Start Arrow Wiadomości Arrow Trwałość systemu pompy ciepła, a hydraulika

Trwałość systemu pompy ciepła, a hydraulika

Przyszli właściciele już na etapie projektowania domu stoją przed wyborem sposobu ogrzewania budynku. Przyglądając się bliżej konkretnym urządzeniom, szczególną uwagę należy zwrócić na ich żywotność. Powstała instalacja ma być przecież jak najbardziej trwała i niezawodna.

Wybór spośród różnych rodzajów ogrzewania jest wyjątkowo trudny. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, m.in. czy działka ma dostęp do gazu lub czy jej wielkość pozwala na instalację dolnego źródła ciepła w postaci kolektora poziomego dla gruntowej pompy ciepła. Aspektem, na który wszyscy powinni zwrócić szczególną uwagę oprócz sposobu ogrzewania budynku jest żywotność urządzenia. W przypadku pomp ciepła głównym elementem przenoszącym największe obciążenia, a przy tym także najbardziej skomplikowanym jest sprężarka, stanowiąca centrum całego układu. Jej żywotność szacowana jest na ok. 20-25 lat pracy, jednak można ją jeszcze wydłużyć. Aby tak się stało, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten najczęściej uzyskuje się poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji.

fot. De Dietrich

Zasobnik buforowy i jego funkcje

Zasobnik buforowy stosowany w instalacjach grzewczych pełni dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest zwiększenie zładu instalacji, czyli ilości wody w niej zawartej. Większa ilość wody oznacza w praktyce zmniejszenie ilości cykli pracy sprężarki w pompie ciepła. Czynnik ten jest kluczowy dla jej żywotności, ponieważ częste uruchamianie i wyłączanie powoduje szybsze zużywanie się sprężarki. Samo zwiększenie zładu nie zawsze jest konieczne, a bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego zwykle jest wystarczająca i nie wymaga stosowania zasobnika buforowego.

Aby możliwe było skorzystanie z rozbudowanej automatyki obsługującej kilka stref grzewczych w budynku, niezbędne jest zastosowanie sprzęgła hydraulicznego zapewniającego poprawną pracę urządzenia. Tę drugą funkcję realizuje właśnie zasobnik buforowy. Do właściwej pracy pompa ciepła potrzebuje określonego przepływu wody przez wymiennik. Chcąc zamknąć wszystkie strefy grzewcze w budynku w instalacji bez sprzęgła hydraulicznego, doprowadzimy do zatrzymania przepływu i włączenia zabezpieczenia pompy ciepła. W instalacji wyposażonej w zasobnik buforowy zamknięcie stref spowoduje zatrzymanie odbioru ciepła z zasobnika. W tym momencie przepływ przez wymiennik jest ciągły, a pompa ciepła wyłączy się po osiągnięciu ustalonej temperatury w zasobniku buforowym.

Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania, duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów, pozwalających zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.

Źródło:De Dietrich Technika Grzewcza

De Dietrich
Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: DeDietrich00

Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 30, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogrzewanie domu i mieszkania