Start Arrow WnętrzaArrowŁazienkaArrow Trudna łazienka – Mała łazienka

Trudna łazienka – Mała łazienka

Co zrobić, aby mała łazienka była większa?

Radzą eksperci Sanitec KOŁO, producenta wyposażenia łazienek marki KOŁO

Zobacz także:

Mała łazienka stanowi zawsze spore wyzwanie dla kogoś, kto chce ją urządzić w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Dwa podstawowe problemy związane z takim wnętrzem to kwestia zmieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń oraz optyczne powiększenie wnętrza. Nie można ich jednak rozpatrywać w oderwaniu od siebie.

(fot. KOŁO)

Prysznic czy wanna?

Co zrobić, by mała łazienka wydawała się większa zarówno „na oko” jak i pod względem wygody użytkowania?

Zobacz także:

Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń przeznaczonych specjalnie do małych łazienek, takich jak np. wąskie pralki. Jednak, podobnie jak przy każdym innym wnętrzu, należy zacząć od ustalenia, co powinno znaleźć się w naszej łazience. W przypadku niewielkiego pomieszczenia jest to związane z wieloma kompromisami. Może warto zamienić wannę na wygodną kabinę prysznicową? A może znaleźć miejsce dla pralki w kuchni? Może szafki z zapasowymi ręcznikami umieścić w innej części domu?

Kiedy już wiemy, jakie sprzęty muszą znaleźć się w naszej łazience, warto wybrać te, które zarówno ze względu na swoje rozmiary jak i wygląd nie będą przytłaczały pomieszczenia.

Wygodna ceramika do małej łazienki

Zobacz także:

Doskonałym rozwiązaniem jest ceramika przeznaczona specjalnie do małych łazienek. Przy mniejszych niż zwykle rozmiarach, ceramika z takich serii zachowuje pełną funkcjonalność, a jej estetyczny, lekki kształt tworzy harmonijną całość nawet w małych wnętrzach.

(Seria Nova Top Pico przeznaczona do małych łazienek, fot. KOŁO)

Owalna i przezroczysta kabina prysznicowa

Zobacz także:

Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową zamiast wanny, lepiej wybrać model z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Daje to wrażenie przestrzeni, a kabina – stanowiąca przecież największy element w łazience – nie będzie jej przytłaczała. Wielkość i kształt kabiny zależy oczywiście od naszych upodobań, jednak owalne kształty znacznie lepiej wyglądają w małym wnętrzu, gdyż dodają mu lekkości i wdzięku.

(fot. KOŁO)

Wanna asymetryczna

Zobacz także:

Decydując się na wstawienie do łazienki wanny, nie jesteśmy wcale skazani na urządzenie, które zajmuje połowę pomieszczenia. Warto zastanowić się nad wyborem wanny asymetrycznej, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo jak klasyczna wanna prostokątna.

Obecnie można znaleźć wanny asymetryczne w bardzo wielu kształtach i kolorach, a używany do nich akryl jest trwałym tworzywem, więc nie musimy obawiać się jego szybkich uszkodzeń.

Pamiętajmy, że kolor wanny również wpływa na naszą percepcję – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać.

Funkcjonalne półki i schowki

Zobacz także:

W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, a już mamy wrażenie bałaganu. Dlatego przy projektowaniu takiego wnętrza należy zwrócić baczną uwagę na to, aby półki, wieszaki i szafki umożliwiały odkładanie na miejsce wszystkich przedmiotów, których używamy.

Dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. W zimie mają one dodatkową zaletę – pozwalają szybko wysuszyć mokry ręcznik. Najlepiej jest umieścić taki grzejnik w pobliżu prysznica lub też między wanną a umywalką.

Optyczne powiększanie

Nawet najlepiej urządzone pod względem funkcjonalności niewielkie wnętrze będzie wyglądało na ciasne i nieprzytulne, jeśli nie zadbamy o jego optyczne powiększenie. Służy temu kolor, kształt i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian oraz podłogi, a także usytuowanie luster i oświetlenia.

