Start Arrow Budowa domuArrow Trwały tynk na elewacji

Trwały tynk na elewacji

Moim głównym dylematem przed otynkowaniem domu jest to, żeby nie pokrył się on wkrótce grzybami czy mchami, nie stracił barwy – krótko mówiąc żeby był trwały. Proszę mi powiedzieć, jaka jest różnica między tynkami silikatowymi a akrylowo – mineralnymi? – pod tym kątem.

Na pytanie czytelnika odpowiada ekspert firmy Bolix:

Poruszył Pan wiele złożonych problemów, które mogły by być tematem całodniowego szkolenia. Postaram się na ile to możliwe odpowiedzieć na nie skrótowo.

Zasadnicza różnica między tynkami tkwi w rodzaju użytego spoiwa. W tynkach akrylowych używa się żywic polimerowych, które utwardzają się w wyniku odparowania z nich wody. Tynki mineralne mają budowę dosyć tradycyjną wiązanie następuje dzięki zawartemu w nich cementowi (jednak również one są zmodyfikowane polimerami). W tynkach silikatowych następuje dwojakiego rodzaju wiązanie, z jednej strony krzemianowe a z drugiej strony polimerowe.

tynk na elewacjiRodzaj użytego spoiwa i wiązania generuje cechy tynku. Generalnie można przyjąć, że najłatwiejsze w zastosowaniu są tynki akrylowe, ponieważ posiadają one również największą trwałość kolorystyczną – co wynika z dosyć neutralnego PH tych tynków. Tynki akrylowe, obok silikatowych posiadają również większą odporność na warunki atmosferyczne niż tynki mineralne.

Niestety, każdy materiał zmienia kolor pod wpływem oddziaływania na niego czynników atmosferycznych, głównie chodzi o promieniowanie słoneczne oraz zanieczyszczenia powierzchni elewacji. Tynków silikatowych oraz mineralnych nie da się kupić w intensywnej tonacji kolorystycznej.

Aby zabezpieczyć elewację przed ryzykiem agresji mikrobiologicznej na jej powierzchni, należy przede wszystkim nie dopuścić do znacznego zabrudzenia powierzchni ścian, ponieważ agresja mikrobiologiczna rozwija się w zanieczyszczeniach organicznych. Tynki akrylowe, silikatowe a także mineralne (malowane) można myć. Ponadto dobór odpowiedniej technologii może pomóc elewacji.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

lak-serwis Odpowiedz 2011-03-03 12:01:26

Oprócz zabrudzeń, na agresję mikrobiologiczną ma także wpływ wilgotność tynków, czym mniej odporne na wodę, tym więcej brudu i wilgoci, co sprzyja rozwojowi wszelkich grzybów i porostów, dlatego warto powierzchnie tynków zabezpieczać przed wodą odpowiednimi środkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu