojarzą się z rodzinnym charakterem i zamiłowaniem do tradycji. Projekty domów z jasną elewacją i czerwoną dachówką to kwintesencja tradycyjnego, polskiego budownictwa, cieszącego się niesłabnącą popularnością.
Na taki kolor elewacji i dachu często decydują się miłośnicy rustykalnej stylistyki, budujący domy-dworki wśród sielskiego krajobrazu łąk i pól. Budynki wyglądają tam niezwykle uroczo, komponując się z otoczeniem. Ciepłe odcienie ścian zewnętrznych nadają domowi rodzinny, przytulny charakter, kojarzony z bezpieczeństwem i gościnnością.
Projekty domów w stylu nowoczesnym
Wystarczy jednak zmienić kolorystykę elewacji i dachu, by tradycyjnemu domu nadać bardziej współczesny charakter. Wariant projektu DN Karmelita CE z białą fasadą i ciemnym kolorem dachówki sprawia, że projekt domu z poddaszem nieco traci swój dworkowy charakter, nabierając nowoczesnego, zgodnego z najnowszymi trendami architektonicznymi stylu.
Styl nowoczesny wykorzystuje chłodne odcienie kolorów, więc zamiast ciepłej, kremowej elewacji widzimy tu zimną biel. Zmienił się również kolor dekoracyjnych elementów wykonanych z klinkieru: ciepłe brązy ustąpiły miejsca chłodnym beżom. Całość sprawia, że budynek wydaje się większy niż w rzeczywistości. „Odcięcie dachu”, który wykonano z czarnej dachówki, skorygowało optycznie parter domu.
Biała fasada z kontrastowym czarnym dachem to doskonałe rozwiązanie na miejskie działki. Świetnie komponuje się ona z miejską infrastrukturą osiedli i biurowców, jednocześnie eksponując budynek spośród gęstej zabudowy.
Dodaj komentarz