Start Arrow Budowa domuArrow Trudna woda w domu i na budowie

Trudna woda w domu i na budowie

Klimat panujący w szerokości geograficznej, w której jest położona Polska niesie częste zmiany warunków pogodowych i niejednokrotnie zaskakuje. Lato bywa chłodne i mokre, zima mroźna, przeplatana kilkoma odwilżami. Taką pogodę obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy. Duże ilości wody, najpierw z obfitych opadów wiosną i latem, a później z topniejącego śniegu zimą spowodowały, że gleba nie absorbuje już wilgoci. Jaki ma to wpływ na budynki już istniejące oraz na budowane?

Wpływ czynników zewnętrznych na materiały budowlane jest istotny. Ważne, jakie cechy i parametry ma materiał użyty do budowy ścian, bo to wpłynie bezpośrednio na późniejsze użytkowanie budynku. Właściciele domów natrafiają na takie sytuacje, w których nie potrafią sobie poradzić bez fachowej rady.

Woda w piwnicy

Do ekspertów firmy SOLBET często trafiają zapytania, jak poradzić sobie w nietypowej sytuacji. Jeden z problemów ostatnio rozstrzyganych dotyczył 20-letniego domu, w którym ściany piwnic są zbudowane z bloczków z betonu komórkowego. Ściany nie są zaizolowane (izolacja jest zalecana przy ścianach piwnic i fundamentowych każdego rodzaju), ale przez dwie dekady użytkowania budynku nie było żadnych problemów.

(Istotnym etapem na budowie jest prawidłowe wykonanie ścian piwnic lub fundamentowych oraz ich zaizolowanie. fot. SOLBET)

(Należy pamiętać o wykonaniu izolacji poziomej ściany. fot. SOLBET)

Z powodu warunków pogodowych opisanych powyżej od wczesnej jesieni w piwnicy tego domu zalega woda. Właściciel przez kilka miesięcy starała się na bieżąco wypompowywać wodę z piwnic, obawiając się, że ściany z betonu komórkowego poddane długotrwałemu działaniu wilgoci stracą swoją nośność, co doprowadzi do uszkodzeń w całym budynku. Dodatkowo niepokoił się tym, że mokre ściany poddane działaniu mrozu zaczną pękać. Jak beton komórkowy zachowuje się wobec wody i mrozu?

Beton komórkowy a działanie wody

Jest wiele cech opisujących zachowanie materiału wobec działającej na niego wilgoci. Jedną z nich jest podciąganie kapilarne, które określa poziom wilgoci, jaki materiał jest w stanie podciągnąć kapilarnie w określonym czasie. Im mniejsze podciąganie kapilarne, tym materiał jest w stanie przyjąć mniej wilgoci. Podciąganie kapilarne betonu komórkowego jest, jak na materiał porowaty, bardzo niskie.

(Opracowanie: Tomasz Rybarczyk na podstawie podręczników akademickich do fizyki budowli.)

Bardzo ważne jest, aby materiał z którego wykonana jest ściana był w stanie wilgotności sorpcyjnej (powietrzno-suchej). Ewentualne zawilgocenie może mieć tylko charakter przejściowy.

Za ustabilizowanie się ściany pod względem wilgotnościowym odpowiedzialna jest m.in. cecha paroprzepuszczalności materiału. Parametrem opisującym tę cechę jest współczynnik dyfuzji pary wodnej µ. Dzięki dużej ilości porów bloczki komórkowe mają znakomitą paroprzepuszczalność. Dla materiału SOLBET współczynnik µ wynosi 5÷10, w zależności od klasy gęstości. Im mniejszy współczynnik µ, tym materiał jest bardziej paroprzepuszczalny i lepiej oddaje wilgoć.

(Opracowanie: Tomasz Rybarczyk na podstawie podręczników akademickich do fizyki budowli.)

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 roku potwierdziły ten fakt. Zawilgocone ściany z betonu komórkowego szybko odsychały, wracając do stanu wilgotnościowego sprzed powodzi. Przy tym stwierdzono, że materiał zachowywał wszystkie swoje parametry nie poddając się destrukcji.

W opisanym przypadku dodatkowo zalegająca woda była poniżej poziomu przemarzania, więc sytuacja nie była zła. Dlatego w sytuacji zalegającej w piwnicy wody ekspert SOLBETU doradził, by wodę pozostawić i poczekać, aż stopniowo ona sama odparuje i wsiąknie w glebę a ściany wyschną. Działania przyspieszające ten naturalny proces nie są konieczne.

Budowa bezpieczna

Biorąc pod uwagę zachowanie się betonu komórkowego wobec oddziaływania wody należy stwierdzić, że czynniki atmosferyczne nie wpływają niekorzystnie na ten materiał także w trakcie budowy. Nawet, jeśli inwestora zaskoczą obfite opady deszczu, czy też ostra zima, nie musi się obawiać, że niezamknięty stan surowy jego inwestycji będzie niszczał. Ściany z betonu komórkowego odeschną, nie zmieniając swoich właściwości, a wszystkie parametry cechujące bloczki zostaną zachowane – mówi Tomasz Rybarczyk, product manager SOLBET – Inwestor może spać spokojnie, bo ze ścianą z betonu komórkowego nic złego się nie stanie.

Pan Tomasz Rybarczyk jest ekspertem na naszym Forum Budowlanym.
Zapraszamy do dyskusji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white