Jasne = większe

Małe łazienki „nie lubią” ciemnych kolorów, dużych płytek i zbyt wielu ozdób. Musimy o tym pamiętać, projektując nasze wnętrze. Płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach oraz dyskretne zdobienia – to podstawowa zasada pozwalająca nam uzyskać wrażenie większej przestrzeni. W jej ramach mamy jednak do dyspozycji bardzo wiele stylów – od klasycznej chłodnej elegancji po bardzo już na pierwszy rzut oka „ciepłe” wnętrze. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem – zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety.

Lustra i światło powiększą przestrzeń

Zobacz także:

Bardzo ważną role w niewielkich pomieszczeniach odgrywają lustra. Ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodawać głębi i przestrzeni.

Dwa duże lustra ustawione naprzeciw siebie zdecydowanie powiększą optycznie naszą łazienkę, należy jednak zastanowić się, czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić.

Nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie łazienki. Zadbajmy o to, by nasza łazienka była oświetlona światłem dziennym. Jeśli nie ma w niej okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie w ścianę „okna” z luksferów, wychodzącego na inne dobrze oświetlone pomieszczenie.

Jeśli nie możemy zastosować takiego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
8
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Aby remont przebiegał szybko | Remonty Odpowiedz 2012-05-09 08:25:39

[...] powinniśmy rozpocząć remont wewnątrz naszego domu. Na samym początku naszym celem powinna być mała łazienka aranżacje. W tym celu powinniśmy dokładnie przemyśleć to, jaki wygląd naszej nowej łazienki będzie nam [...]

Nowoczesny dom | Ładny dom Odpowiedz 2012-05-07 15:01:25

[...] domu, bardzo ważne są kolory ścian. W dzisiejszych czasach popularne są naklejki na ścianę kliknij tutaj To nowoczesne rozwiązanie może być idealne w każdym domu. Z pewnością bardzo ważna jest [...]

Jak zamontować system podtynkowy? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-01 23:30:29

[...] kształt zabudowy, pasujący do projektu naszej łazienki, szczególnie jeśli urządzana jest mała łazienka. Należy jednak pamiętać, aby wykorzystać płyty gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć, czyli [...]

Osprzęt elektryczny w łazience - ważne wskazówki | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-14 15:43:10

[...] i oddzielić strefy – mokre i suche. Może być to trudne w przypadku, gdy urządzana jest mała łazienka, ale i tam trzeba wziąć pod uwagę bardziej restrykcyjne wymagania niż w przypadku osprzętu [...]

Budujemy domy | Projekty domów Bydgoszcz Odpowiedz 2012-01-27 09:07:34

[...] mają dokładnie określoną wielkość poszczególnych pokoi także właśnie na poddaszu a mała łazienka nie powinna sprawiać większych problemów. W projektach firmy umożliwiają modyfikację,korekty [...]

Drewno na podłogę łazienki | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-26 15:13:59

[...] czy spod prysznica. Jednak, aby w pełni cieszyć się dobrodziejstwami tego naturalnego surowca, projekty łazienek muszą przewidywać zastosowanie odpowiednich [...]

Dom naszych marzeń | Projekt domu parterowego Odpowiedz 2011-11-07 08:35:22

[...] i pożyteczne porady jak urządzić salon i inne pomieszczenia w naszym nowy domu jak np. mała łazienka, w którym będziemy mieszkać i w którym będą nas odwiedzali znajomi i rodzina. Korzystając z [...]

Co i gdzie - projekt domu? | Projekt domu z poddaszem Odpowiedz 2011-11-02 08:20:09

[...] oraz wysokim komfortem wykończenia ścian oraz wszelkich elementów budowlanych. Pamiętajmy, że małe łazienki to duże wyzwanie lecz warto się ich podjąć gdyż pozostaje nam satysfakcja.Jak wiadomo, [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty