Start Arrow WnętrzaArrow Trendy i pomysły aranżacji łazienki

Trendy i pomysły aranżacji łazienki

Macie jakieś propozycje modnej łazienki? Jestem na etapie budowy, ale chciałbym już się rozejrzeć za ciekawymi rozwiązaniami.

O stylach i trendach w łazience opowiada ekspert z firmy Glazura Królewska:

Fusion – eklektyzm

Styl fusion, czyli współczesny eklektyzm, niepodzielnie rządzi w branży wnętrzarskiej. Łącznie stylów wymaga wyobraźni przestrzennej i umiejętnego zestawiania kontrastujących ze sobą elementów. A zatem: na ścianach nowoczesne płytki, a w formie dodatków stylizowane na Art Deco lustro czy żyrandol. Takie stylistyczne konfrontacje już nie budzą kontrowersji i są bardzo często stosowane, nie tylko w przypadku wystroju łazienek, ale również całego wnętrza.

(Salony Glazura Królewska)

(Salony Glazura Królewska)

Minimalizm

Nadal obowiązuje minimalizm. Dekory i ozdobniki występują tylko tam, gdzie są niezbędne. Zastosowanie dużej liczby wstawek kolorystycznych czy kwiatowych może wyglądać ciężko i nieestetycznie. Jeżeli  decydujemy się na dekory, to z umiarem. Ich zadaniem jest podkreślanie charakterystycznego układu elementów w łazience, wydobycie interesujących rozwiązań projektowych.

Podłoga i ściana – jedna powierzchnia

Kolejna propozycja, zgodna z najnowszymi trendami, to zastosowanie jak najwęższych fug. Ściana powinna przypominać jednolitą powierzchnię; dlatego już od dawna nie stosuje się plastikowych listew wykończeniowych na narożnikach. Teraz płytki są szlifowane pod kątem 45 stopni, z minimalnym udziałem fugi. Oczywiście z fugi nie możemy zupełnie zrezygnować i nawet tzw. płytki bezfugowe muszą być położone z minimalną fugą grubości 1 mm.

Najnowsze trendy charakteryzuje także dążenie do przenikania się ścian i podłóg. Coraz częściej w sprzedaży występują płytki gresowe w bardzo modnych kolorach i z efektownymi dekoracjami, które można położyć na ścianę i podłogę. Dzięki temu zabiegowi przenikania się ściany i podłogi możemy poszerzyć lub podwyższyć wizualnie łazienkę. Płytka tego typu z racji swoich parametrów wytrzymałościowych jest trudniejsza w obróbce i wymaga użycia bardzo dobrych narzędzi do cięcia i szlifowania.

Wyposażenie łazienki

Jeżeli chodzi o umywalki, sedesy czy bidety, to w dalszym ciągu królują proste, geometryczne formy, bez zbędnych ozdobników. Ten styl odpowiada większości klientów. Oczywiście można zamówić umywalkę z jednego bloku marmuru czy granitu, ale są to rzeczy niezwykle kosztowne i muszą idealnie pasować do całego wnętrza. Pomimo wysokich cen coraz częściej sprzedajemy misy umywalkowe ze szkła, krzemienia czy marmuru, ponieważ wiele osób pragnie cieszyć oko trwałym pięknem przedmiotów wykonanych z tych surowców. Pozostałe elementy białego montażu – sedesy czy bidety również powinny być oszczędne w formie.

(Salony Glazura Królewska)

(Salony Glazura Królewska)

Sekretem gustownego wnętrza o minimalistycznym wyrazie jest maskowanie i ukrywanie zbędnych elementów wyposażenia. A zatem stosujemy tzw. geberity, czyli stelaże podtynkowe do wc i bidetów; sedesy i bidety podwieszamy. Tego typu rozwiązania ułatwiają utrzymanie czystości w łazience i jednocześnie poprawiają estetykę wnętrza.

(Salony Glazura Królewska)

(Salony Glazura Królewska)

Wanny coraz częściej pojawiają się w formie wolnostojącej, zaś kabiny prysznicowe w stylu tzw Walk-In, czyli zbudowane z dużych przeszklonych ścian często bez tradycyjnych drzwi, ustawione bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym lub na wielkim płaskim brodziku. Tradycyjne kabiny narożne coraz częściej są zastępowane drzwiami wnękowymi.

(fot. Glazura Królewska)

(Salony Glazura Królewska)

Jeżeli chodzi o baterie umywalkowe czy prysznicowe, to nadal dominują chromy oraz proste geometryczne formy lub ewentualnie opływowe kształty. Najnowszym trendem są baterie wykończone na biało lub czarno.

Oświetlenie LED

Na dobre w łazience zadomowiło się oświetlenie LEDOWE. Oświetlenie tego typu jest bardzo trwałe i niezwykle energooszczędne. Można je zastosować nawet w fugach. Producenci prześcigają się obecnie proponując liczne sposoby zastosowania tego typu oświetlenia np.: podświetlenie deszczowni prysznicowych i wylewek baterii zmieniające barwy pod wpływem zmiany temperatury wody, podświetlenie przycisków w podtynkowej zabudowie wc itp. Tego typu oświetlenie jest nadal kosztowne, jednak z każdym rokiem technologia staje się coraz bardziej dopracowana zaś jej koszty maleją. Nieuchronnie z czasem zupełnie wyprze tradycyjne świetlówki i halogeny.

(Salony Glazura Królewska)

(Salony Glazura Królewska)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-07-28 22:46:10

Fajnym pomysłem jest połączenie łazienki z sypialnią. Niestety na takie rozwiązanie trzeba mieć duży dom.

Lukas18 Odpowiedz 2011-03-28 14:02:16

Przepiękne aranżacje tej glazury królewskiej. Bardzo pomysłowe i nowoczesne. Sam jestem na etapie remontu wiec fajnie oglądać takie wnetrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty