Start Arrow OgródArrow Trawy Ozdobne do ogrodu

Trawy Ozdobne do ogrodu

Jeszcze do niedawna trawy ozdobne traktowane były po macoszemu. Dzisiaj ich popularność znacznie wzrosła. Urozmaicają nasz ogród przez cały rok – również zimą. Ponadto są niewymagające w uprawie i sprawiają, że ogródek nabiera zupełnie nowego charakteru.

Zobacz także: 

Trawy ozdobne spopularyzował niemiecki ogrodnik Karl Foerster. On jako pierwszy docenił ich niezwykły wygląd. Bardzo efektownie wyglądają ich podłużne liście, często dwukolorowe. To właśnie dzięki nim ogród prezentuje się ciekawie także w zimowych miesiącach, gdyż nawet po uschnięciu nie tracą wdzięku. Występują w całej gamie odcieni zieleni – od lekko żółtawej po srebrnoniebieską.

 

(Trawy ozdobne wystepują w różnych odcieniach zieleni)

Ich zdolności adaptacyjne potrafią zadziwić. Przystosowują się nawet do najbardziej niesprzyjających warunków. Nie straszne są im susze, ponadto ich strefa wzrostu ulokowana jest u podstawy, przez co nawet po usunięciu wierzchołków liście odrastają po każdym koszeniu. Dzięki swojej budowie są także odporne na urazy mechaniczne. Ich puste w środku rurkowate łodygi wracają do pozycji pionowej nawet po silnych opadach deszczu i porywistych wiatrach.

Najpopularniejsze trawy ozdobne

Do najbardziej znanych i zarazem najefektowniejszych traw ozdobnych należą:

  • Trawa pampasowa (Cortaderia Selloana)– zazwyczaj nasadzana pojedynczo. Kwitnie w okolicach września i października na różowo, biało i srebrno, osiągając wysokość do dwóch metrów.
  • Ostnica pierzasta (Stipa Pennata) – występuje w formie niewielkich kęp, tworzonych przez ciemnozielone, piórkowate pędy. Osiąga wysokość około 60 cm. Kwitnienie przypada na okres od maja do sierpnia.
  • Miskant chiński (Miscanthus Sinensis)– olbrzymia roślina, osiągająca wysokość od 1,5 do 3m. Kwitnie pomiędzy czerwcem a sierpniem, niestety nie jest zbytnio odporny na przymrozki. Bardzo dobrze wygląda jako element otoczenia oczka wodnego.

(W przypadku traw ozdobnych efektowne sa nei tylko liście, ale i kwiatostany)

O czym należy pamiętać?

Trawy ozdobne są bardzo wytrzymałe i łatwo przystosowują się do niemal każdych warunków. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach dotyczących ich uprawy.

  • Nasłonecznienie – trawy ozdobne preferują ekspozycję na światło słoneczne. Dotyczy to zwłaszcza gatunków o liściach srebrnych lub igiełkowatych. Odmiany o szerokich, ciemnozielonych liściach łatwiej znoszą przebywanie w cieniu.
  • Wymagania glebowe – trawom ozdobnym najbardziej służy gleba bogata w próchnicę. Można do niej dodać nieco przekompostowanego obornika. Z dawkowaniem nawozów należy jednak być ostrożnym, aby nie doszło do przerostu i wykładania się pędów traw. Dla drobniejszych gatunków może to być wręcz niebezpieczne.
  • Zabezpieczenie na zimę – wrażliwsze z traw powinny być okrywane na zimę warstwą liści i kory. Zimozielone trawy niewielkich rozmiarów możemy przykrywać gałązkami sosny.
  • Pielęgnacja – wczesną wiosną powinniśmy je nieco przyciąć. W przypadku niskich gatunków wystarczy usunięcie uschniętych końcówek. Jeśli chodzi o wyższe trawy, konieczne może być usunięcie od kilku do kilkunastu centymetrów, w zależności od rozmiarów danego gatunku.

 

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Prace w ogrodzie: pielęgnacja trawnika po zimie | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-07 13:28:45

[...] powinniśmy zająć się natychmiast, gdy tylko stopnieje śnieg. Powinniśmy jednak poczekać, aż trawa całkowicie obeschnie, w przeciwnym razie, chodząc po rozmiękłym gruncie możemy pozostawić [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty