Start Arrow Budowa domuArrow Tynk mineralny czy tynk akrylowy?

Tynk mineralny czy tynk akrylowy?

Zastosowanie rodzaju tynku zależy od kilku czynników. Determinuje to zarówno powierzchnia na której mają być położone, jak również ich skład. Jak dokonać wyboru? Oto kilka wskazówek eksperta marki Dűfa.

Głównym kryterium wyboru rodzaju tynku jako ostatecznej warstwy dekoracyjnej budynku powinien być zawsze zastosowany system dociepleń.

elewacjaJeśli decydujemy się na ocieplenie wełną mineralną, oznacza to, że zależy nam przede wszystkim na paroprzepuszczalności. Nie możemy więc zastosować tynku akrylowego, gdyż ze względu na dużą zawartość żywicy akrylowej paroprzepuszczalność tego tynku jest w wysokim stopniu ograniczona. Mogłoby dojść do zawilgocenia wełny i odparzenia tynku w późniejszym okresie. W związku z tym na docieplenia na wełnach zaleca się stosowanie tynków mineralnych. Mogą być to tynki tradycyjne (cementowo-wapienne) bądź też tynki nowszej generacji tj. tynki silikatowe, siloxanowe lub silikonowe. Dzięki zastosowaniu tych tynków możemy być pewni, że nasz budynek będzie „oddychał” a w warstwie docieplenia nie będzie gromadziła się niepożądana wilgoć. Tynki silikonowe posiadają dodatkowo właściwości samoczyszczące (tzw. efekt kwiatu lotosu).

Tynki akrylowe natomiast, doskonale nadają się na ścianach ocieplanych styropianem. Głównym ich atutem jest elastyczność (tynki mineralne kruszą się – akrylowe zachowują się podobnie do gumy), dzięki której istnieje mniejsze ryzyko mechanicznego uszkodzenia ocieplonej ściany. Następnym bardzo ważnym plusem jest brak w składzie substancji agresywnych (rozpuszczalników) które mogłyby przeniknąć do styropianu i go uszkodzić. Przy tynkach akrylowych mamy do dyspozycji również większą paletę barw niż w przypadku tynków mineralnych.

Należy pamiętać o tym, że im intensywniejszy kolor chcemy uzyskać na tynku mineralnym tym bardziej osłabimy jego właściwości; mówiąc prościej: pigmenty stosowane do barwienia tynków akrylowych ze względu na podobny skład chemiczny nie wywierają istotnego wpływu na właściwości tynku, natomiast pigmenty stosowane do barwienia tynków mineralnych rozrzedzają go, przez co właściwości tynków mineralnych ulegają osłabieniu. Dlatego też w przypadku tynków akrylowych dysponujemy szeroką gamą barw, natomiast w przypadku tynków mineralnych zaleca się barwienie w kolorach pastelowych.

Istnieją również mity na temat tego, że tynki akrylowe można zmywać a mineralne nie. Otóż prawda jest taka, że czyścić możemy zarówno jeden jak i drugi typ tynków. Np. w Holandii bardzo modne jest mycie całych budynków Kärcherem.

Dűfa

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black