Start Arrow Budowa domuArrow Tynk cienkowarstwowy a wełna mineralna

Tynk cienkowarstwowy a wełna mineralna

W jaki sposób poprawnie wykonać tynk cienkowarstwowy na ociepleniu z wełny mineralnej?
Radzi ekspert firmy Izohan, producenta nowoczesnych materiałów chemii budowlanej:

Podane niżej rozwiązanie zostało oparte na przykładzie systemu z wełną mineralną produkowanej przez naszą firmę. Całość prac ociepleniowych możemy podzielić na cztery podstawowe etapy.

1) przygotowanie podłoża (ściany)
2) przymocowanie wełny mineralnej (klej + kołki)
3) wykonanie warstwy zbrojonej (siatka wtopiona w warstwę kleju)
4) wykonanie tynku cienkowarstwowego (silikatowego)

Wszystkie wymienione etapy są bardzo ważne, dlatego należy wykonać je bardzo starannie.

Z uwagi na to, iż pierwsze trzy czynności wykonuje się analogicznie jak w przypadku stosowania styropianu – opis dotyczy przede wszystkim wykonania wyprawy elewacyjnej.

W naszym systemie zalecamy stosowanie jedynie tynków silikatowych. Z uwagi na niewielką dyfuzyjność (paroprzepuszczalność) tynki akrylowe nie powinny być stosowane na warstwie termoizolacyjnej z wełny mineralnej.

Tynkowanie, poprzedza naniesienie podkładu. Jest to uniwersalny środek gruntujący, który ma za zadanie zwiększyć przyczepność tynku do podłoża, zapobiec przebarwieniom na powierzchni tynku, a także ze względu na swoją hydrofobowość zabezpieczyć przed przedostaniem się wilgoci w głąb ocieplonej ściany – wyrównuje chłonność podłoża. Po upływie najlepiej 24 godzin od naniesienia roztworu gruntującego możemy przystąpić do nakładania tzw. ostatecznej faktury wyprawy (tynku silikatowego).

Do wyboru jest 56 kolorów w dwóch fakturach (kornik i grys) w różnych uziarnieniach (1,2mm; 2 mm). Zaprawa tynkarska dostarczana jest w wiadrach o pojemności 25 kg, którą przed użyciem należy dokładnie wymieszać i ocenić jego konsystencję. W miarę potrzeby masę można bezpośrednio przed użyciem rozcieńczyć dodając max 1% wagowo czystej wody pitnej.

Do mieszania korzystnie jest stosować wiertarkę elektryczną z końcówką mieszającą typu koszyczkowego. Po przemieszaniu masa tynkarska nadaje się do bezpośredniego nakładania na ścianę.

Masę należy nakładać przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Grubość warstwy wyprawy winna równać się grubości uziarnienia. Zacieranie – dla uzyskania pożądanej faktury – należy prowadzić przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black