Start Arrow Budowa domuArrow Trwałe i ciepłe okna plastikowe

Trwałe i ciepłe okna plastikowe

Niska cena, różnorodna kolorystyka, znakomite parametry izolacji termicznej, ale także trwałość i funkcjonalność – to tylko niektóre z przyczyn, dzięki którym okna z PVC wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów.

Okna plastikowe – moda trwa

Jeszcze na początku lat 90 ubiegłego wieku, okna plastikowe były w naszym kraju symbolem nowoczesności, a w pewnym sensie także atrybutem naszej pozycji społecznej. Marzył o nich każdy właściciel domu – niekoniecznie nowego. Głównie dlatego, że był to produkt zupełnie nowy i na naszym rynku wcześniej nieznany (dla przykładu: w zachodniej Europie pierwsze okna z PVC montowano już w latach 60-tych i 70-tych). Choć z biegiem lat na nowo zaczęliśmy odkrywać zalety drewna, to moda na PVC wcale nie przeminęła – klienci wybierają je jednak z zupełnie innych powodów.

Pod względem wszystkich podstawowych i najważniejszych parametrów m.in. izolacyjności termicznej czy akustycznej, ale także bezpieczeństwa okna wykonane z PVC, w niczym nie ustępują swoim drewnianym kolegom – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. – Wybór materiału, to decyzja wynikająca po części z obowiązującej mody i gustu. Drewno jest bez wątpienia symbolem prestiżu, takie okno to kolejny mebel w naszym domu. W przypadku PVC ważną rolę odgrywa na pewno niższa cena, ale także funkcjonalność takiego produktu.

Okna PVC – trwałość na lata

Okna PVC są przede wszystkim niezwykle odporne na różnice temperatur i działanie wilgoci, ale także trwałe. Co ważne, w przeciwieństwie do drewna nie ulęgają korozji biologicznej ani chemicznej, są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni. Dobrej jakości okna z „plastiku” mogą z powodzeniem służyć nam nawet przez kilkadziesiąt lat.

Choć w potocznym obiegu najczęściej funkcjonuje w Polsce skrót PCV, to jest on nieprawidłowy – wyjaśnia Głuszcz – Powinniśmy mówić o oknach PVC, albo oknach PCW, ponieważ materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest polichlorek winylu (PCW), którego nazwa w języku międzynarodowym brzmi PolyVinyl Choloride (PVC). Niezależnie od przyjętego nazewnictwa, najważniejsze są jednak jego właściwości.

Różne kształty okien

Dzięki niezwykłej plastyczności materiału wykorzystywanego do produkcji ram i skrzydeł nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na typowe okna w kształcie kwadratów czy prostokątów. Jeśli wymaga tego architektura naszego domu możemy z powodzeniem zamówić produkt w kształcie koła, trójkąta, rombu, trapezu, czy wielokąta. Wszystko zależy tak naprawdę tylko od naszego pomysłu. Choć jednocześnie musimy pamiętać, że wykonanie niestandardowego okna, wymaga znacznie większego i co ważniejsze ręcznego nakładu pracy. Nie jest to proces w pełni zautomatyzowany, dlatego są one nieco droższe.

Kolorowe okna

Sceptycy mogą oczywiście powiedzieć, że nic nie może równać się z wyglądem i prezencją naturalnego drewna. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, jeszcze kilka lat temu jednym z najczęściej wybieranych przez klientów kolorów okien był biały, ale wiele się w tej kwestii zmieniło. Możemy więc kupić zarówno produkty w standardowych, jednolitych kolorach, ale także w odcieniach i fakturach do złudzenia imitujących lakierowane drewno.

Największą popularnością cieszą się w chwili obecnej takie kolory jak złoty dąb, orzech oraz odcienie szarości– mówi Magdalena Basarab z firmy MS więcej niż OKNA – Coraz więcej osób decyduje się również na zastosowanie dwóch różnych kolorów – innego od zewnątrz, a innego wewnątrz domu. Takie rozwiązanie pozwala po pierwsze dostosować barwę do elewacji, a po drugie wkomponować okno w wystrój wnętrza. Klienci doceniają też strukturę i fakturę oklein podobnych do tych wykorzystywanych w produkcji mebli.

(Możemy kupić okna w odcieniach i fakturach do złudzenia imitujących lakierowane drewno.)

Pielęgnacja okien plastikowych

Nie ma wątpliwości, że okna z PVC, to także najlepsze rozwiązanie dla domowych leniuchów. Przede wszystkim nie trzeba ich co klika lat malować, tak jak okien drewnianych. Poza tym są bardzo łatwe w pielęgnacji, głównie z uwagi na gładką, łatwą w czyszczeniu powierzchnię profili. Poza zwykłym myciem, możemy też od czasu do czasu użyć specjalnych płynów przeznaczonych do czyszczenia PVC, które znajdziemy w ofercie większości producentów okien. Oprócz substancji czyszczących zawierają one środki antystatyczne, dzięki którym okna nie przyciągają kurzu

Sprawą oczywistą i niezależną od tego, czy mamy okna drewniane czy okna plastikowe jest konieczność okresowej konserwacji i smarowania okuć. Natomiast o trwałości samego koloru decyduje przede wszystkim jakość okien. Najlepiej sięgać więc po produkty markowe, renomowane i już sprawdzone np. przez naszych sąsiadów.

nowe okna, wybór okien, okna plastikowe, okna pvc, okna drewniane, pielęgnacja okien, izolacja okien, izolacyjność termiczna, izolacyjność akustyczna, ciepłe okna, wymiana okien, kolorowe okna, kształty okien, zakup okien

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu