Start Arrow Budowa domuArrow Tradycyjne zaprawy murarskie

Tradycyjne zaprawy murarskie

Zaprawy murarskie są niezwykle ważnym materiałem stosowanym przy budowie domu. To od nich przede wszystkim zależy trwałość konstrukcji ścian, jeżeli zdecydowaliśmy się na technologię murowaną. Jakie są ich rodzaje?

Podstawowym zadaniem zapraw murarskich jest łączenie materiałów budowlanych w przegrody, zdolne do skutecznego przenoszenia obciążeń konstrukcji.

Właściwości robocze świeżej mieszanki zaprawowej

– Urabialność
– Czas zachowania właściwości roboczych przez mieszankę
– Plastyczność
– Zdolność retencji (utrzymania) wody

Podział zapraw murarskich ze względu od wytrzymałości na ściskanie

W zależności od wytrzymałości określa się tzw. markę zaprawy; liczba w znaku marki jest wartością w MPa, od której nie może być mniejsza średnia wytrzymałość na ściskanie próbek zaprawy. Norma PN-90/B-14501 rozróżnia zaprawy w zależności od ich marek i ustanawia następujący szereg:

M0,3 M0,6 M1 M2 M4 M7 M12 M15 M20

Marka zaprawy zależy od wielu czynników. Największy wpływ na markę zaprawy ma proporcja kruszywa do materiału wiążącego. Im więcej materiału wiążącego w zaprawie, tym wyższa marka. Projekty domów powinny zawierać informację o tym, jaka optymalna marka powinna być zastosowana przy wyborze zapraw.

Czas wznoszenia murów

Najkrótszy czas od rozpoczęcia muru dolnej kondygnacji do rozpoczęcia na tym samym odcinku muru następnej kondygnacji przy wysokości h [m] muru dolnej kondygnacji wynosi w dobach:

1. Dla zaprawy wapiennej przy h:

a. mniejszym od 3,5 m – 7 dób
b. pomiędzy 3,5 a 5 m – 8 dób
c. pomiędzy 5 a 7 m – 9 dób

2. Dla zaprawy cementowo-wapiennej przy h:

a. mniejszym od 3,5 m – 5 dób
b. pomiędzy 3,5 a 5 m – 6 dób
c. pomiędzy 5 a 7 m – 7 dób

(źródło: Stowarzyszenie Przemysłu Wapiennego)

Tradycyjne rodzaje zapraw

Zaprawy cementowe to mieszanki cementu, kruszywa mineralnego i domieszek, poprawiających właściwości materiału. Charakteryzuje je duża wytrzymałość i przyczepność. Ze względu na swoje właściwości – mrozo- i wodoodporność, zwykle stosuje się je do murowania ścian konstrukcyjnych, ścian fundamentowych oraz piwnic. Grubość warstwy zaprawy szacuje się na 6-40 mm, przy czym najczęściej jest to 10-15 mm. Można na nie murować niemalże wszystkie materiały ścienne: z ceramiki, keramzytu, gazobetonu czy bloczków komórkowych.

Zastosowanie zaprawy cementowej na ściany z klinkieru, zapobiega występowaniu często spotykanych wykwitów na elewacji.

Przy normalnych warunkach temperaturowych czas zużycia powinien być krótszy od 2 godzin, jeśli temperatura przekracza 25˚C zaprawa cementowa powinna być zużyta praktycznie zaraz po zarobieniu.

Zaprawy cementowo-wapienne to mieszkanki cementu, wapna, piasku i domieszek, poprawiających właściwości materiału. Są lepiej urabialne i mają korzystniejszy współczynnik przewodzenia ciepła niż zaprawy cementowe, jednak rzadziej są stosowane do murowania ścian fundamentowych czy piwnic.

Czas zużycia zaprawy cementowo-wapiennej nie powinien przekraczać 5 godzin od chwili zarobienia, a w temperaturze powyżej 25˚C powinien być krótszy od 1 godziny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...