Start Arrow Budowa domuArrow Trudny wybór stolarki okiennej

Trudny wybór stolarki okiennej

Poszczególne elementy budynku ulegają stopniowemu zużyciu. By zapewnić domowi prawidłowe funkcjonowanie na kolejne lata, koniecznością staje się przeprowadzenie prac remontowych w celu naprawy zużytych części lub po prostu ich wymiana.

Jednym z przykładów takich działań jest wymiana okien. Mimo, iż szczególnie popularna o tej porze roku, to nie każdy zdaje sobie sprawę, że wymaga wiedzy i przygotowania. Przed podjęciem prac, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem nowych okien i odpowiednio dobrać metodę montażu.

Pierwszą kwestią, przed która staniemy jest wybór odpowiedniego materiału: okna drewniane czy okna PVC? Podejmując decyzję warto rozważyć wszystkie zalety i wady obu tych możliwości. Wybierając okna do domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne. Warto też poszukać w swoim regionie sprawdzonych producentów, którzy zagwarantują nam produkt najwyższej jakości. O najważniejszych kwestiach, którymi powinniście się kierować przy wyborze stolarki okiennej opowiada Marcin Wiśniewski z firmy STOLMAR Sp. z o.o.

Izolacyjność termiczna okien

Jedną z najistotniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę przy okazji wyboru stolarki otworowej jest izolacyjność termiczna. Okna energooszczędne zapewnią ciepło oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Właściwości cieplne okna określa współczynnik Uw, który wskazuje straty ciepła przez okno po zamontowaniu go w budynku – im jest on niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz.

Izolacyjność akustyczna okien

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wyciszenia, co jest szczególnie ważne, w przypadku, gdy nasz budynek znajduje się w pobliżu ruchliwych ulic, obwodnic, linii kolejowych czy lotnisk. Współczynnik izolacyjności akustycznej – Rw wyrażany jest w decybelach i określa poziom tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Zwrócić należy uwagę na to, że im jest on wyższy, tym ciszej będzie w pomieszczeniu.

W celu ograniczenia hałasu stosuje się pakiety szybowe zbudowane ze szkła o różnej grubości. Szyby dźwiękochłonne pozwalają na znaczne wytłumienie odgłosów z zewnątrz, jednak pamiętać należy, że nie powinno się redukować poziomu hałasu do zera.

Okucia okienne: zawiasy

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są rozwiązania techniczne zastosowane w samych oknach. Najbardziej przydatne dla klientów wydaje się być zastosowanie okuć z zawiasami umożliwiającymi regulację docisku do ościeżnicy.

Montaż okien

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną zdecydowanej większości reklamacji dotyczących funkcjonowania lub szczelności okien jest ich nieodpowiedni montaż. Dlatego też warto oddać tą kwestię, w ręce specjalistów. Większość producentów podaje opis wykonania prawidłowego montażu. Warunki montażu opisane są w poradnikach montażysty lub też umieszczone na karcie gwarancyjnej.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych dokumentów, jakie otrzymujemy wraz ze stolarką okienną jest jej gwarancja. Gwarancja na okna powinna dotyczyć całego produktu i obejmować możliwie najdłuższy okres użytkowania. Tylko dokładnie przygotowanie się do wymiany okien, pozwoli nam na to, abyśmy w pełni cieszyli się z okien przez długie lata.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu