Start Arrow OgródArrow Tuja szmaragdowa – sadzenie i pielęgnacja

Tuja szmaragdowa – sadzenie i pielęgnacja

Tuje, czyli żywotniki, to jedne z najbardziej popularnych w naszym kraju roślin iglastych. Możemy wyróżnić ich różne odmiany. Najczęściej spotykaną i zarazem najbardziej efektowną jest tuja szmaragdowa.

Głównymi przyczynami tak dużej popularności właśnie tej spośród tui jest mrozoodporność i stosunkowo prosta pielęgnacja. Oczywiście wyróżnia się też wyglądem: igliwie ma piękny, szmaragdowy kolor, ponadto utrzymuje się na roślinie przez całą zimę. Tuja szmaragdowa ma kształt idealnego stożka i rośnie dosyć szybko: w wieku 10 lat może osiągnąć wysokość około 2-2,5 m. Często wykorzystuje się ją do tworzenia żywopłotów i szpalerów.

Tuję szmaragdową możemy zakupić w wersji kopanej z ziemi, albo jako sadzonkę. W pierwszym wypadku należy wybrać okaz o największej bryle korzeniowej. Warto tez, by dolna część rośliny była odpowiednio rozbudowana – w przeciwnym wypadku nie zagęści się na tyle, aby pełnić rolę fragmentu żywopłotu. Jeśli chodzi o sadzonki, możemy wybrać sadzonki z pojemników, lub z bryłą korzeniową. Zaletą tego drugiego rodzaju jest niska cena i łatwość uprawy

Rośliny najlepiej byłoby sadzić w specjalnym podłożu do iglaków, ale równie dobrze sprawdzi się po prostu kwaśny torf. Jeśli chcemy uzyskać żywopłot, poszczególne okazy powinny rosnąć w odległości 60-70 centymetrów od siebie i w odległości około 60 centymetrów od ogrodzenia. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że gałązki tui nie połamią się. Gdy rośliny już zostaną posadzone, warto wyściółkować ziemię wokół nich korą sosnową. Poprawi ona strukturę ziemi i zakwasi ją.

Bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu tui jest, by ziemia była wilgotna. Dbajmy więc o to, by podlewać nie tyle samą roślinę, co ziemię wokół niej. Najlepiej robić to nad ranem, lub późnym wieczorem, gdyż krople wody przyciągają promienie słoneczne, które mogą poparzyć tuję. Ponieważ korzenie rośliny nie sięgają zbyt głęboko, pamiętajmy o regularnym podsypywaniu drobnej kory lub ściółki.

Jest to roślina bardzo podatna na cięcie i formowanie. Dla najlepszych efektów należy je przeprowadzać od kwietnia do sierpnia, unikając jednak dni upalnych – również ze względu na  możliwe poparzenia. Zaczynamy na początku kwietnia, podcinając roślinę do 1/3 pierwotnej wysokości. Zabieg powtarzamy w czerwcu. Następne cięcie powinno mieć miejsce w lipcu – wówczas krzew podcinamy tylko o 1 centymetr.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Formowanie i przycinanie żywopłotu - o czym warto pamiętać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-27 09:38:56

[...] czy rośliny są na żywopłoty formowane (np. bukszpan, cis) czy niewymagające strzyżenia (np. żywotnik zachodni, cyprysik [...]

Kwiaty Do Ogrodu odporne na mróz – ciemierniki | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:11:55

[...] bowiem... więcej    Rośliny Ogrodowe – aster, czyli zwiastun jesieni Tuja szmaragdowa – sadzenie i pielęgnacja Rośliny Ogrodowe – pielęgnacja w sierpniu Rośliny Ogrodowe – śliwa w [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty